TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-11-05 до 2001-11-11

Победа победи со десеттмина, Беќири го изрешета Куманово

Вест - 08.11.2001

Прва фудбалска лига - 13 коло Триумфот на фудбалерите на Победа во дербито против Вардар и четирите од седумте постигнати гола на голгетерот на Слога Југомагнат Арџент Беќири се главните карактеристики на ова 13. коло од Првата фудбалска лига.

Цапар: Беласица за мене е голем предизвик

Вест

Домаќините подобри, гостите попрецизни

Дневник

Вардарци на тешко гостување во Прилеп

Вест

Денеска дерби до дерби, а најинтересното е во Прилеп

Дневник

Дневник Дневник

7 поврзани вести »

Фриц Волф: Потпишувањето на договорот со ОТЕ е шега на годината

Вест - 10.11.2001

"МИНТ-КОНЗОРЦИУМ" НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД КОНЦЕСИЈАТА ЗА ВТОР МОБИЛЕН ОПЕРАТОР Единствениот авторитет кој може да даде концесија е Владата, па оттаму и апелира до неа да го сопре министерот Балковски во неговите некоординирани и индивидуални акции кои не се во согласност со законите и По вчерашната ...

Промовирањето на „Оте“ во нов мобилен оператор само обична парада

А1

ОТЕ втор мобилен оператор во Македонија

Вест

ОТЕ за 25 милиони долари доби концесија за втор мобилен оператор

Дневник

Грчки „ОТЕ“ втор мобилен оператор

А1

Вест

6 поврзани вести »

Бин Ладен има нуклеарна бомба

А1 - 11.11.2001

Првиот светски терорист Осама бин Ладен ги има потребните составни делови за да направи нуклеарна бомба, но сепак му недостасува способност да го стори тоа, смета британскиот министер за одбрана Џеф Нун. Во изјавата за BBC тој рече дека е сигурен оти бин Ладен има материјали од кои би можело да се ...

И во Чеченија главен е бин Ладен

А1

Рајс: "САД ќе го фатата бин Ладен кога-тогаш"

Вест

Сопственикот на продавницата "Бин Ладен" мора да го смени името

Вест

Бин Ладен повика на света војна, САД велат дека е очаен

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Цените на автомобилите ќе се намалат од 1.000 до 3.500 ГМ

Вест - 08.11.2001

АКО БАНЕРЏИ ГО ПРИФАТИ ПРЕДЛОГОТ НА ГРУЕВСКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА АКЦИЗИТЕ Со симнување на акцизите на 7,5 отсто, најмногу ќе поевтинат автомобилите над 2.000 кубици зашто за нив сега се плаќа поголема акциза Цените на автомобилите во зависност од моделот ќе бидат намалени од 1.000 до 3.500 германски ...

Акцизите за увоз на возила намалени на 7,5 отсто

Вест

Намалената акциза за автомобилите ги израдува граѓаните, но не и ММФ

Дневник

Поефтинија автомобилите

А1

Акцизата ќе се намали 70 отсто, колите поевтинуваат

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Ракометарите на Вардар Ватростална поразени од Фотекс Веспрем

А1 - 10.11.2001

Ракометарите на Вардар Ватростална се поразени од деветкратниот унгарски првак Фотекс Веспрем со 27:24, во премиерниот настап од "Д" групата во Лигата на шампионите. Меѓународен ракомет денеска и во Куманово. Нашата женска репрезентација и селекцијата на Хрватска, во овие моменти го играат ...

Манасков/Сарачевиќ - дуел на легенди

Вест

Обрадовиќ: Со полно срце и студени глави

Дневник

Прес конференција на Вардар Ватростална

А1

Во Кале ќе им биде "жешко" на Унгарците

Дневник

Дневник

6 поврзани вести »

Поканетите беа селектирани на пријатели и непријатели на Конески

Вест - 08.11.2001

ДАЛИ КАТЕДРАТА ЗА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ГО МИНИРАШЕ НАУЧНИОТ СОБИР ВО МАНУ Вака за "ВЕСТ" беше коментарот на професори од Катедрата за македонски јазик кои не зедоа учество на Симпозиумот посветен на делото на Конески, и дека селективноста ја правел "странец во МАНУ" со алузија на ...

Блаже Конески загледан во иднината, нејзин визионер

Вест

Дело вградено во основите на македонската култура

Дневник

Научен собир посветен на делото на Блаже Конески

А1

Прв меѓународен Научен собир за Блаже Конески

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Андов: Aлбанците го разоруваат Балканот за сметка на Америка

А1 - 11.11.2001

„Зад терористичките акции на Албанците во овој регион стои обидот на САД и земјите на западна Европа, Русија да се истисне од југоисточна Европа и да се обезбеди соодветен партнер за реализација на долгорочните стратешки планови“, изјави претседателот на парламентот Стојан Андов.

Робертсон ги прифатил аргументите на Андов

Дневник

Андов како сведок во суд

Вест

Роднините примени од државниот врв по пет часа чекање

Вест

Семејствата на киднапираните по утеха кај Андов

А1

Дневник

6 поврзани вести »

Усвоената декларација за борба против тероризмот

А1 - 09.11.2001

Комитетот на министрите за надворешни работи на Советот на Европа во Стразбур одлучи да ја зајакне соработката во борбата против тероризмот со цел „пред лицето на правдата да бидат изведени оние кои се осомничени за терористички напади“.

Трајковски не го враќа Димитров од Москва

Вест

Митрева на министерски состанок во Стразбур

А1

Малиот Димитров од Вашингтон ќе го врати татко му од Москва

Вест

Митрева ќе го враќа амбасадорот Димитров од Москва

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Загубарите со 25 години работен стаж ќе одат во пензија

Вест - 10.11.2001

СИНДИКАТОТ И ВЛАДАТА СЕ ДОГОВОРИЈА Списокот за еднократна парична помош ќе се ревидира, па потоа ќе оди на Влада, за да не се згреши и парите да им се дадат на работници кои колку- толку имаат за леб Сојузот на синдикатите и Владата на вчерашната средба се договорија повторно да биде вратено ...

Светската банка ќе даде пари за загубарите?

Дневник

Враќање на стариот закон - со 25 години стаж до пензионирање

А1

Околу 10.000 работници повеќе од една година не земале плата

Вест

Владата нема намера да даде пари за вработените во загубарите

А1

Вест

6 поврзани вести »

Пакстанците дуваат скорпии

Вест - 09.11.2001

КУЕТА, Пакистан (Ројтерс) - Гулам Раза е човек кој пуши скорпии. Тој вели дека ги суши на сонце, ги меле, а потоа го пали отровниот прашак и длабоко го вдушува димот. КУЕТА, Пакистан (Ројтерс) - Гулам Раза е човек кој пуши скорпии.

Скорпија- интензивно

Дневник

Скорпија-нови односи

Дневник

Скорпија-време за романтика

Дневник

Скорпија-планирање

Дневник

Дневник

6 поврзани вести »