TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер

МЗШВ: Расте откупната цена на тутунот

Вечер - пред: 9 часа

Просечната откупна цена на тутунот од реколтата 2017-та достигна 214,8 денари за килограм. Откупот на тутун е во завршна фаза и се очекува да заврши до крајот на месецот, информираат од министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

27 поврзани вести »

Во Општина Илинден за Водици крстот ќе се положи во езерото на хотелот Белви

Вечер - пред: 9 часа

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена“, ќе oрганизира положување на крстот во езерото на хотелот Белви, во населба Илинден, соопштија од општината Илинден.

46 поврзани вести »

Промоција на учебникот „Алергологија“

Вечер - пред: 10 часа

Во свечената сала на деканатот на Медицинскиот факултет во Скопје, денеска ќе биде промовиран учебникот „Алергологија“ од професор д-р Дејан Докиќ и соработниците: проф. д-р Магдалена Антова, проф. д-р Горица Брешковска, проф.

20 поврзани вести »

Вака изгледа глобалното затоплување во Русија: На минус 67 се капат!

Вечер - пред: 10 часа

Ова е најстудено село во свет. Луѓето внимаваат како дишат, секој здив може да биде последен. Двајца мажи се смрзнале и починале кога пробале да одат до блиската фарма, откако автомобилот им се расипал.

Генералниот секретар на НАТО во дводневна посета на Македонија

Вечер - пред: 11 часа

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска ќе пристигне во дводневна посета на Македонија. Според најавите, тој ќе се сретне со претседателот Ѓорѓе Иванов, министрите за надворешни работи и за одбрана Никола Димитров и Радмила ...

139 поврзани вести »

Али Ахмети од денеска со низа манифестации ќе одбележува 550 години од смртта на Скендербег

Вечер - пред: 11 часа

Денеска на плоштадот Скендербег во Скопје, пред споменикот на Ѓерѓ Кастриоти – Скендербег, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ги почнува манифестациите со кои ќе се одбележи „Годината на Скендербег” по повод 550-годишнината од смртта на, како што пишува во ...

58 поврзани вести »

(Видео) Мијалков и Јанкулоска пристигнаа во кривичниот суд

Вечер - пред: 11 часа

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, пристигнаа во кривичниот суд каде што треба да почне судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство познат како ...

59 поврзани вести »

Нова рунда преговори за спорот со името во Њујорк, Нимиц тврди дека нема нови предлози

Вечер - пред: 13 часа

Новата рунда преговори за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција ќе се одржи денеска во Њујорк. Предвидено е медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, да се сретне со преговарачите од двете земји, Васко Наумовски и Адамантиос ...

53 поврзани вести »

Ако прочитате - заборавете: Еве како Грците го стекнуваа правото врз името Македонија

Вечер - пред: 17 часа

Тие што ќе го прочитаат текстот, потоа нека го заборават. Не е убаво вакви редови да ви остануваат во главата сега кога сме на чекор од добрососедство КОЛЕЖОТ ВО ЗАГОРИЧАНИ ИТАЛИЈАНЦИТЕ НЕ ГО ВИДЕЛЕ НИТУ МЕЃУ ДИВИТЕ АФРИКАНСКИ ПЛЕМИЊА 'Конзулите ...

Франција, Шпанија и САД се најпопуларни туристички дестинации во светот

Вечер - пред: 19 часа

Шпанија ќе ги смени САД како втората најпопуларна туристичка дестинација во светот, додека Франција го задржува првото место, покажуваат податоците на Светската туристичка организација при ОН (UNWTO).

17 поврзани вести »

Скопска ароганција: Погледнете каква бебиситерка бара ова скопско семејство!

Вечер - пред: 20 часа

Семејство од Скопје има високи критериуми за дадилка. Во огласот објавен на веб страната Пазар 3, тие бараат дадилката која ќе се грижи за нивното дете во с.Горно Соње, а од неа бараат да има завршено високо образование, да е писмена, одлично да ...

Зимска туга гастарбајтерска: кумaновец во Канада

Вечер - пред: 20 часа

19. Август: Усели смо се у нашу нову куќу у Торонто. Сви смо среќни и узбуѓени. Овдек е такој убаво. Пуно с'с паркови и заленило. Може да замислу как ќе биде зимуске. Одвај чекам да падне снег и да ги прокрие овија паркови и ридчиња, па да се ...

Никогаш не оставајте жена која ги има овие особини... додека таа не ве остави вас

Вечер - пред: 20 часа

Ако запознаете жена која е истовремено интелигентна, но по малку будалеста, знае што сака, но не се плаши и да попушти, тогаш не дозволувајте да си замине од вашиот живот. Отворете очи пред да се покаете и ако ги препознаете овие 10 особини кај ...

Веќе имате нива, и ви требаат пари - Царското дрво е решение за вас!

Вечер - пред: 20 часа

Дрвото на иднината кое расте три пати побрзо од останатите брзорастечки стебла и за пет години достигнува висина од 20 метри и обем од 42 сантиметри - од далечна Кина, пушти корени во Србија.

Земјотрес во Охрид

Вечер - пред: 21 часа

Земјотрес со јачина од 2,2 степени според Рихтеровата скала е почувствуван вечерва во Охрид. Земјотресот е регистриран во 21 часот и 22 минути. Епицентарот на земјотресот бил на 12 километри северо-источно од Охрид, на длабочина од 1 километар.

48 поврзани вести »

Со ксмет роден, секаде си даруван. Хрват доби 5 килограми злато во Дубаи

Вечер - пред: 21 часа

Хрватот Дражен Маглов освоил пет килограми злато нa наградна игра во еден трговски центар, која била дел од "Dubai Shopping Festival" кој се одржал на 15 јануари, пишува "Khaleej Times". - Возев кога добив повик од Дубаи во кој ми рекоа дека сум ...

Пробајте, ништо не губите - Во овие пози секој пенис е голем!

Вечер - пред: 21 часа

Жените велат дека ако не сте многу надарени не треба да очајувате. Сексуалниот живот и задоволство може да се спаси со одредена поза во која пенисот изгледа подолг, а задоволството поголемо.

5 поврзани вести »

Плаќаме жив отров за зеленчук и овошје од тезгите. Ова е листата

Вечер - пред: 21 часа

Пестицидите најмногу се задржуваат на кората, па затоа овошјето и зеленчукот треба темелно да се мијат. Најзагрозени се бебињата и малите деца поради телесната тежина Јаболкото има најмногу пестициди од сите други видови овошје и зеленчук, а потоа ...

6 поврзани вести »

Вучиќ во сабота и недела оди во Косово и Метохија!

Вечер - пред: 21 часа

Претседателот на Србија ја објави посетата на Косово по убиството на Оливер Ивановиќ, претседател на Граѓанската иницијатива "Слобода, демократија, правда", која беше убиен во северниот дел на Косовска Митровица ова утро.

106 поврзани вести »

Искрено до коска: Мамо сега разбирам дека јас сум - ти

Вечер - пред: 21 часа

Кога бев малечка, често се шегувавме дома дека мајка ми јаде "на нога", оти искрено ретко го окупираше своето столче на масата. Со детска наивност ѝ велевме „Кој што ќе дојаде последен, ги мие садовите".