TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

KatttP. @katttp
#reach: 87579   ( 173rd )
#followers: 3367   ( 909th )
#1
Паметен е Шилегов што нема твитер... https://t.co/ppqX3rsfJt
76ReTweets140Favorites·Details
#2
Во паркот

Почекај ме дури да се вратам
Најди добро место за седење
Не е важен разговорот
Може и да молчиме.
Уште е топло,
иако сонцето заоѓа
Уште е светло,
иако се ближи мракот.

Блаже Конески, Златоврв, 1989
32ReTweets100Favorites·Details
#3
Во светот #MeToo се лични искуства. Кај нас на другарката. Тоа е сѐ што треба да знаете за земјата на која не ѝ е потребен феминизам, и каде на македонската твитер заедница главна забава и е "н а с е с т р а т и".
20ReTweets70Favorites·Details
#4
И баш ниеден од ДУИ нема да оди во затвор? Ниту еден? Значи ќе мора некој да оди, бидејќи чувството на неправда и неказнивост на долг рок обично лошо се манифестира (при гласање).
18ReTweets58Favorites·Details
#5
Што генерации луѓе имаат упропастено стариве со тоа што не охрабруваа да се биде тоа што е некој туку тоа што очекуваат другите од нас. Немој да се чудите што ни е ваква тиња општеството. На толку "не таласај", таман засмрдува водата.
11ReTweets48Favorites·Details
#6
Не ви паднало на памет дека тие што бараат секуларна држава не се сите атеисти? Не, а? Ништо вас не ви е јасно, затоа и грешки еден тон, на секој чекор.
8ReTweets47Favorites·Details
#7
Еве сега се јавија колеги доктори да не искараат колку не го заслужуваме министерот, колку знаел и бил добар. И јас во тоа не се сомневам, само пак не гледам зошто да е министер. Нека си остане да неврохирургува, тоа дури и ќе ме радува. Зошто министер?
6ReTweets45Favorites·Details
#8
Наместо сеирот за Христијан, #Ж, ВМРО, не би требало да се потсетиме на 24 декември? Да се одбележи како првиот видлив пад на оваа кревка "сакам да бидам" демократија,и никогаш да не се заборави за да не се повтори,од чија и да е страна,бидејќи страните гледаме лесно се менуваат.
9ReTweets30Favorites·Details
#9
Ова лудило со ставање на децата на пиедестал на места кои не се наменети за нив го достигна својот врв. Македонските деца ко деца од хорор филм, не дај боже да наумат нешто, ќе нема таква сила што ќе ги спречи, бидејќи ДЕЦА се.
9ReTweets26Favorites·Details
#10
Јас би сакала да знам кој сѐ знаел за "подарокот" инсинератор од UK? Зошто тие што знаеле, вклучувајќи политичари, нво-а, новинари, не алармирале до сега? Знаете ли што значи да се гори отпад од органска хемија? Дали сѐ уште се гори увозен отпад? Чекаме одговори!
10ReTweets21Favorites·Details
#11
Добро е, свесни сме за важноста на секуларноста; и покрај целово фијаско, некако сум среќна. Среќна дека не има доволно свесни и спремни да се бориме за она што е важно.
4ReTweets34Favorites·Details
#12
Сите чиј збор нешто значи отидоа на буниште од ад хоминем етикетирања. А ние мали, а толку се интелектуалци и експерти. И излезе побитно мислењето на политичарите од тоа на тие кои се експерти во дадена област, а само про-форма ги прашуваат за одредено прашање.
5ReTweets24Favorites·Details
#13
Да не е загадувањето, огновите не би ми пречеле, напротив има нешто убаво во дрво што гори, и луѓе околу него, ама оваа простачка прегласна музика и пијанчење, е стварно се во духот на Божиќ, квази верници едни.
5ReTweets23Favorites·Details
#14
Живееме во време кога "совршенството без мана" се замени со "површност без мана", или можеби се изедначи?
5ReTweets22Favorites·Details
#15
Секоја професија треба да носи големо чувство на одговорност, и секој еден треба да е ангажиран, и само така едно општество ќе оди напред, и никако поинаку.
7ReTweets15Favorites·Details
#16
И тој фин потсмев дека сите кои сме против назначување на соработниците на режимот сме експерти за сѐ. Сигурно не сме експерти за сѐ, и веројатно секој од нас се труди да биде најдобар во својата струка, ама барем знаеме да разликуваме лошо од добро,што не може да се каже за вас.
5ReTweets21Favorites·Details
#17
Јас сум од оние што не веруваат во случајности. За ништо. За никого. Никогаш!
6ReTweets17Favorites·Details
#18
Него вмровци мои драги, што ме следите, а не сме се блокирале од времето, бар вие задоволни ли сте од кадровскава политика на СДСМ? Некако сте ми мирни, освен оној Мартин Толовски со украдениот идентитет. Ние повеќе џавкаме од вас секако, па споделете размислувања!
3ReTweets25Favorites·Details
#19
Има некоја вселенска неправда што сериозно лошите работи секогаш им се случуваат на добрите луѓе. Кој ќе ја открие причината за тоа, веројатно ја открил причината за сопственото постоење.
4ReTweets19Favorites·Details
#20
По изгледаното видео со Ефтов и Сашо Т. мислам дека Ефтов немал пофилмско интервју. Па тоа и песна читаше, па онаква пауза, па се гледаат, па воздишки, дури и Ефтов беше некако ко фатен, као-што сега, бидејќи немаше карање. Многу јако, стварно, уживав во двајцата :)))
1ReTweets26Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Wannabeiskulirana67
2Sveste tesesveste_tese58
3Mindрluмbеrmindplumber51
4Пердуфpikabu0037
5BanAnabanankata36
6Poison Ivyhedera_genus35
7БабаКаља ❄️katemagritte33
8Shoku Boroborokitanoski30
9Purp #DefendDACAjustpurpling29
10Jovan Petrovjp_euro24