TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тера

Државно првенство во скијање за основно и средно училиште во Ски-центарот „Копанки“

Тера - 17.02.2018

На ски-патеката “Копанки“ над планинарскиот дом “Копанки“ се одржа државното првенство во скијање во дисциплината велесламом. На ова натпреварување покрај основците и средношколците од Битола на стартот се појавија и скијачи од други градови од ...

Федерацијата на планинарите не ги објасни пропустите во организацијата

Тера - 17.02.2018

Федерацијата на планинари му ја суспендираше лиценцата на организаторот на турата за Кајмакчалан Зоран Костадинов. Во искачувањето на оваа тура загинаа двајцата планинари Калина Велевска и Александар Миновски.

7 поврзани вести »

Коѕијас до крајот на месецов ќе достави нацрт спогодба за името и на она што произлегува од името

Тера - 17.02.2018

Шефот на грчката дипломатија, откри дека првиот дел на нацрт спогодбата што Атина ќе му ја предложи на Скопје е подготвен, а на средината од месецов ќе биде доставена до македонската страна.

24 поврзани вести »

Димитров: Барањето на Грција е име со јасна дистинкција меѓу државата и регионот Македонија

Тера - 17.02.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во емисијата „Панорама“, што се емитуваше синоќа на бугарската телевизија БНТ1 повтори дека не може да зборува какво име договараат Македонија и Грција.

27 поврзани вести »

Гувернерот на Флорида побара оставка од директорот на ФБИ

Тера - 17.02.2018

Рик Скот, гувернерот на американската сојузна држава Флорида побара оставка од директорот на ФБИ поради пропустите бирото да реагира на дојвата за осомничениот за масовно убиство во средното училиште.

46 поврзани вести »

Столтенберг: Северна Кореја претставува закана за сите членки на НАТО

Тера - 17.02.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Конференцијата за безбедност во Минхен предупреди дека Северна Кореја претставува закана за сите членки на Алијансата. – Северна Кореја продолжува да ги развива своите нуклеарни и ракетни програми ...

11 поврзани вести »

(Видео) Земјотрес од 7,2 степени го погоди Мексико

Тера - 17.02.2018

Земјотрес со јачина од 7,2 го потресе Мексико и остави речиси еден милион домови и канцеларии без електрична енергија во југот, а единствени извештаи за смртни случаи се за сега две лица кои починале при падот на хеликоптерот во кој функционери ја ...

61 поврзани вести »