TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Новитет на „Гугл“ - звук без звучници

Факултети - пред: 8 часа

Некаде пред 13 декември 2017 година „Гугл“ ја купи стартап-компанијата „Редукс“ со седиште во Велика Британија. Не е познато зошто се случило тоа. „Редукс“ се занимава со производство на квалитетно аудио преку користење на дисплејот како звучник, ...

Дали ова е изгубениот прототип на „нинтендо плејстејшн“?

Факултети - пред: 8 часа

Фото: Reddit Во текот на летото 1991 година „Сони“ најави дека планира да создаде уреди за играње видеоигри и тоа во соработка со „Нинтендо“, па планираат во продажба да го пуштат уредот „нинтендо плејстејшн“.

Обновливата енергија до 2020 година ќе биде поевтина од фосилните горива

Иновативност - пред: 17 часа

Цената на изворите на обновлива енергија како ветрот и соларната енергија ќе продолжат драстично да опаѓаат Според најновиот извештај на Интернационалната агенција за обновлива енергија, до 2020 година цената на обновливите извори на енергија ќе ...

Саудиска Арабија ќе инвестира 7 милијарди долари во зелена енергија за да троши помалку нафта

Иновативност
2 поврзани вести »

Самсунг се обидува во екранот да инсталира камера и сензор за отпечаток

Кумановски м. - пред: 14 часа

loading... Помеѓу прозиведувачите „Виво“ прв успеа да иснталира скенер за отпечаток на прст во екранот на телефонот и успеа да ги претекне сите водечки прозведувачи како што се „Ејпл“, „Хуавеј“ и „Самсунг“ во развојот на технологијата, во која се ...

Samsung планира селфи камера под самиот дисплеј

Телефони.мк

Moto X5: Четири камери и дизајн без рамки

GSM.mk

Samsung Galaxy A8 (2018) претставен во Македонија!

Репортер

Екран

5 поврзани вести »

ПОВЕЌЕ НЕМА КРИЕЊЕ: Инстаграм воведе нови промени

Кумановски м. - пред: 14 часа

loading... Популарната социјална мрежа Инстаграм продолжува да ја развива својата секција за размена на пораки, а сега има и нова можност која одамна е присутна на популарните апликации Facebook Messenger и WhatsApp.

Instagram сега покажува кога корисниците последен пат биле активни

Кајгана

Instagram сега покажува кога корисниците последен пат биле активни

USB

Instagram сега покажува кога корисниците последен пат биле активни

GSM.mk

Денар Точка

6 поврзани вести »

Компанија во Сингапур продава само производи кои биле финансирани на Kickstarter

Иновативност - пред: 21 часа

We The People е компанија од Сингапур која ексклузивно продава само производи кои се развиени преку онлајн платформата за групно финансирање Kickstarter. На купувачите им нуди шанса да купат производи од Kickstarter без да мора да чекаат за да ги ...

Ледена пештера во која се чувствувате како џуџе

USB - пред: 21 часа

На австриските Алпи постои пештера која е вистинска магија и фасцинација за човечкото око. Ако некогаш сте слушнале за Ајсријзенвелт, тогаш тоа е тоа! Ледената пештера е името кое потполно и одговара.

Француска компанија ги произведе првите велосипеди на водород

USB - пред: 21 часа

Pragma Industries стана првата компанија во светот која почна индустриско производство на велосипеди на водород за комерцијална и градска употреба. Компанијата има седиште во Биариц, Франција и веќе има 60 нарачки за велосипедите од некои француски ...

Оваа футуристичка куќа е најбезбедното место во случај на ураган

Иновативност - пред: 22 часа

Self-Excavation Hurricane House е куќа која наместо да подлегне на силата на ветриштата ја користи моќта на ураганот за да се закопа во земјата. Проектот го зема предвид фактот дека ветровите на ураганот на северната хемисфера секогаш се движат во ...

Twitter ги шпионира корисниците ширум светот

GSM.mk - пред: 23 часа

Новинарската истражувачка група Project Veritas, објави снимка на YouTube каналот во кој вработените во компанијата Twitter откриваат детали за својата работа. Како што наведуваат, тие се дури и платени да пристапат и да анализираат приватни ...