TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Глас на Америка

Како оружјето ги дели Американците

Глас на Америка - пред: 15 часа

Претседателот Доналд Трамп се соочува со истиот предизвик како и неговите претходници Претседателот на САД, Доналд Трамп денес повторно упати апел за поддршка на идејата за вооружување на некои професори со цел спречување на масовните убиства во ...

23 поврзани вести »

САД веќе не се „земја на имигранти“

Глас на Америка - пред: 15 часа

Агенцијата за државјанство и имиграциони услуги ја ревидишаше својата мисија ВАШИНГТОН — Американската агенција одговорна за процесирање на апликациите за престој и државјанство, неделава во официјалната изјава за тоа која е нејзината мисија, ...

Трамп најави најголем пакет санкции против Северна Кореја досега

Глас на Америка - пред: 18 часа

Претседателот на САД се обрати на Конференцијата за конзервативна политичка акција, годишен настан на кој присуствуваат илјадници конзервативни политичари, стратези и активисти Претседателот на САД Доналд Трамп, за време на денешниот говор, го ...

53 поврзани вести »

„Off road“ средба во Охрид

Глас на Америка - пред: 20 часа

Низ тешко пристапни планински предели со многу снег и кал минуваше трасата која за учесниците беше витинско адреналиснко доживување ОХРИД — Возењето на џипови по тешко пристапни терени во Охридскиот регион станува атрактивен спорт.

Расте бесот кај родителите на киднапираните девојчиња во Нигерија

Глас на Америка - пред: 21 часа

Во најнов напад на милитантите на Боко Харам, од училиште се киднапирани околу 100 девојчиња Се зголемува бесот и загриженоста меѓу родителите во северна Нигерија, кои велат дека околу 100 од нивните ќерки по нападот на милитантите на Боко Харам, сè ...

Полицаец не интервенирал за време на нападот во Флорида

Глас на Америка - пред: 22 часа

Вооружен полицаец кој бил на должност во средното училиште во Флорида каде што напаѓач уби 17 лица претходно месецов си поднел оставка, откако полицијата откри дека не сторил ништо за да го спречи нападот.

31 поврзани вести »

Иванка Трамп на затворање на Олимпијадата во Јужна Кореја

Глас на Америка - пред: 23 часа

Ќерката на американскиот претседател се очекува да остане подалеку од политиката, и времето да го помине на Олимписките настани ВАШИНГТОН — Иванка Трамп ќе ја предводи делегацијата на САД на затворањето на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја.

53 поврзани вести »

ОН денес гласаат за прекин на огнот во Сирија

Глас на Америка - пред: 23 часа

За да помине резолуцијата потребни се девет гласови „за“, и никој од петте постојани членки на Советот за безбедност да не стави вето Специјалниот пратеник на Обединетите нации, Стефан де Мистура, денеска повика на итен прекин на огнот во Сирија за ...

40 поврзани вести »

Продолжува соработката УСАИД - Македонија

Глас на Америка - 22.02.2018

Како дел од проектот на УСАИД-Македонија „Партнерство за подобра бизнис регулатива“, во Струга се одржа јавна дебата во врска со новиот предлог Закон за јавни набавки кој на сила треба да стапи во јануари 2019 година.

17 поврзани вести »

Амнести интернешнал: Политиката на страв и омраза во некои држави била прикажана како нешто нормално

Глас на Америка - 22.02.2018

Во најновиот извештај на Амнести интернешнал се документирани прекршувањата на човековите права во скоро 160 земји и се наведува дека во 2017-та година политиката на омраза и страв од страна на некои од најмоќните лидери во светот била прикажана ...

Отстранувањето на Ќосето - почеток на справување со „Скопје 2014“

Глас на Америка - 22.02.2018

Сите досега изведени самоволни активности на претходната власт во градот ќе бидат соодветно законски истретирани, најави градоначалникот Шилегов СКОПЈЕ — Од поставувањето, ноќта меѓу 6-ти и 7-ми септември 2014 година, како еден од петте споменици ...

205 поврзани вести »

Отстранет споменикот на Ќосето

Глас на Америка - 22.02.2018

СКОПЈЕ — Статуата на Антон Лазев-Ќосето, во текот на ноќта беше отсранета од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Потегот на Град Скопје следи откако е добиен налог од градежниот инспекторат на општина Центар, којшто утврдил дека воопшто немало ...

205 поврзани вести »

Ако нема договор за името, и Грција во изолација

Глас на Америка - 22.02.2018

Верувам дека регионот целосно би се одалечил од Атина, вели потписникот на Охридскиот рамковен договор Џејмс Пердју ВАШИНГТОН — Ако пропаднат преговорите за името, и Грција може да се соочи со изолација од регионот, вели Џејмс Пердју, еден од ...

Лавров: Македонија во НАТО е конфронтација

Глас на Америка - 22.02.2018

Оцени дека регионот се соочува со многу проблеми, наведувајќи ги големоалбанските аспирации СКОПЈЕ — Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, на прес-конференција во Белград со српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, повторно се ...

21 поврзани вести »

Американските хокеарки сe закитија со злато

Глас на Америка - 22.02.2018

Според досегашниот број на освоени медали на 23-тите Зимски олимписки игри, води Норвешка, со вкупно 35, Германија со 25, трета е Канада, со 24 медали, а САД се четврти, со 21 медал, од кои 8 се златни Дваесет години по освојувањето на првиот ...

22 поврзани вести »

Транспаренси: Македонија е најкорумпирана држава во Европа

Глас на Америка - 22.02.2018

За пет години Македонија падна повеќе од педесет места на светската скала на индекс за корупција. Борба против корупцијата има само на хартија, се вели во новиот извештај СКОПЈЕ - Корупцијата во Македонија царува, државата е заробена во парите кои ...

17 поврзани вести »

Трамп е за вооружување на наставниците

Глас на Америка - 22.02.2018

Сенаторот Марко Рубио, пак, не ја прифаќа ваквата идеја, и предлага забрана на технички додатоци за автоматско оружје ВАШИНГТОН — Претседателот Доналд Трамп ја поддржа идејата за вооружување на наставници во училиштата, за време на вчерашниот ...

23 поврзани вести »

Бомба пред американската амбасада во Подгорица

Глас на Америка - 22.02.2018

Полицијата во Црна Гора соопшти дека сеуште трае истрагата против лицето одговорно за фрлање експлозивна направа пред американската амбасада во главниот град Подгорица, пред истиот да се самоубие.

28 поврзани вести »