TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер

Министерството за правда и УПОЗ ќе формираат работна група за подобрување на работните услови

Вечер - пред: 39 мин

Министерот за правда Билен Салији, оствари средба со претседателот на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на Република Македонија, Пеце Грујовски, при што Грујовски, му се заблагодари на министерот за ...

3 поврзани вести »

Албанските бизнисмени заинтересирани да инвестираат во македонскиот туризам, енергетика и минерални суровини

Вечер - пред: 39 мин

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари работен состанок со бизнис делегација од американската трговска и индустриска комора во Албанија, предводена од нејзиниот претседател Марк Крафорд.

21 поврзани вести »

(ВИДЕО) Мицкоски: За да се забрзаат интеграциските процеси на државата потребен е дијалог со владата

Вечер - пред: 48 мин

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со шефицата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Нина Суомалајнен, на која разговараа за стратешките приоритети на државата, актуелната политичка состојба и реформските процеси важни за ...

15 поврзани вести »

Погребан Оливер Ивановиќ, цела Србија му оддаде почит

Вечер - пред: 58 мин

Оливер Ивановиќ е погребан во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белгард. Пред семејството и странски колеги, од Ивановиќ се опростија голем број граѓани од цела Србија, кои од утрото му оддаваа почит на убиениот политичар од Косово ...

126 поврзани вести »

Џафери се сретна со претседателот на Глобалниот совет за толеранција и мир

Вечер - пред: 1 час

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, оствари средба со Ахмед бин Мохамед ал-Јарван, претседател на организацијата Глобален совет за толеранција и мир. На почетокот на средбата, претседателот Џафери ѝ посака добредојде ...

4 поврзани вести »

Заев ги повика компаниите од американската стопанска комора во Албанија да инвестираат во Македонија

Вечер - пред: 1 час

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев истакна дека Македонија работи посветено на унапредување на економската регионална соработка со земјите од регионот, вклучително и со Албанија, на воспоставување на пријателски релации и ...

21 поврзани вести »

Столтенберг: Нема план Б за влез во НАТО, само решение на името

Вечер - пред: 2 часа

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на заедничката прес конференција со премиерот Зоран Заев, рече дека ова е негова прва посета на земјава и дека имал конструктивни средби со политичките актери за иднината на земјата.

347 поврзани вести »

(Фото) Столтенберг се сретна и со Катица Јанева и обвинителите

Вечер - пред: 2 часа

Катица Јанева со нејзините колеги од Специјалното јавно обвинителство попладнево се сретнаа со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој е во посета на Македонија. На средбата покрај Јанева, присуствувале и обвинителите Трајче Пеливанов и ...

21 поврзани вести »

(Во живо) Заедничка прес-конференција на Заев и Столтенберг

Вечер - пред: 3 часа

Заедничка прес-конференција на претседателот на Владата, Зоран Заев и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. извор: ...

347 поврзани вести »

(Видео) Рибари од Орегон мораа да скокаат од чамец за да се спасат од налет на глисер

Вечер - пред: 3 часа

Тројца рибари од Орегон кои ловеле лососи едвај спасиле жива глава пред налет на глисер, така што скокнале од својот брод во студената вода на реката Колумбија, а неверојатниот инцидент бил снимен со „го-про“ камера.

6 поврзани вести »

„Вистината за ДУИ“: Наводна злоупотреба на паркинзи, долгови и нерегуларни тендери во Гостивар

Вечер - пред: 3 часа

Во рамките на кампањата „Вистината за ДУИ“ претставниците на Јавното претпријатие „Јавни паркиралишта и зеленило“ – Гостивар, денеска на прес-конференција обелоденија повеќе наводни злоупотреби направени од страна на претходното раководство на ...

7 поврзани вести »

Укината забраната за тешки товарни возила на патот Лисец-Попова Шапка

Вечер - пред: 3 часа

Забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец с.Лисец – Попова Шапка е укината во 15 часот, информира АМСМ. Забраната беше воведена утрово во 11 часот поради наноси од снег на патот.

44 поврзани вести »

Индија лансираше интерконтинентална ракета

Вечер - пред: 3 часа

Индија изврши проба на интерконтинентална ракета со најдолг дострел наречена „Агни V“, соопшти индиското министерство за одбрана. Според министерството, лансирањето претставува „голем поттик за одбранбените капацитети“ на таа земја.

9 поврзани вести »

Вечерва е Богојавление: На полноќ погледнете кон небото и замислете желба!

Вечер - пред: 3 часа

Само на Богојавление со оваа вода може да се попрска секој дел од домот. Верниците на Богојавление со поздравуваат со „Бог се јави" и „Вистина се јави". Богојавление е еден од 15 најголеми христијански празници.

85 поврзани вести »

Повторената судска постапка за „Монструм“ започнува на 12 февруари

Вечер - пред: 3 часа

За 12 февруари Основниот суд го закажа судењето за случајот „Монструм" за петкратното убиство кај Смиљковското Езеро. Судењето стартува од почеток, а ќе го суди судијата Огнен Ставрев. Врховниот суд ја укина првостепената и второстепената пресуда и ...

13 поврзани вести »

Запалено знаме на НАТО на скромните двојни протести во Скопје

Вечер - пред: 3 часа

Неколкумина активисти на Левица и неколку десетици приврзаници на Семакедонскиот конгрес Македониум во скромна бројка на одделни протести денеска, четврток, протестираа пред Собранито, по повод посетата на генералниот секретар на НАТО, Јенс ...

40 поврзани вести »

(Во живо) Пристигнување на Столтенберг во Влада

Вечер - пред: 3 часа

Со високи воени почести организиран пречекот на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. извор: ...

347 поврзани вести »

Таравари: ДУИ и СДСМ не се солидаризираа, туку само ги намалија буџетните средства за една третина

Вечер - пред: 3 часа

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, во врска со свикувањето на седница на Советот на Општина Гостивар на која ќе се донесе одлука за времено финансирање, рече дека ДУИ и СДСМ не се солидаризираа со општинските службеници и просветните ...

13 поврзани вести »

Пресудата од Хаг скриена во фиока - Македонија не го користи главниот адут за името

Вечер - пред: 4 часа

Токму тоа беше и поентата на пресудата на Хашкот суд во 2011, кој одлучи во наша корист, односно дека Грција ја прекршила времената спогодба со тоа што стави вето за влез на Македонија во НАТО под привремената референца на Самитот во Букурешт во ...

2 поврзани вести »

(Видео) Нацев: Шарените револуционери се привилeгирани, а патриотите седат во ладни ќелии

Вечер - пред: 4 часа

Македонија веќе не е правна држава. Јавното обвинителство има двојни стандарди. Едни за послушниците на Зоран Заев, а други за сите оние кои мислат поинаку, изјави на денешната прес-конференција Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ.

52 поврзани вести »