TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-10-01 до 2001-10-07

Лажна тревога за атентат врз Георгиевски

А1 - 07.10.2001

Македонската Телевизија ноќеска во вестите објави дека бил планиран атентат врз премиерот Љубчо Георгиевски. Во ударната вест МТВ соопшти: „Според првите оперативни сознанија во министесртвото за внатрешни работи пронајдениот експлозив во возило со албански регистарски таблички требало да биде ...

Наскоро ќе го откриеме атентаторот врз Глигоров

Дневник
2 поврзани вести »

Бугарските автомобили ни ќарија 150 милиони ГМ

Дневник - 04.10.2001

УВОЗНИЦИТЕ НА АВТОМОБИЛИ РЕАГИРААТ Увозниците на автомобили предупредуваат дека легализирањето на увозот на автомобили од Бугарија нема никаква законска основа и тоа би имало само негативни ефекти врз државата Во текот на годинава македонски државјани платиле вкупно 150 милиони ГМ за купување на ...

Македонија полесна за 150 милиони марки од „увозот“ на бугарските автомобили

А1
2 поврзани вести »

Швајцарци во Драмски, Бразилци во МКЦ

Вест - 03.10.2001

ВЕЧЕРВА НА МОТ Вечерва на МОТ во Драмски театар (20ч) компанијата ДРИФТ од Швајцарија ќе ја изведе претставата "Црна починка" во кореографија на Беатрис Жакард, Петер Шелинг, Масимо Бартинели и Иван Волф. Компанијата ДРИФТ е помеѓу најдобрите компании со кои швајцарската танцова сцена може ...

Во Драмски "Кошмар не летната ноќ", во МКЦ премиера на "Совршен ден"

Вест
2 поврзани вести »

Хаосот со учебниците ќе се реши дури идната година

А1 - 07.10.2001

„Советниците во бирото за развој на образованието, кои се и автори на учебници, не можат да ги уценуваат наставниците да ги користат нивните учебници, а единствена мерка против оние што ја злоупотребувале службената должност е нивната морална одговорност“, тврди Симеонка Гучева, директор на бирото ...

Историјата во "аут", програмата ја кројат физичари

Дневник
2 поврзани вести »

Седлоски "поцрвене", но прогласен за играч на мечот

Вест - 01.10.2001

Наши фудбалски интернационалци Хрватска - 9 коло Нашиот репрезентативец во дресот на загребски Динамо Гоце Седлоски поради втор жолт картон морал во 81 минута да го напушти натпреварот со екипата на Хрватски Драговољац (2:1).

Висока победа на Јанг бојс, црвен картон за Гоце Седлоски

Дневник
2 поврзани вести »

Ново детско игралиште во Автокоманда

Вест - 05.10.2001

Вчера беше предадено во употреба ново детско игралиште во населбата Автокоманда. Игралиштето е лоцирано на зеленилото покрај комбинираната детска установа на улицата Јани Лукровски. Проектот е дел од акцијата на главниот градски архитект на град Скопје за реализација на детски игралишта на ...

Ново игралиште во ОУ "Ѓорѓи Пулевски"

Вест
2 поврзани вести »

Овен-новини

Дневник - 03.10.2001

Овој ден носи новини. Најнапред, на професионален план ќе ви пристигнат понуди за кои во принцип сте заинтересирани, но сепак не ќе можете се одеднаш да остварите. Овните од втората декада ги очекува мешаница - состаноци, кои никако да ги договорите, документација што во последен момент не е ...

Овен-с¢ е возможно

Дневник
2 поврзани вести »

Запленети 23 килограми марихуана во викендичка во Катланово

Вест - 06.10.2001

АКЦИЈА НА ИНСПЕКТОРИТЕ ОД СЕКТОРОТ ЗА НЕДОЗВОЛЕНА ТРГОВИЈА И ШВЕРЦ Борис Каранфилов од Скопје, познат наркобос и организатор на шверцерски канал со хашиш и марихуана завчера е упсен и притворен. Борис Каранфилов од Скопје, познат наркобос и организатор на шверцерски канал со хашиш и марихуана ...

Запленет еден килограм марихуана

Дневник
2 поврзани вести »

Втората лига неизвесна!

Дневник - 04.10.2001

ФУДБАЛ - СТРАВОТ НАСПРОТИ БЕЗБЕДНОСНИТЕ ГАРАНЦИИ Клубовите од незагрозените подрачја одбиваат да патуваат во тетовскиот регион Продолжението на натпреварувањето во Втората македонска фудбалска Лига е неизвесно. Ова по вчерашниот состанок на претставниците на второлигашите (присуствуваа само седум ...

Тетекс бара да игра во Брвеница

Дневник
2 поврзани вести »

Младите фудбалери мрднаа од нула, но кој ќе ги следи?

Дневник - 01.10.2001

Коментар - Горан Манчевски Младинскиот фудбал во Македонија, и покрај сите сопки што ги има во условите за работа, тргна од резултатската "нулта точка" на меѓународен план. По 6-7 години, селекција која не е А-тим го сврте вниманието кон себе.

Само бараж не дели од ЕП 2002!

Дневник
2 поврзани вести »