TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Традиционална манифестација во Охрид за денот на рибарите

24 Вести - 20.01.2018

Со подготвување на традиционалната рибина чорба охридските рибари го прославија празникот Свети Јован Крстител кој официјално го означи крајот на забраната за риболов на езерото после зимскиот мрест.

Охрид, два тона рибја чорба за денот на рибарите

Алсат-М

Охрид го одбележа денот на рибарите

ТВМ

Традицијата посилна од дождот

OhridNews

Алфа Спектра ТВ +инфо OhridNews Локално 24 Вести Press24 Слободен Печат

12 поврзани вести »

Хуманитарна акција во Гостивар по сторијата за семејството Јосифоски на „Телма“

Телма - 20.01.2018

По објавувањето на сторијата за гостиварското семејство Јосифоски кое живее во бедни услови без довопно храна пари и облека, денеска на градскиот плоштад беше организирана хуманитарна за акција за помош на семејството.

Хуманитарна акција за семејството Јосифоски од Гостивар

Алфа

Пристигнуваат донации – Зрак светлина во мрачното секојдневие на Јосифоски

Gostivarpress.mk
3 поврзани вести »

ФОТО: Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“

А1 On - 20.01.2018

Со Трката на келнерите и концертите на Камелеон и Фолтин синоќа завршија активностите предвидени во рамките на првото издание на проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“. Осмислен од креативниот тим на Супер радио, како подарок за градот за ...

Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

Макфакс

Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

Вечер

Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“, познати се најбрзите келнери во градот

OhridNews

Sky Денар Спектра ТВ

7 поврзани вести »

Греењето на дрва најисплатливо, на струја еколошки најприфатливо

Локално - 20.01.2018

Греењето со огревни дрва се уште е економски најисплатливо во Македонија, а греењето со електрична енергија е еколошки најприфатливо, оценуваат експертите. Според нив, грејната сезона во Македонија најчесто трае шест месеци, од кои во три е ...

Греењето на дрва најисплатливо, на струја еколошки најприфатливо

Либертас

Греењето на дрва најисплатливо, на струја еколошки најприфатливо

Канал 77

Греењето на дрва најисплатливо, на струја еколошки најприфатливо

Слободен Печат
4 поврзани вести »

Без струја утре делови од Карпош, Кисела Вода и Аеродром

Либертас - пред: 10 часа

Поради планирани зафати во електро-дистрибутивната мрежа без електрична енергија утре ќе бидат корисници од делови од Карпош, Кисела Вода и Аеродром. Во периодот од 9:30 до 12:00 часот без струја ќе бидат корисниците од дел од улицата „Букурешка“ во ...

Без струја утре делови од Карпош, Кисела Вода и Аеродром

Локално
2 поврзани вести »

Мечките во прилепско направиле 120.000 евра штета: Се гоштевале со мед, добиток…

Маркукуле - пред: 9 часа

Државата платила околу 120 илјади евра последниве пет години за штетите што ги направиле мечките на сопствениците на пчелните сандаци, домашните животни, градините и овошките во прилепско.

Мечките во прилепско направиле 120.000 евра штета: Се гоштевале со мед, добиток…

Република
2 поврзани вести »

Наредната недела повеќе сонце и постудено

OhridNews - пред: 10 часа

Спред временската прогноза за наредните седум дена, во Охрид не очекува претежно сончево и суво време, со повремени приоди на облачност. Во првите три дена дневната температура ќе биде пониска и ќе се движи помеѓу првиот и вториот степен над нулата.

Под реставрираната Јени џамија се појави и „Свети Ѓорѓи“ во Битола

Сакам да кажам - пред: 14 часа

По три години, заврши реставрацијата и конзервацијата на фасадата од Јени џамија, еден од најрепрезентативните историски споменици од отоманската архитектура во Битола, останат од 16 век. Координаторот на проектот Зоран Алтипармаков, инженер ...

Откриените нови делови  од црквата СВ. Ѓорѓи под битолската Јени Џамија

Телма
2 поврзани вести »

ФОТО:”Парите за базен во Прилеп, заминаа за двојазичноста и вработувањата таму…?!Градоначалникот го вети, ама изгледа ...

Маркукуле - пред: 12 часа

Ништо од покриениот базен кој новиот градоначалник на Прилеп го вети пред граѓаните за време на предизборниот период. За бомбастично најавуваниот здравствено – спортско – рекреативниот центар со покриен базен во салата “Maкедонија”, кој Јованоски и ...

Велешката болница може да остане со блокирана сметка поради долг од 162 илјади евра

24 Вести - 20.01.2018

Комплетна финансиска блокада и се заканува на велешката болница ако за осум дена не плати 170 илјади евра заостанати сметки за вода. Јавното комунално претпријатие Дервен преку нотар си ги бара парите, кои претходното раководство на болницата три ...

Велешката болница може да остане со блокирана сметка поради долг од 162 илјади евра

Локално
2 поврзани вести »