TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

СОНК: Да се исплатат платите на вработените во градинките и училиштата во блокираните општини

ТВ21 - пред: 2 часа

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК) бара итно да се најде решение за да се исплати платата за декември на вработените во градинките, основите и средните училишта во Чаир, Тетово, Теарце и Гостивар, ...

16 поврзани вести »

Судењето за „Шпион“ одложено за 5 март

ТВ21 - пред: 2 часа

Судењето за предметот „Шпион“ на Специјалното јавно обвинителство, на денешното рочиште е одложено за 5 март поради отсуство на докази од предметот кои биле на разгледување во друг суд, на еден од обвинетите и двајца адвокати.

60 поврзани вести »

Вардар на тест со Берое

ТВ21 - пред: 3 часа

Фудбалерите на денес во 15 часот по македонско време, ќе го одигра пријателскиот натпревар против бугарскиот прволигаш Берое. Тоа ќе биде вториот контролен меч за „црвено-црните“ на овие подготовки во Анталија, откако на првиот против Пахтакор беа ...

6 поврзани вести »

Вулкан на Филипините исфрла пепел и лава

ТВ21 - пред: 3 часа

Опасноста од ерупција е на највисоко, петто ниво, што значи дека ерупција може да се случи секој момент. Најактивниот вулкан на Филипините, Мајон, исфрли облак пепел на висина од околу три километри, а почна да исфрла и лава до висина од 700 метри, ...

15 поврзани вести »

Пјат: Идеално време е за решавање на спорот за името

ТВ21 - пред: 3 часа

Сега е идеално време да се пронајде решение за прашањето за името меѓу Македонија и Грција, порача од Солун американскиот амбасадор во Грција, Џефри Пјат. Тој вчера попладне,по средбата со солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, истакна дека ...

54 поврзани вести »

Јовески: Партиите да не се мешаат во работата на Обвинителството

ТВ21 - пред: 4 часа

Државениот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска соопшти дека за трагичниот настан, во кој животот го загуби четиригодишниот Алмир Алиу, се постапува неселективно, непристрасно, професионално и врз основа на законот и апелира до политичките партии ...

28 поврзани вести »

Одложено судењето за случајот на малиот Алмир

ТВ21 - пред: 4 часа

Судењето за случајот на смртта на малиот Алмир Алиу денеска е одложена и закажана на 6-ти февруари. Обвинетиот за убиство, Бобан Илиќ денеска беше изведен пред Основниот суд во Куманово, но според адвокатот на семејството Алиу, Асмир Алиспахиќ, ...

57 поврзани вести »

Иванов им достави 14 страници на пратениците со кои тврди дека Законот за јазици е противуставен

ТВ21 - пред: 4 часа

На пленарната седница на Собранието, закажана за 29 јануари, пратениците повторно треба да гласаат за Законот за употреба на јазици, откако претходно претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов не го потпиша указот за овој закон.

99 поврзани вести »

Пожар во зграда поради неисчистен заеднички оџак

ТВ21 - пред: 5 часа

Пожарот настанал во стан на триесет и шестгодишен неготинец од станбената зграда на улицата Маршал Тито и бил локализиран од пожарникарите. Пожар избувнал вчера во зграда во Неготино, поради неисчистен заеднички оџак, информира денеска Верољуб ...

41 поврзани вести »

Денеска рочишта за случаите „Шпион“, „Транспортер“ и „Труст“

ТВ21 - пред: 5 часа

Во кривичниот суд во вторникот треба да се одржат три судски рочишта за предметите „Шпион“ кој според новиот распоред на судии, ќе го суди судијата Владимир Туфегџиќ, „Транспортер“, кој го презеде судијката Добрила Кацарска, како и случајот „Труст“, ...

60 поврзани вести »

Суво и студено време

ТВ21 - пред: 6 часа

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од еден до осум степени. Во Скопје слично време со температура до шест степени.

64 поврзани вести »

Животна приказна на Kосовец од Штипско, го посетија роднините и го поканија да живее во Косово

ТВ21 - пред: 19 часа

„Да, имам голема желба да дојде да ме посети некој од моето семејство. Останав сам, што да правам“, изјави Зејнел Красниќи. Неговата желба се исполни. Тимот на ТВ21 истражуваше и на крај ја најде неговата фамилија во Острозуб – Косово.

Состојбата во медиумите непроменета, новинарите со плати под просечната

ТВ21 - пред: 19 часа

Минатата година немало никаква промена во однос на претходните години, од аспект на безбедноста на работата на новинарите и слободата на говорот. Ова го покажува последниот извештај на Здружението на новинари на Македонија за нивото на слободата на ...

36 поврзани вести »

Кембриџ e пренатрупана наставна програма, родителите бараат промена на план-програмата

ТВ21 - пред: 19 часа

Ги завршува часовите, но и не училишните обврски. Рон Трони, ученик во четврто одделение во Основното училиште „Петар Здравковски – Пенко“, вели дека е премногу оптоварен со обврските и збиениот распоред.

Политичарите да ја остават историјата  – „Никој нема авторско право на терминот Македонија“

ТВ21 - пред: 20 часа

Не стивнуваат реакциите во јавноста по вчерашните масовни протести во Солун против употребата на терминот „Македонија“. Социјалните мрежи преполни од коментари против националистичките пораки кои се упатија за Република Македонија.

156 поврзани вести »

Училиштето „Толи Зордомис“ – пример за мултиетничност, Албанци и Македонци на заедничка настава

ТВ21 - пред: 20 часа

Можеби делува како нешто нестварно, но сепак тоа е реалност. Училишен час каде националноста не претставува пречка, туку мост на поврзување. Половина ученици се Македонци, а половина Албанци. Мали се и учат во исто училиште, без етнички бариери.

Извештајот за АКМИС-от го нема во ОЈО, Илиев вели, злоупотреби се направени, треба да се одговара

ТВ21 - пред: 20 часа

Направени се злоупотреби и за тоа треба да се одговара, смета судија Дане Илиев во врска со констатираните недоследности на Министерството за правда во судската компјутерска распределба на предмети.

Протест на револтирани граѓани: „Не сожалувајте го убиецот на Алмир“

ТВ21 - пред: 20 часа

Револтирани граѓани денелса се собраа кај Камениот мост за да протестираат. Главната порака на протестот беше „Обвинителите го убиваат Алмир по вторпат“. Тие се организираа преку социјалните мрежи за да се спротивстават на можноста за ...

57 поврзани вести »

Воскопулос: Грција да го смени името на регионот

ТВ21 - пред: 20 часа

Наместо Република Македонија да го промени уставното име, Грција треба да го преимени регионот кој го нарекува Македонија. Ваков предлог дава еден од лидерите на Македонците во Грција, Павле Васкопулос Филипов, кој нуди неколку термини кои би можеле ...

9 поврзани вести »

Косовското обвинителство негира дека денес ќе објави резултати од истрагата за убиството на Ивановиќ

ТВ21 - пред: 21 часа

Косовското јавно обвинителство ги негираше информациите објавени во некои медиуми дека денеска ќе ги објави првичните резултати од истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ. Косовските медиуми во петокот објавија дека обвинител кој ја води истрагата ...

47 поврзани вести »