TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Глас на Америка

Вежби во Јапонија од закана од севернокорејски проектили

Глас на Америка - пред: 16 часа

Северна Кореја последните години ги држи соседите под зголемена напнатост со тестирањата на нуклеарни и балистички проектили Стотици жители на Токио учествуваа во вежба за евакуација, што симулираше сценарио од напад со балистички проектил од ...

34 поврзани вести »

Збогум за НАТО и ЕУ, стратешко партнерство со Русија

Глас на Америка - пред: 18 часа

Партијата Единствена Македонија смета дека само во сојуз со Русија, може да се заштитат националните интереси на македонскиот народ, македонското име, идентитет, унитарноста и државната територија СКОПЈЕ — „Единствена Македонија ќе се залага за ...

27 поврзани вести »

Како се одразија празниците врз Охрид и Струга?

Глас на Америка - пред: 19 часа

Туристичкиот еснаф од Охрид е задоволен од исполнетоста на градот за новогодишните празници во градот. Во соседна Струга велат дека нивните очекувања не ги дале посакуваните резултати. ОХРИД — Почетокот на годината донесе голем број на домашни и ...

По протестот во Солун, Македонија осуди активности на омраза и нетрпение

Глас на Америка - пред: 20 часа

Од протестот се огради солунскиот градоначалник. „Многу сум разочаран, зашто по 25 години од спорот за името на Скопје ние сме во иста позиција.“ оцени Јанис Бутарис. „За жал сѐ уште се случуваат изолирани инциденти како овој во Солун, предизвикани ...

54 поврзани вести »

Пентагон во обид за проширување на соработката со Индонезија и Виетнам

Глас на Америка - пред: 20 часа

Секретарот за одбрана Џим Матис, со посетата на Џакарта, ја започна еднонеделната турнеја низ Азија Само неколку дена по објавувањето на новата стратегија на Пентагон, која приоритет му даде на американското геополитичко ривалство со Кина, ...

3 поврзани вести »

Постигнат договор за повторно отворање на Владата на САД

Глас на Америка - пред: 21 часа

Законодавците во Сенатот ја усвоија мерката за владино финансирање до 8-ми февруари Лидерот на републиканското мнозинство во Сенатот Мич Меконел закажа гласање да се стави крај на делумното затворање на американската влада.

44 поврзани вести »

Ерусалим во фокусот на посетата на Пенс во Израел

Глас на Америка - пред: 21 часа

Нетанјаху им се заблагодари на Трамп и Пенс за нивната заложба и изјави дека односите на САД и Израел „никогаш не биле посилни“ Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска рече дека му претставува чест „да биде во израелскиот главен град ...

25 поврзани вести »