TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

350 капачи ќе се фрлаат по крстот во Oхрид

24 Вести - тукушто објавено

Околу 350 верници утре ќе се фрлаат по светиот крст во водите на Охридското езеро. Градот целосно е подготвен за богојавленскиот водосвет, а традиционалното фрлање на крстот и осветувањето на водите во Охридското езеро ќе се случи во 10 часот на ...

Се е подготвено за големиот Богојавленски водосвет, во Струга

ТВМ

Вечерва се чека Богојавление: На полноќ погледнете во небото и замислете желба!

Сител

Денеска е Водокрст а утре ќе се слави Водици

Орбис

ТВМ OhridNews Алфа Алфа Н.Македонија Канал5 Н.Македонија OhridNews

85 поврзани вести »

Повреден Кумановец – ветрот откорнал парче од фасадата

Канал5 - пред: 1 час

Kумановец е повреден откако дел од фасада од станбена зграда на градскиот плоштад се урнал и паднал врз кројачка работилница. Во тој момент во дуќанот се наоѓале неколку лица , а од нив со гребнатини и полесни повреди се здобил сопственикот на ...

Се сруши фасада од зграда во центарот на Куманово, едно лице повредено (фото)

Кумановски м.

Се сруши фасада од зграда во центарот на Куманово, едно лице повредено

Канал 77
3 поврзани вести »

Во Штип скршена спомен плочата на поетот Ацо Шопов

Канал5 - пред: 5 часа

Вандали ја искршиле спомен плочата на Ацо Шопов, поставена на ѕидот од неговата родна куќа, реагираат денеска претставниците од штипскиот Сојуз на Борци од НОБ. Ова е само еден од низата случаи на сквернавење на спомен обележјата од нашата понова ...

Искршена спомен плочата на Ацо Шопов во Штип

Алфа

Во Штип скршена спомен плочата на поетот Ацо Шопов...

Н.Македонија

Од куќата на поетот Ацо Шопов остана Само искршена спомен плоча

Сакам да кажам

Сител МК News еМагазин

7 поврзани вести »

Кукести крстови нацртани на споменикот на Крале Марко во Прилеп

Макфакс - пред: 4 часа

Во текот на изминатата ноќ непознати сторители нацртале кукести крстови на споменикот на Крале Марко во центарот на Прилеп. Инспекциските служби при Општина Прилеп го регистрираа овој вандалски чин, а во текот на денот споменикот беше исчистен.

СКАНДАЛ: Осквернавен со кукасти крстови споменикот КРАЛ МАРКО, претходно и Александар Македонски (ФОТО)

Маркукуле

Прилепчанец добивал закани преку ѕидовите на зградата во која живее

Маркукуле

Заканувачка порака-графит напишана на зградата на прилепчанец

МКД

Вечер Шеталиште Сител Точка Фокус МКД CivilMedia А1 On

20 поврзани вести »

Цело Скопје паркира на улица, полицијата тврди дека казнува

Сакам да кажам - пред: 8 часа

Низ Скопје се паркира кој каде стигне. Колони возила стојат паркирани на улици, булевари, тротоари, на најпрометните места во градот. Од полицијата велат дека казнуваат, но сликата на улиците низ градот кажува нешто сосема друго.

Загадувањето ја запре обновата на Партизанска

Слободен Печат

Загадувањето ја запре обновата на Партизанска

+инфо
3 поврзани вести »

Хрватска делегација од Дуги Рат во посета на Новаци

Тера - пред: 1 час

Денеска градоначалникот на општина Новаци Љубе Кузмановски остварти прва официјална средба со градоначалникот на општина Дуги Рат од Хрватска Јерко Роглиќ. На средбата беше посочено дека во иднина двете општини ќе ја продлабочат соработкатката преку ...

Oпштина Новаци домаќин на хрватска делегација од збратимената општина Дуги Рат

Шеталиште
2 поврзани вести »

Вредна донација за охридската градинка

ТВМ - пред: 1 час

Централниот објект на охридската градинка „Јасна Ристеска“, стана ененргетски ефикасен. Состојбата во објектите на детската градинка не е добра, процениле од Ротари Клубот Охрид, па затоа решиле оваа ротаријанска година која трае до јуни месец ...

Вредна донација за охридската градинка од Ротари клуб Охрид

OhridNews
2 поврзани вести »

Алаѓозовски вети дека годинава ќе започне обновата на Офицерскиот дом во Битола

Сакам да кажам - пред: 6 часа

Уште годинава се очекува на терен да започне заштитата на Офицерскиот дом, негова ревитализација и обнова, најави министерот за култура Роберт Алаѓозовски. Владата на Министерството за култура веќе му префрлила 10 милиони денари за почнување на ...

Годинава ќе започне реконструкцијата на Офицерскиот дом во Битола

Build
2 поврзани вести »

Работници си ги бараат платите од „Трансмет“ со блокада на ископ на јаглен во РЕК Битола

Сакам да кажам - пред: 5 часа

Со блокада на багерите и камионите за ископ на јаглен и јаловина што се во сопственост на фирмата „Трансмет“, неколку десетици работници од оваа компанија четврти ден штрајкуваат во рудникот „Брод Гнеотино“ при РЕК „Битола“ барајќи „Трансмет“ им ги ...

Штрајк на работниците на Трансмет ангажирани во РЕК Битола

Орбис
2 поврзани вести »