TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Има да не нѐ има...

Н.Македонија - 19.01.2018

Спартанките кога ги испраќале своите синови во војна против Атина, за да ги потсетат на нивната храброст и должност, да се борат за својата земја, ги аманетисувале: „Со штитот или на него“, односно да го донесеш штитот како победник или да ти го ...

Ние, не јас...

Н.Македонија - 19.01.2018

И повторно се покажа дека „ние“ е посилно од „јас“, дека тимот под едно знаме и со еден грб е посилен на секое поле од оној тим што на градите носи еден национален грб, во главата втор, а во џебот за секој случај - трет.

Администрацијата ќе се проветрува од партиски вработувања

Р.С.Европа - 19.01.2018

Власта со стратегии, закони и совети сака да ја реформира адиминистрацијата, за да биде стручна, а не партизирана. Процесот ќе биде долг, но мора да се направи, посочуваат аналитичари. Треба да се вработуваат стручњаци, оти тие се водат според ...

Предлозите на Нимиц ќе се разгледуваат, а потоа ќе се коментираат

24 Вести - 19.01.2018

Новите идеи за решавање на спорот со името што медијаторот М етју Н имиц ги претстави на разговорите во Њ ујорк не може да се коментираат јавно пред темелна анализа и изграден став на државниот врв.

Во Собранието најмногу дебатирале вмровците, Стевананџија со 236 минути, Данев со 233 и Димовски со 221 минута

Фокус - 19.01.2018

Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ – Скопје изработи извештај за квалитетот на работата на Собранието во периодот од мај до август, 2017 година. Според нивниот извештај, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ биле најактивни во дебатите, но сепак ...

Лани од мај до август најактивни беа пратениците од опозицијата

МКД

ВМРО најактивни во дебатите во Собрание: Стевананџија со 236 минути, Данев со 233 и Димовски со 221 минута

Press24
3 поврзани вести »

Крстот во Вардар во Велес го фати 31-годишниот Димитар Чоков

Либертас - 19.01.2018

Крстот во водите на Вардар во Велес го фати 31-годишниот Димитар Чоков од велешката населба Превалец. Во Вардар денеска влегоа 76-мина меѓу кои првпат и една девојка, Марија Давчевска (21).

Македонски мазохизам

Либертас - 19.01.2018

Триесет години Македонците одбиваат да се ситуираат во реалниот политички, геополитички и културен простор. Тоа е основниот извор на нивната драма. Наместо тоа, се обидуваат да ја ситуираат својата претстава за себе во светот кој за тоа нема никакви ...

Македонски мазохизам

Слободен Печат

Македонски мазохизам

iPortal
3 поврзани вести »

КЛИК ПЛУС: Каде водат економските политики на Владата?

Фактор - пред: 1 ден

#ClickPlus , вечерва, 21.30 во живо на ТВ21! Тема: Каде водат економските политики на Владата? Дебатираат: Трајко Славески поранешен министер за финасии, Зоран Шапуриќ министер за развој на приватниот сектор, Џемаил Даути од комората на ...

КЛИК ПЛУС: Реформи на реформите во образованието!

Фактор
2 поврзани вести »

Градоначалникот Таравари во поддршка на развојот на велосипедизмот во Гостивар

А1 On - 19.01.2018

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, се сретна со претставници на Велосипедскиот клуб „Адреналин“ од Гостивар, при што се запозна со нивните активности и успеси. Потпретседателот на ВК „Адреналин“, го запозна градоначалникот Таравари дека во ...

Тахири: Потребно е да имаме плурализам на идеите и мислата!

CivilMedia - 19.01.2018

Со Сефер Тахири разговаравме за слободата на изразување и медиумската слобода во Македонија, како и за најчестите проблеми со кои се соочува новинарството во Македонија. Сметам дека има мало подобрување на слободата на изразување и слободата во ...