TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

elverdaderopesimista @therealpsmst
#reach: 83574   ( 185th )
#followers: 1569   ( 2092nd )
#1
моментално. полицаец држи брза помош на раскрсница нова македонија бидејќи чека да помине делегација. претходно колата едвај се проби низ колоната што е наредена до стара железничка затоа што се чека да помине делегацијата. https://t.co/c2NBxqjX9n
72ReTweets66Favorites·Details
#2
За да се обебзеди уште повеќе растечки кадар треба на педагошка академија и сличните школи да се крене многу високо прагот за упис и стекнување на звање за работа во настава со деца. Не може најслабите студенти да бидат учителите на иднината. Нивните плати исто така.
19ReTweets52Favorites·Details
#3
политичари се пенават за името на држава во која никој не сака да живее. лол.
18ReTweets49Favorites·Details
#4
Во судот во скопје се пуши само по канцеларии, во гостивар и во ходници. Плус во гостивар може и адвокати да запалат, а не само судски службеници. Е тоа е живот.
15ReTweets55Favorites·Details
#5
Работодавачи: „Спасувањето на фондот за ПИОМ не треба да падне само на грбот на стопанствениците туку во пополнување на дупката во која се подлабоко тоне пензискиот фонд , треба да учествуваат и работниците.“

Во Македонија ФПИОМ го полнат работниците од нивната бруто плата.
23ReTweets28Favorites·Details
#6
on the left: iron curtain (source wikipedia)
on the right: air quality present day. https://t.co/3b5oEw36tA
24ReTweets23Favorites·Details
#7
За да се пополни дупката во ФПИОМ владата треба да направи политики што ќе резултираат со задржување на високо-платена работна сила која по дефиниција плаќа повеќе во фондовите.
15ReTweets38Favorites·Details
#8
Само да ве потсетам дека и покрај скандалите или не со конкурсот за култура, вистински суштински реформи во следењето на комуникации нема. Се слушаме ;-)
13ReTweets24Favorites·Details
#9
Борисов: Балканот има шанса да изгради модел што ќе биде пример за другите -- ме интересира чисто онака: за кои други?
10ReTweets25Favorites·Details
#10
финансирање од областа на културата од буџет на град скопје. лол. https://t.co/DUb4SIb5qu
10ReTweets24Favorites·Details
#11
Ако има некој објект на ск2014 што не е прокиснат до сега да му се даде државна награда на тој архитект.
10ReTweets21Favorites·Details
#12
Убаво со веста на Дојче веле од 17.02.2018:
Копање во РЕК Битола- милионски зделки со старо нови партнери!
е дека во поврзани вести има:
СЈО: Труст од РЕК Битола пумпал пари во приватни џебови од 28.02.2017
:)
10ReTweets14Favorites·Details
#13
Планинарите: МПЦ сака насилно да го преземе домот „Матка“

колега на мајка ми викаше си вадел лист од станот секои 5-6 месеци да си провери дека уште е негов.
5ReTweets23Favorites·Details
#14
Во изјавата на Филипче може да читате сѐ што има да се чита за привилегии:
9ReTweets8Favorites·Details
#15
Многу ми се допаѓа што толку луѓе обајснија дека така е по закон.
Тоа е прекрасно објаснување што ќе продолжам да го користам во иднина.
5ReTweets18Favorites·Details
#16
За да се направи тоа треба државата да се направи привлечна за живеење за млади и брзо-напредувачки кадри. Што нѐ враќа назад на прашањето дека ако си прогамер во холандија можеш на раат да испушиш џоинт без да те буфта полиција.
5ReTweets18Favorites·Details
#17
Потоа треба да се обезбеди поголем прилив на брзо-напредувачки кадри: видете статистика на УКИМ во главно се образуваат економисти, правници и филозофи. Тоа би требало да се преструктуира со акцент на инжинери и природни науки.
5ReTweets18Favorites·Details
#18
еден патен трошок = расипнички
серија патни трошоци = востановена пракса
донев и пратениците :)))
6ReTweets12Favorites·Details
#19
Изјавата на анѓушев дека ќе треба време да се почуствува животот ама барем се знае дека нема лажен раст имплицира дека граѓаните не само што се сиромашни него и се глупи.
5ReTweets14Favorites·Details
#20
Remarkably, Federer has now won 10% of the 200 men's singles titles on offer at the majors since tennis turned professional in 1968.
7ReTweets8Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Jovan Petrovjp_euro7
2КраФТkraft_mk6
3Шаркатакиkapetan_taki6
4малиот кнез мишкинjakovfendu5
5Ana Golejshkaa_golejska4
6greatgreatmyo4
7Стефан Богоевsbogoev4
8Goce Mitevskigocemitevski3
9Мутенtovornottov3
10Муаркоmuarko3