TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје

Општина Ѓорче Петров воведува социјална патролна служба која ќе посетува сиромашни

Скопје инфо - пред: 15 часа

Општина Ѓорче Петров воведува социјална патролна служба која ќе посетува социјално загрозени лица или сиромашни семејства на територијата на оваа скопска општина. – Сите социјално загрозени лица или семејства од Ѓорче Петров, кои се наоѓаат во ризик ...

Во Волково поплава по секој дожд: Гумени чизми за спас од калта

Скопје инфо - пред: 20 часа

После секој дожд, гумените чизми им се единствена опција на жителите од Волково, за суви да стигнат онаму каде што тргнале. Иновативноста за да отидат суви на работа или во училиште им оди до таму што жителите пронашле алтернативни премини кои ...

Не ветија, но реализираа: Депонија среде Центар (ГАЛЕРИЈА)

Курир - 19.02.2018

Во центарот на Скопје, Богдановиќ пред себе гледа депонија, но очигледно не му пречи граѓаните од околината да живеат покрај ваков извор на зарази. Ова не беше дел од предизборните програми на градоначалниците на СДСМ, Петре Шилегов за Скопје и Саша ...

Депонија среде Центар ( Фото)

Скопје инфо
2 поврзани вести »

Зграда ќе „проголта“ уште еден парк во Карпош

+инфо - 19.02.2018

поред ДУП Градска четврт 3 08 е планирано да се изгради станбен објект, со што ќе се уништи зеленилото и ќе се исечат петнаесетина дрва. Петнаесетина дрва ќе бидат исечени и уште едно маалско паркче во Карпош ќе исчезне доколку се дозволи ...

Дел од Ново Село попладнево без вода

Курир - 19.02.2018

ЈП „Водовод и канализација“ информира дека денес поради дефект на шибер ф-100 ул 4 с.Ново Село, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од с.Ново Село од крак 1,3 и ул 4 с.Ново Село од 16:10 до санирање на ...

Дел од Ново Село попладнево без вода

Press24
2 поврзани вести »

Хуманитарна свирка за 21-годишната Росана утре во „Колектив“

+инфо - 19.02.2018

Росана е од Прилеп, боледува од Кушинов синдром и потекнува од социјално загрозено семејство. Хуманитарна свирка „Од срце за Росана“ утре (вторник) во 20 часот ќе се одржи во пиво-барот „Колектив“ на плоштадот „Македонија“ во Скопје.

Низ град Скопје не се градат улици – градската каса е празна

Скопје инфо - 19.02.2018

Низ град Скопје не се градат улици. Ова не се должи на фактот што е зимски период и градежните активности се одвиваат со намалено темпо, туку, како што коментираат градските власти, прво нема пари во градската каса, а второ, речиси ниту еден проект ...

Шилегов: Во скоро време нема да се градат нови улици во Скопје

Курир
2 поврзани вести »

Тортијада „Слатка мистерија 2018“ во општина Илинден – собрани најмногу средства за лица со посебни потреби

Скопје инфо - 19.02.2018

Општина Илинден во соработка со Хуманитарната организација Ангелчиња -ХОА во домот на култура „Илинден“ успешно ја реализираше хуманитарната Тортијада „Слатка мистерија 2018“. Оваа 12-та по ред манифестација која секоја година се одржува во една од ...