TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

Премиера на „Против демократијата“

Окно - пред: 5 часа

Во кино Фросина, МКЦ, на 21 март, во 20 часот, премиерно ќе биде изведена претставата „Против демократијата“, во режија на Дејана Николовска. Текстот е на еден од најпреспективните драмски автори во Европа, шпанскиот писател со каталонско потекло, ...

Премиера на „Кралските копилиња“ во Велешкиот театар

Канал5 - пред: 5 часа

По повод 27-ми март – Светскиот ден на театарот, велешкиот театар „Јордан Х.К-Џинот“ премиерно ќе ја изведе својата најнова театарска продукција „Кралските копилиња“, авторски проект на Сашо Димоски.

Премиера на „Кралските копилиња“ во Велешкиот театар

А1 On

Премиера на „Кралските копилиња“ во Велешкиот театар

Стандард

Премиера на „Кралските копилиња“ во Велешкиот театар

Алфа
4 поврзани вести »

Книжевни магнитуди – разговори со македонски автори без цензура

Кајгана - пред: 7 часа

Вечерва во Јавна соба во 19 часот ќе се одржи првиот од низата настани во рамките на проектот „Книжевни магнитуди“ што го приредува авторката Марта Маркоска, која е и носител на проектот. „Книжевни магнитуди“ e прв од ваквиот тип настани во ...

„Книжевни магнитуди“ со Ристо Лазаров и Лидија Капушевска-Дракулевска

Локално

„Книжевни магнитуди“ - претставување на авторите без цензура...

Н.Македонија

„Книжевни магнитуди“ со Ристо Лазаров и Лидија Капушевска-Дракулевска

Канал5

Сител А1 On Либертас Слободен Печат Бриф

9 поврзани вести »

Една сосема поинаква монографија на Ана Дело Русо

Stylist - пред: 6 часа

Модна ентузијастка, ексцентрична стилистка, сопственичка на еклектичен гардеробер, нетипична модна икона, Ана Дело Русо е пример за невообичаеност и поинаквост и кога се книгите во прашање.

Изложба „Скопје – градот на солидарноста“ во престижната галерија на МЦК во Краков

А1 On - пред: 7 часа

Меѓународниот центар за култура во Краков (МЦК) и Музејот на современата уметност во Скопје (МСУ) заеднички ја подготвуваат првата презентација во Полска на феноменот на обновата на Скопје по трагичниот земјотрес во 1963 година и на исклучителните – ...

Изложба „Скопје – градот на солидарноста“ следната година во Краков

+инфо

Изложба „Скопје – градот на солидарноста“ следната година во Краков

Канал5

Изложба „Скопје – градот на солидарноста“ следната година во Краков

Орбис

ТВ21

5 поврзани вести »

„Антолог“ ќе промовира две книги од македонски автори

Република - пред: 8 часа

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со особено задоволство ги најавува двете книжевни промоции на дела од македонски автори што ќе се одржат во текот на оваа недела. Станува збор за мотивациската книга Инспирирај се за промени од македонската ...

„Антолог“ ќе промовира две книги од македонски автори

+инфо
2 поврзани вести »

Најмладите прилепчани уживаа во претставата „Дороти се враќа во Оз“...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Најмладите прилепчани уживаа во претставата „Дороти се враќа во Оз“ Најмладите прилепчанчиња во неделата уживаа во двете изведби на премиерната претстава за деца „Дороти се враќа во Оз“, во режија на Кирил Петрески, која беше прикажана во театарот ...

„Дороти се враќа во Оз“ за почеток на театарската година

МРТ
2 поврзани вести »

Анкица Митровска изложува вечерва во галеријата „Ко-Ра“

Република - пред: 8 часа

Во галеријата „Ко-Ра“ при Дом на градежници, утревечер (20 март – вторник) ќе биде отворена самостојна изложба на уметницата Анкица Митровска со наслов„ CAUTION: X.G.O.T.A.V.O.I.D.! -(exclusive grounds of the angsty vigilant observers in ...