TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Точка

Само два дена пред убиството на Оливер Ивановиќ, САД издале алармантно предупредување за Косово

Точка - пред: 33 мин

Во соопштението на Стејт Департментот стои дека "политички мотивирано насилство се јавува ширум Косово". Американскиот Стејт Департмент ги предупредил своите државјани кои планираат да патуваат на Косово, да бидат дополнително внимателни поради ...

173 поврзани вести »

Посвета за легендата: Форд произведе модерен “Mustang Bullitt”

Точка - пред: 39 мин

Форд на актуелниот авто-салон во Детроит ја претстави современата верзија на Мустанг со ознака “Bullitt” во знак на сеќавање на легендарниот автомобил кој е користен во истоимениот филм од 1968 година.

5 поврзани вести »

Папата: Чувствувам срам и болка поради скандалот со сексуална злоупотреба во Чиле

Точка - пред: 44 мин

Папата Франциско рече дека чувствува срам и болка поради скандалот со сексуалната злоупотреба што ја потресе католичката црква во Чиле, објави Би-би-си. Папата исто така за време на својата прва посета на Чиле побара прошка од жртвите на сексуална ...

20 поврзани вести »

Стоилов: Очекувам многу борба со Германија

Точка - пред: 44 мин

„Имаме два натпревари, две победи. Пред да дојдеме тука, рековме дека ќе одиме чекор по чекор, без еуфорија, без ветувања. Одигравме супер тежок натпревар со Словенија и го добивме, одигравме тежок натпревар со Црна Гора, исто така го добивме.

48 поврзани вести »

Министерството ги предупредува градинките: Казната за политичко и верско организирање на децата е илјада евра

Точка - пред: 48 мин

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) денеска упати допис до детските градинки во кој потсетува на некои одредби од Законот за заштита на децата. Оттаму ги потсетуваат градинките на одредбата од Законот со која „се забранува злоупотреба ...

31 поврзани вести »

Тевдовски: Од 2019-та ќе имаме план за буџетот за следните три до четири години

Точка - пред: 48 мин

Од 2019 година сакаме да почнеме со среднорочно буџетирање, да излеземе од рамките во кои се планира само тековната фискална година и да имаме план за следните три или четири години, најави денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски, во своето ...

20 поврзани вести »

Раул: Треба да играме до крај и само така ќе стигнеме до посакуваниот резултат

Точка - пред: 48 мин

Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес на денешната прес-конференција ги искажа очекувањата за претстојниот дуел со Германија во рамките на 3.коло од Ц-групата на Европското првенство во Хрватска. – Победивме квалитетни ривали Словенија и Црна Гора.

69 поврзани вести »

Топ 5 овошја кои треба да се консумираат за време на зимскиот период

Точка - пред: 1 час

Против грипот и студеното време може да се изборите и со правилен избор на овошје кое ќе ви ја донесе потребната количина на витамини во телото и ќе го зајакне имунолошкиот систем. Во продолжение, ви претставуваме топ 5 овошја кои се одлични за ...

7 поврзани вести »

Ќе се разгледува можноста да се субвенционира поставувањето фотонапонски панели за граѓаните да продаваат струја

Точка - пред: 1 час

Министерството за економија за „Макфакс“ потврди дека по донесувањето на Законот за енергетиката и подзаконските акти, ќе се разгледува можноста за субвенционирање на поставувањето фотонапонски панели за граѓаните и домаќинствата.

5 поврзани вести »

Сега малку претерала! Ариел на црвениот тепих цело време се борела со бујното деколте, на крајот константно морала да ...

Точка - пред: 1 час

Ариел Винтер, 19-годишната американска актерка позната по серијата "Modern Family", каде и натаму ја глуми "бубалицата" Алекс, е позната по своите облини кои се обидува да ги истакне секогаш кога се појавува на црвениот тепих, но и во приватниот ...

4 поврзани вести »

Заев и Борисов телефонски разговараа за ратификацијата на договорот

Точка - пред: 2 часа

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов во телефонскиот разговор по ратификацијата на Договорот во македонскиот парламент оцениле дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија ...

37 поврзани вести »

Вучиќ: Убиството на Ивановиќ е тероризам, српските органи да учествуваат во истрагата

Точка - пред: 2 часа

Убиството на Оливер Ивановиќ за Србија е терористички акт и во согласност со тоа и ќе се однесуваме, рече српскиот претседател Александар Вучиќ, по седницата на Советот за национална безбедност.

63 поврзани вести »

Мисајловски: Поделено ВМРО значи поделена Македонија каде секој ги продава нашите национални интереси

Точка - пред: 2 часа

Гледаме дека секој ден националните интереси се продаваат, за жал во Република Македонија имаме и еден прогон, една хунта, каде што треба да не спречат да говориме, да го кажеме нашето мислење и да ги спречат сите европски принципи и она за што ние ...

10 поврзани вести »

Србов: Со Договорот со Бугарија ќе се промени историјата на Македонија

Точка - пред: 2 часа

ВМРО-ДПМНE смета дека дека треба да се унапредуваат и продлабочуваат добрососедските односи на секое поле, но според меѓународните принципи, а за жал Договорот со Бугарија нв не е соодветна основа за натамошно зближување базирано на взаемна почит, ...

194 поврзани вести »

Експертот од НАСА го шокираше светот: “Гигантски астероид се приближува кон Земјата, не можеме ништо да направиме околу ...

Точка - пред: 2 часа

Џиновски астероид се движи кон нашата планета и не постои нешто што луѓето би можеле да го направат за да го спречат тоа, предупреди научникот Јозеф Нут од НАСА за време на конвенцијата на Американскиот геофизички сојуз.

13 поврзани вести »

Над 40 пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје, утре е последниот рок за пријавување

Точка - пред: 2 часа

Повеќе од 40 луѓе досега се пријавиле да учествуваат во традиционалното фаќање на крстот в петок на Богојавление – Водици во Вардар во центарот на Скопје. Пријавувањето почна на 10-ти и ќе трае до утре, 17 јануари.

28 поврзани вести »

Тинејџерка уценувана со фотографии или да плати или да излезе со момче

Точка - пред: 2 часа

Полициската станица Гостивар поднесе кривична пријава против Б.Л. (29) од с.Врапчиште-гостиварско, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „уцена“. Во октомври 2017 година, пријавениот со цел да прибави противправна имотна ...

18 поврзани вести »

Ништо не е готово: Џан може да остане во Ливерпул!

Точка - пред: 3 часа

Германскиот репрезентативец, Емре Џан ги тера последните месеци од својот актуелен договор со Ливерпул, а тоа му остава можност да преговара и да потпише предоговор со било која екипата. Медиумите на островот и во Италија изминатиов период на голема ...

3 поврзани вести »

Најнов тренд во светот на декорот: Совршен детаљ кој ќе го освежи ентериерот во вашиот дом

Точка - пред: 3 часа

Ви гарантираме дека веднаш ќе се заљубите во овие симпатични акцесоари. Станува збор за декоративни перници направени од текстил од Мали, кој е рачно изработен од памук. Текстилот го добива својот графички дезен така што на нему неколку пати се црта ...

Шофкет Хазари избран за претседател на УО на Агенција за промоција на туризмот

Точка - пред: 3 часа

За претседател на Управниот одбор на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија, вчера на седница беше избран Шофкет Хазари. На првата седница на Управниот одбор беше отворена дискусија за годишната програма на Агенцијата ...

5 поврзани вести »