TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Шчо требит да праиме за одназад

Либертас - пред: 3 часа

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Ете дознавме шчо требит да праиме за однапред, во духот на злоупотребата на мислата на еден од најголемите македонски дејци, Крсте Петков-Мисирков.

Шчо требит да праиме за одназад

iPortal
2 поврзани вести »

Куќата на злото

Призма - пред: 5 часа

Во недела во која Ивона Талевска доби условна казна за затајување данок, Ѓорѓе Иванов безусловна награда за лидерство, Билјана Ванковска распишува конкурс за интелектуалци, а на градоначалник друг (!?) му распишал општински тендер за фигара за коса, ...

Куќата на злото

iPortal

Куќата на злото

Либертас
3 поврзани вести »

МОН и УНИЦЕФ потпишаа Годишна програма за соработка

Сител - пред: 4 часа

Министерката за образование и наука, Рената Дескоска и претставникот на УНИЦЕФ, Бенџамин Перкс, ја потпишаа Годишната програма за соработка за 2018 година. Станува збор за годишна програма преку која УНИЦЕФ ќе го поддржи Министерството за ...

Македонија е втора во Европа по смртност на новороденчиња

Телма

Уницеф: Македонија е втора по смртност кај новороденчињата во Европа

24 Вести

Македонија прва во регионот и втора во Европа по бројот на починати новороденчиња

еМагазин

Глас на Америка Фокус Телма МРТ Deutsche Welle Канал5 +инфо Вечер

53 поврзани вести »

Метео: Облачно со врнежи од дожд

МРТ - пред: 1 час

Во петок не се очекуваат врнежи, а за време на викендот нашето подрачје ќе биде под влијание на нов влажен воздушен бран. Утре во Македонија ќе преовладува претежно облачно време со врнежи од дожд и снег на планините особено претпладне.

УХМР: Викендов постудено

Нова ТВ

Облачно со повремени локални врнежи од дожд

МКД

Времето денеска: облачно со врнежи од дожд и снег

Р.С.Европа

Press24 МРТ Скопје24 Макфакс Алсат-М OhridNews Кумановски м. Канал5

93 поврзани вести »

Во штипскиот суд решени 110 барања по Законот за амнестија...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Во штипскиот суд решени 110 барања по Законот за амнестија Во Основниот суд - Штип доставени се 110 барања за амнестија на осуденици, на кои пресудите им се донесени во овој суд, информираше денеска судијата-кривичар и воедно портпарол на судот, ...

Во штипскиот суд решени 110 барања по Законот за амнестија

Локално

Во штипскиот суд решени 110 барања по Законот за амнестија

Правдико

Во штипскиот суд решени 110 барања по Законот за амнестија

ТВ21

Press24 А1 On Либертас

7 поврзани вести »

Претераниот грчки национализам станува слаба точка на Европската Унија

МКД - пред: 7 часа

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн. Јоханес Хан, комесарот за проширување на Европската Унија, минатата недела беше во ...

Принцот Михаел од Лихтенштајн прашува зошто Европа не реагира на грчкиот шовинизам кон Македонија

Република

Принцот од Лихтенштајн во судир со Грција поради Македонија

Алфа
3 поврзани вести »

Во Гостивар ќе се одржи јавна дебата со НВО-и

А1 On - пред: 4 часа

Општина Гостивар е меѓу избраните пилот- општини во која започнува да се имплементира проектот на УНДП – Регионална Програма за Локална демократија на Западен Балкан. Во рамки на предвидените проектни активности, НВО-и и Општината ќе ги надградат ...

Скандалите се нижат: Култура дели при за проекти на здруженија формирани по распишување на конкурсот

Курир - пред: 4 часа

Скандалите по кои се доделувани средства од министерството за култура преку Годишната програма не сопираат. -Меѓу оние здруженија кои добиле најмногу пари се наоѓа и „Drita AVG“ со седиште во селото Беловиште во Гостивар.

КУЛТУРА: Пари за промоција на сунет, за гостиварска кујна во Париз... на непостоечки здруженија

Вечер

Култура дели пaри на здруженија формирани по распишување на конкурсот

Нетпрес
3 поврзани вести »

Груби-Стефансон: Да не се пропушти шансата што ја има Македонија

МКД - пред: 5 часа

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања Артан Грубиденеска со шведскиот амбасадор во Македонија, Матс Стефансон разговараше за актуелните случувања и политичките динамики во земјата, при што двајцата се согласиле дека не смее да ...

Што се субвенции?

Бизнис Инфо - пред: 3 часа

Фото: Pixabay Субвенцијата е форма на финансиска помош или поддршка што се дава на економски сектор, институција, бизнис или поединец, најчесто од владата. Тие обично се во форма на готовинско плаќање или даночно намалување.

Субвенциите за македонска музика до сега ја чинеле државата 900.000 евра, Законот е пред укинување

Фокус

Субвенциите за македонска музика до сега ја чинеле државата 900.000 евра, Законот е пред укинување

Локално
3 поврзани вести »