TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет

Шкотска ги забранува пластичните стапчиња за чистење уши

Бизнис Инфо - пред: 3 часа

Фото: Pixabay Властите во Шкотска планираат да забранат производство и продажба на стапчиња за чистење уши, пишува BBC . Целта на оваа мерка е намалување на загадувањето од пластичен отпад во земјата.

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

Фактор - пред: 6 часа

Швајцарските власти соопштуваат дека село во близина на познатиот врв Матерхорн повторно е отсечено од светот поради нови снежни врнежи кои го блокирале патниот и железничкиот сообраќај. Властите стравуваат од можни лавини, а локалната железница на ...

Галерија: Снежната бура зароби туристи - ги извлекуваа со хеликоптер во Швајцарија

Press24

Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

Тера
3 поврзани вести »

Матис: Турција не предупреди пред да испратат авијација во северна Сирија

А1 On - пред: 4 часа

Турција ги предупреди САД дека планира воздушна и копнена операција против курдските милиции во северна Сирија, изјави вчера американскиот министер за одбрана Џејмс Матис. – Турција беше отворена, тие не предупредија пред да испратат авијација, ни ...

САД биле известени за нападот на Турција врз Сирија

Канал5

Америка упати сериозни закани до Кина и Русија: Ако не предизвикате, тоа ќе биде вашиот најлош ден!

Сител

Сериозни американски закани за Русија и Кина! Матис: Ако не предизвикате, тоа ќе биде вашиот најлош ден

Точка
4 поврзани вести »

Францускиот министер за надворешни работи предупреди дека Русија не може сама да ја реши сириската криза

А1 On - пред: 4 часа

Русија нема да може да ја реши сама сириската криза бидејќи не располага со средства за обнова на државата, предупреди францускиот министер за надворешни работи во интервју за Фигаро. – Русите не може сами да ја решат кризата.

Русија нема да може да ја обнови сама Сирија, предупредува Париз...

Н.Македонија

Францускиот министер за надворешни работи предупреди дека Русија не може сама да ја реши сириската криза

Либертас
3 поврзани вести »

Можат ли лажните вести да бидат забранети со закон?

Оff.net - пред: 4 часа

Новогодишно, обраќајќи се од Елисејската палата, Макрон го најави своето решение за сузбивање на лажните вести во форма на закон кој треба да биде воведен до крајот на годината. За волја на вистината Французите имаат закон против ширење злонамерни ...

Макрон: Трамп не е класичен политичар

Алсат-М

Макрон: Можен е „специјален“ договор на Велика Британија со ЕУ

МКД

Макрон: Велика Британија би можела да има посебен договор со ЕУ

+инфо

Макфакс Мета Алфа Вечер Република А1 On Н.Македонија Либертас

14 поврзани вести »

Во шопинг центар во Флорида експлодирале две бомби, пронајдени уште пет

Точка - пред: 3 часа

Две импровизирани експлозивни направи биле детонирани во трговскиот центар во Лејк Велс во Флорида, јавува "ABC News". Никој не бил повреден во експлозијата која се случила во просторот за носење на товар, каде во тој момент, за среќа, немало луѓе.

Две бомби експлодирале во шопнг-центар во Флорида

Република

Две бомби експлодирале во шопнг центар- терористички напад во Флорида?

Курир

Две бомби експлодирале во шопнг центар- терористички напад во Флорида?

Press24

Пулс24 Вечер

6 поврзани вести »

National Interest укажа на совршено оружје против напад на беспилотни летала

Локално - пред: 4 часа

Рускиот ракетен комплекс „Панцир-C„ е идеално оружје против масовни напади со користење на беспилотни летала (UAVs), кои во моментов САД го немаат, вели National Interest. Овој комплекс, познат како НАТО SA-22 Greyhound, е наследник на системите за ...

Најмалку шест лица загинаа, а над 50 се повредени во протести во Конго...

Н.Македонија - пред: 5 часа

Најмалку шест лица загинаа, а над 50 се повредени во протести во Конго Безбедносните сили на Конго убија најмалку шест луѓе и фрлија солзавец за да растераат учесници во забранети протести против претседателот Џозеф Кабила, кој одби да замине од ...

Најмалку шест лица загинаа, а над 50 се повредени во протести во Конго

Алфа
2 поврзани вести »

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

Фактор - пред: 4 часа

Во ек на тензии помеѓу САД и Северна Кореја, често се споменува опасноста од нуклеарна војна. Меѓутоа, доколку навлегуваме во детали, знаеме дека клучен елемент за составување нуклеарни бомби е ураниумот.

Векот на исчезнување на Европа: Шокантни статистички прогнози велат дека ќе нè има сè помалку, оваа земја прва ќе ...

Точка - пред: 4 часа

Според официјалниот извештај на Еуростат, Италијаните најверојатно ќе исчезнат до 2080. година, бидејќи бројот на автохтони граѓани во оваа земја - сè побрзо се намалува. Во наредните 60 години, повеќето жители на Италија ќе бидат со африканско или ...