TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-11-05 до 2001-11-11

Старите не се поправаат, новите се кршат

Вест - 07.11.2001

ДЕТСКИ ИГРАЛИШТАТА За да се спречи уништувањето на детските игрлишта, тие треба да се чуваат деноноќно, но градот нема пари за тоа Градските власти се немоќни да го спречат уништувањето на детските игралишта. Ристо Пенов, градоначалникот на Скопје, вели дека градот нема ниту финансиски средства ...

Три нови спортски терени во Кисела Вода

Вест

Општина Карпош оживеа 11 спортски игралишта

Вест

Рекреативни катчиња за учениците од "Братство"

Дневник
4 поврзани вести »

Риби-поволни можности

Дневник - 09.11.2001

Ќе бидете во релативно поволна положба. Искористете го денот за остварување на важни деловни работи. Не се двоумете. Денеска ќе имате многу поволни можности. Добро ви се аспектирани контактите со важни личности, а договорите ќе ви бидат успешни. Бидете внимателни во се што е поврзано со недвижности.

Риби-соберете се

Дневник

Риби-поддршка, разбирање

Дневник

Риби-нервозни

Дневник
4 поврзани вести »

Китинов одличен во Братислава

Вест - 09.11.2001

Тенис Македонскиот тенисер Александар Китинов во двојка со Ловро Зовко од Хрватска избори пласман во полуфиналето на 100.000 долари вредниот АТП челинџер турнир во Братислава. Во четвртфиналето Китинов/Зовко со 7-6 (7-4), 4-6, 6-3 ја елиминираа холандската двојка Јан Симеринк/Сандер Хроен.

Китинов/Зовко во четвртфиналето

Вест

Китинов на челинџер во Братислава

Вест
3 поврзани вести »

Седум мини-хидроцентрали под наем 11 години

Вест - 08.11.2001

ВЛАДАТА И ЕСМ ГО ПОТПИШАА ДОГОВОРОТ ЗА РОТ ПРОЕКТОТ СО ЧЕШКИ "ХИДРОПОЛ" Според договорот, "Хидропол" треба да вложи 20,6 милиони евра во ревитализација на мини-хидроцентралите, кои по 11 години експлоатација повторно ќе му се вратат на ЕСМ Вчера, Владата и официјално го потпиша договорот за ...

"Хидропол" ќе стопанисува една третина од водниот потенцијал

Дневник

„Хидропол“ концесионер на седум хидроцентрали

А1
3 поврзани вести »

И Челичарницата автоматизирана

Вест - 10.11.2001

"МАКСТИЛ" ОБНОВИ УШТЕ ЕДЕН ДЕЛ ОД СКОПСКАТА ЖЕЛЕЗАРНИЦА "Макстил" го заокружи проектот за модернизација поддржан од ЕБРД и сега е подготвен годишно да произведува 416.000 тони челичен лим "Единствениот производител на челик во Македонија сега е способен за глобална пазарна конкуренција", изјави ...

"Макстил" го подобри производството на челик за 80 отсто

Дневник

30 милиони марки инвестиции во „Макстил“

А1
3 поврзани вести »

Бучковски демантира дека склучил скандалозен договор

Вест - 10.11.2001

ПО ОБВИНУВАЊАТА ДЕКА МО ПРАВИ МАЛВЕРЗАЦИИ НА СМЕТКА НА ДРЖАВАТА Ги демантирам сите обвинувања и дезинформации изнесени во весникот "Вечер". Тие претставуваат обид за дискриминација на Министерството за одбрана, рече министерот за одбрана Владо Бучковски на вчерашната прес-конференција.

Министерот Бучковски демантира скандалозни набавки

Дневник

Финансиска малверзација тешка 11 милиони марки во МО

А1
3 поврзани вести »

Израел се повлече од Рамалах

А1 - 07.11.2001

Израел синоќа се повлече од градот Рамалах на Западниот брег. Предходно петмина Палестинци и еден израелски војник беа убиени во престрелките меѓу израелската армија и милитантните Палестинци во близина на градот Наблус на Западниот брег.

ЕУ побара од Израел и Палестинците да се вратат на мировниот процес

А1

Наскоро средба Арафат-Буш

Вест
3 поврзани вести »

За вторологашот Слога - 2.000 ГМ казна

Вест - 09.11.2001

Дисциплинска комисија на ФСМ Поради неодигрување на натпреварот од седмото коло од Втората фудбалска лига против Југохром, Слога од Виница ќе мора своето парично конто да го олесни за 2.000 ГМ. Освен оваа санкција првиот дисциплинец на ФСМ, Драган Поповски со по еден натпревар пауза ги казни: Дејан ...

Надницата за страв ќе ја чини Слога В. 2.000 ГМ

Дневник

Домаќините добија бод, гостите изгубија по 1.900 ГМ

Дневник
3 поврзани вести »

Прва радост за нашите шахисти

Вест - 10.11.2001

ШАХ-ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО ШПАНИЈА На Европското првенство во Леон, Шпанија, машката и женската шаховска репрезентација ги забележаа првите победи во третото коло и тоа против Австрија, односно Турција. Победата на шахистите ја донесе ВМ Никола Митков, кој го совлада ИМ Данер (1:0), додека ...

Шахистите повторно без победа, два реми-меча на девојките

Вест

Шахистите нишанат кон првата десетка

Вест
3 поврзани вести »

Не ја очекувавме првата награда од публиката на "Еврофест"

Вест - 06.11.2001

ТИНА И САНДРА- "ТВИНС" Кристина и Александра Златеви, односно Тина и Сандра, како што тие се претставуваат се сестри близначки и по тоа логично е нивната група да се вика "Твинс". Имаат по 15 години, музиката ја сакаат откако знаат за себе и затоа решиле малку посериозно да се занимаваат со нивната ...

"Де жави" по петти пат

Вест

Гран прито за Ивана Банфиќ и за песната "Предалеку"

Дневник
3 поврзани вести »