TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

USB

Tesla во проблеми, Ford вложува 11 милијарди долари

USB - пред: 28 мин

Американскиот гигант Ford Motor Company најави дека ќе вложи дури 11 милијарди долари во сегментот на електричните автомобили во наредните пет години. Претседателот на компанијата Бил Форд изјави дека компанијата ќе има 40 хибридни и во потполност ...

4 поврзани вести »

Надградбите против „Spectre“ и „Meltdown“ ги уништуваат AMD процесорите

USB - пред: 28 мин

Microsoft привремено ги суспендираше надградбите на Windows против баговите „Spectre“ и „Meltdown“ за компјутери со AMD процесори. Се испостави дека по нивната инсталација, некои од машините станале целосно неупотребливи и воопшто не можеле да го ...

2 поврзани вести »

Нова опција на Viber што веднаш ќе почнете да ја користите

USB - пред: 1 час

Корисниците на Viber отсега ќе може да користат уште една нова опција – можност за размена на фотографии и видеа кои ќе бидат избришани после гледањето. По снимањето на фотографија или видео запис (во Виберовата апликација) во горниот десен или ...

7 поврзани вести »

Alibaba се пофали со вештачкa интелигенција поголема од човечката

USB - пред: 2 часа

Вештачката интелигенција (AI) на Alibaba е супериорна во однос на читањето и разбирањето на текст, според студијата на Универзитетот Стенфорд. Кинескиот AI модел постигна 82,44 поени во тестот, што е повеќе од просекот на човек од 82,304 поени.

2 поврзани вести »

Samsung со патент за отклучување телефон со скенирање на дланките

USB - пред: 3 часа

Samsung поднесе патент за употреба на технологија за скенирање на дланките на рацете за отклучување на паметните телефони. Со оваа технологија телефонот нема да се отклучи веднаш откако ќе си ја скенирате дланката туку ќе ви помогне да се сетите на ...

2 поврзани вести »

Џиновски астероид се прилижува кон Земјата

USB - пред: 3 часа

Џиновски астероид се движи кон нашата планета и не постои нешто што луѓето би можеле да го направат за да го спречат, предупреди научникот Јозеф Нут од НАСА за време на конвенцијата на Американскиот геофизички ...

5 поврзани вести »

Зошто Елон Маск е неверојатно продуктивен?

USB - пред: 4 часа

Како извршен директор на компанијата “Tesla” и “Space X” и прeтседател во “SolarCity”, Елон Маск секојдневно има зафатен распоред. Медиумите се согласуваат дека покрај приватните обврски (има пет деца) и неверојатните деловни амбиции (на шега велат ...

5 поврзани вести »

Вештачките панкреаси за дијабетичари наскоро на пазарот

USB - пред: 4 часа

Оваа 2018 година треба да биде година за револуција за дијабетичарите. Во збирот технолошки иновации, оваа година се очекува на комерцијалниот пазар да се појават неколку хибридни системи во затворен циклус кои треба да им го олеснат животот на оние ...

Најстарата вода во сончевиот систем пронајдена во метеорит

USB - пред: 4 часа

Благодарение на метеорит, научниците успеале да идентификуваат присуство на најстарата вода во Сончевиот систем. Студија беше објавена во списанието Science Advances и уште еднаш потврди дека фрагментите од метеоритите можат да откријат многу тајни ...

Првиот повеќемилионски град кој ќе остане без вода?

USB - пред: 17 часа

Моментално е лето во Кејптаун и во најјугозападниот дел од Јужна Африка владее катастрофална суша. Доколку градот не почне порационално да ја користи водата, според владата, славините ќе бидат исклучени на 22 април 2018 година затоа што повеќе нема ...

2 поврзани вести »

Во Facebook над 500 работници прегледуваат милијарда постови дневно

USB - пред: 21 часа

Компанијата Facebook првпат ги отвори вратите на својот центар за бришење содржини во Есен во Германија. Во петкатна зграда повеќе од 500 работници работат на секојдневно бришење коментари, фотографии и видеоснимки што ги кршат правилата на Facebook.

3 поврзани вести »

Премиум смартфоните повеќе не се профитабилни

USB - пред: 22 часа

Достапните смартфони може да ги заменат ударните модели во догледна иднина е заклучокот на претседателот на Huawei, Жанг Женгхеи. Според него, денес пазарот е поставен така што претставувањето многу скапи паметни телефони за многу производители се ...

Истражување: Тронот на Кеопс во Големата пирамида е вонземски

USB - пред: 22 часа

Професорот Џулио Маљи од Политехничката академија во Милано верува дека тронот на фараонот Кеопс е изработен од вонземски метал, односно од метеоритско железо и дека тој се крие во длабочината на Големата пирамида во Гиза. Уште во 1922.

3 поврзани вести »

Откриен еден од најголемите дијаманти на светот

USB - пред: 22 часа

Британската рударска компанија Gem Diamonds, соопшти дека неодамна ископала дијамант од 910 карати, кој веќе се смета за еден од петте најголеми откриени дијаманти во светот. Дијамантот, ископан од многу плодниот рудник Летсенг, би можел да вреди ...

14 поврзани вести »

Син ја тужеше мајка си зошто објавувала негови слики на Facebook!

USB - пред: 23 часа

Една Италијанска се најде на суд откако ја тужеше 16-годишниот син, а сето поради фотографиите кои ги објавувала на социјалната мрежа Facebook. Семејниот суд во Рим на една мајка и забрани да објавува фотографии од својот син, а ако тоа го прекрши и ...

5 поврзани вести »

Претставен првиот телевизор кој може да се свитка во ролна (ВИДЕО)

USB - пред: 23 часа

На годинашниот Саем за потрошувачка електроника во Лас Вегас, LG го претстави првиот телевизор со светот кој може да се свитка во ролна и за само неколку секунди да се спакува во мало куќиште.

3 поврзани вести »

Samsung го прикажа Galaxy X што се витка

USB - пред: 1 ден

Samsung на своите партнери им овозможи да ги ѕирнат изгледот и карактеритиките на идниот смартфон Galaxy X што наводно е речиси завршен. За смартфоните со екран што се витка се пишуваше и зборуваше многу минатата година.

13 поврзани вести »

Кои се причините поради кои не може да се праќаат луѓе на Марс?

USB - пред: 1 ден

Постојат три основни проблеми поради кои засега не можеме да праќаме луѓе на Марс, а научниците предупредуваат дека не треба ниту да пробаме да пратиме екипаж на такво патување додека не се решат проблемите.

5 поврзани вести »

Спектакуларно видео ви овозможува да искусите лет низ маглината Орион (ВИДЕО)

USB - 15.01.2018

Врз основа на податоците од телескопите „Хабл“ и „Спицер“, сега можете да искусите какво е летањето низ една од најпознатите маглини – Орион. Најблиската светла маглина е оддалечена околу 695 светлосни години од нас, а маглината Орион е многу ...

Морничавата вистина за паметните телевизори која досега ја криеја од нас

USB - 15.01.2018

Дигиталното доба носи многу предности на кои сме бескрајно благодарни. Но, понекогаш некои од работите кои ги цениме излегуваат надвор од ...