TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Женски магазин

Со овој напиток до поголема концентрација на работа

Женски магазин - пред: 5 часа

Истражување покажа дека луѓето кои пијат чаевите се покреативни и пофокусирани на работа отколку оние кои практикуваат да пијат кафе. Истражувањето е реализирано со две групи млади луѓе на возраст до 23 години.

3 поврзани вести »

13 причини зошто некои луѓе имаат многу среќа во животот

Женски магазин - пред: 6 часа

Дали некогаш сте помислиле „Колку овој човек е среќен, има пари, долга врска, добра кариера“. Некои луѓе се родиле во богато семејство, но богатството може и да се створи. Еве 13 причини зошто некои луѓе се многу ...

НЕ СИ ИГРАЈТЕ: Eве што може премногу сол да му направи на вашиот мозок

Женски магазин - пред: 7 часа

Знаете како премногу сол влијае на вашиот притисок и срцето, но дали знаете како влијае на вашиот мозок? Според пишувањето на списанието Nature Neuroscience, се намалуваат менталните способности поради преголемо конзумирање на сол.

2 поврзани вести »

Дали е вистина дека интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

Женски магазин - пред: 9 часа

Се смета дека интелигентните луѓе имаат помалку пријатели. Но, зошто е тоа така? Тие не сакаат да бидат дел од некоја драматична ситуација. Интелигентните луѓе ги прават работите по сопствено убедување. Семејството им е многу важно.

4 поврзани вести »

(ГАЛЕРИЈА) 20 Идеи за класичен елегантен стил

Женски магазин - пред: 10 часа

Сакате да ја следите елеганцијата во вашата визија. Се чувствувате најсигурни и на место кога сте облечени во класични бои и парчиња. Не сакате да ги следите актуелните трендови, бидејќи имате свој вкус? Тогаш сте стилска жена која во моментот не се ...

Зготвил желад и добил најдобар лек за болести на денешницата

Женски магазин - пред: 11 часа

Дали некогаш сте можеле да помислите дека желадот е лековита состојка. Денес ќе ви покажеме како да направите лек кој ја лечи тироидната жлезда. Од желадот се прави напивка која изгледа како напивка од кафе, која во себе има и тоа како силно и ...

(ФОТО) 5 модели на фармерки кои се најголем хит во моментов

Женски магазин - пред: 11 часа

Фармерките веќе долго време се носат бидејќи се удобни и лесно се комбинираат. Тие се начин на изразување на себеси, па нивото на креативност што се однесува до нивните тенденции, одамна стигна до нови димензии.

3 поврзани вести »

(ФОТО) Првата дама на Азербејџан ја засени дури и Меланија Трамп

Женски магазин - пред: 12 часа

Ако мислевте дека сопругата на претседателот на САД Меланија Трамп е најстилската прва дама, грешите. Азербејџанката Мехрибан Алијев е нејзина сериозна конкуренција кога станува збор за елеганција.

Last Minute Sale со попусти до 70%

Женски магазин - пред: 12 часа

Вчера, на фреквентните раскрсници низ градот, во период од 15 до 17 часот, забележавме девојки кои го привлекуваа вниманието на возачите и минувачите со табли кои повикуваа на зимски шопинг во Скопје сити мол, каде почнува шопинг манијата наречена ...

12 поврзани вести »

СОНЦЕ НАД СКОПЈЕ: Крстот го фати Даниел од Ченто кој посака најмногу здравје за еден мал јунак

Женски магазин - пред: 14 часа

Традицијата за Богојавление – Водици да се фрла крст во водите постои од секогаш кај правослвниот македонски народ. Над 150 верници во Скопје се фрлија од мостото Слобода по светиот крст кој и овој пат го положи г.г. Стефан.

93 поврзани вести »

ТИЕ СЕ ВО БРАК 47 ГОДИНИ: Имаме дефиниција и формула за љубов!

Женски магазин - пред: 14 часа

„Да се сакате, тоа не значи да се гледате меѓусебно, туку заедно и во иста цел“. Овие убави зборови на Егзипери веќе половина век на совршен начин во дело ги спроведуваат бабата и дедото кои се заљубени како првиот ден.

БОГ СЕ ЈАВИ: Го славиме Богојавление-денес се плива по Светиот крст!

Женски магазин - пред: 15 часа

Црквата и верниците денеска го слават Богојавление – 19 јануари или Водици и овој празник означува крај на некршениете денови кога во црквите не се вршат обреди за крштевање. Овој верски празник е исклучително важен бидејќи се слави во чест на ...

211 поврзани вести »

Молитвата на Иван Лотески од Охрид му го донесе крстот во раце

Женски магазин - пред: 15 часа

Охрид денеска е раздвижен повеќе од вообичаено. Причината добро ја знаеме, денешниот голем празник Богојавление – Водици. Од својата 14 година Иван Лотески од Охрид скока по крстот во водите на Охридското езеро а денеска му се посреќи.

37 поврзани вести »

Овој човек го објасни единствениот вистински начин како се сака една жена

Женски магазин - пред: 16 часа

Извадокот од романот „Тврдина“ е веројатно еден од најпознатите пасуси во историјата на литературата што зборува за љубовта меѓу мажот и жената. Ретко кој би можел да го напише пулсот на ова возвишено, но едноставно чувство како Меша Селимовиќ.

Допре многу срца: Ова е приказна која секој треба да ја прочита, посебно жените!

Женски магазин - пред: 17 часа

Млада жена која тукушто се омажила еден топол летен ден дошла во посета на својата мајка. Седнала во фотелјата и додека пиела леден чај, започнале да зборуваат за животот, бракот, за одговорностите и обврските на зрелите жени.

На оваа жена нешто необично и помогнало во слабеењето

Женски магазин - пред: 17 часа

Нешто што може да ви помогне и вам, но вие тоа постојано го потценувате. Без разлика дали им објавивте војна на насобраните килограми или допрва се подготвувате, оваа приказна би можела дополнително да ве мотивира.

И МВР со поддршка: #СегаКажувам за да бидат насилниците видливи и процесирани!

Женски магазин - пред: 17 часа

Македонија се здружи во кампањата против сексуално насилство и вознемирување. Оваа иницијатива покрај владата и МОН сега добива поддршка и од Министерството за внатрешни работи. Од МВР повикуваат #СегаКажувам за повеќе храброст за пријавување на ...

24 поврзани вести »

10 причини зошто Академија за Маркетинг и ПР во Creative Hub

Женски магазин - пред: 17 часа

1. Наставен план по светски стандарди Секоја Академија е направена според одредена програма од нашиот наставно-научен борд кој вклучува експерти од област, како и магистри и доктори на науки.

Сања Атанасовска: се раѓам еднаш во сто години

Женски магазин - пред: 17 часа

Се раѓам еднаш во сто години да си го славам името да бидам посебна да се огледуваат планините во моите очи да спие сонот во сенката на долината да молчам и да редам бисери околу вратот. Еднаш во сто години се раѓам и немам живот за грешки имам само ...

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Женски магазин - пред: 18 часа

Гледачите ја препознаваат како телевизиски лик. Во моментов, новинарското перо го менува со професија од нејзините студии. Психологијата ја надополнува со вештините на тренер за квалитетен живот, професија која е многу популарна во Австрија, земјата ...