TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-11-05 до 2001-11-11

Цената на нафтените деривати пониска за 1,5 денари

А1 - 06.11.2001

Од ноќеска на полноќ поефтинуваат цените на нафтените деривати, за околу 1,5 денари по литар. Намалувањето на цената е резултат на падот на светската цена на суровата нафта и намалувањето на курсот на доларот. Владата на деншната седница донесе одлука со која новите цени на бензините и дизел ...

Либерализација на цените на нафтените деривати

А1
2 поврзани вести »

Буш: Ал Каида бара нуклеарно оружје

Вест - 07.11.2001

ВАШИНГТОН, 7 ноември (Ројтерс) - Претседателот Џорџ В. Буш вчера изјави дека организацијата на Осама бин Ладен Ал Каида бара хемиско, биолошко и нуклеарно оружје. Во говорот на конференција на лидерите на источна Европа што се одржа во Варшава во Полска Буш изјави дека Ал каида се обидува да го ...

Ал Каеда бара нуклеарно оружје за да ја уништи цивилизацијата

Дневник
2 поврзани вести »

Спортинг Нерпелт - прв испит

Вест - 10.11.2001

ТУТУНСКИ КОМБИНАТ БРЕНД УТРЕ ГО ЗАПОЧНУВА СВОЈОТ НАСТАН ВО КУПОТ НА ПОБЕДНИЦИТЕ НА КУПОВИТЕ ПРИЛЕП. - Нашиот ракометен вицешампион и финалист на Купот, Тутунски комбинат Бренд, утре (18 часот) ќе ги започне своите годинашни настапи на меѓународната сцена, во КПК.

Белгијците не се наивни

Дневник
2 поврзани вести »

Милијардерот Мајкл Блумберг нов градоначалник на Њујорк

Вест - 08.11.2001

ЊУЈОРК, 8 ноември (Ројтерс) - Републиканскиот милијардер Мајкл Блумберг (59) е победникот во трката за градоначалник на Њујорк кој потроши рекордни 50 милиони долари за да го порази ветеранот во политиката - демократот Марк Грин.

Њујорчани гласаа за нов градоначалник

Вест
2 поврзани вести »

Ѓоре Јовановски ги заборавил случајот Цапар

Вест - 06.11.2001

Како увод на вчерашата прес конференција на нашиот фудбалски селектор Вчерашната прес конференција на која селекторот Ѓоре Јовановски ги објави кандидатите за мечот со Унгарија имаше и своја увертира. Имено, нашиот селектор имаше полчасовен монолог преку кој ги подучи новинарите каков треба да биде ...

"Новинар ми дојде со список на фудбалери за продавање"

Дневник
2 поврзани вести »

А1 интервју со професор Алексеј Дума, експерт по судска медицина

А1 - 10.11.2001

„Доколку се работи за закопани тела времето работи против нас. Колку повеќе се одолговлекува постапката толку ќе биде потешко да добиеме релевантни факти“, изјави во интервјуто за А1 професор Алексеј Дума, експерт по судска медицина ангажиран во есхумацијата на евентуалните масовни гробници во ...

Есхумацијата да, но потребно е повеќе време

А1
2 поврзани вести »

Полуголите белграѓанки ги шашардисаа гостите

Вест - 08.11.2001

ВО "ХОЛИДЕЈ ИН" Завчера вечерта во хотелот "Холидеј ин" пет години од постоењето прослави "Кворум & Цаиќ", односно "виновникот" Милорад Цаиќ- Цајо,во чии рамки функционира "Кворум продукција" и модната агенција "Кворум моделс".

Прослава во "Холидеј ин" со атрактивни манекенки

Дневник
2 поврзани вести »

Два дена ме тепаа, а ни вода не ми дадоа

Дневник - 08.11.2001

КИДНАПИРАНИОТ ОД РАТАЕ РАСКАЖУВА Киднапираниот па ослободен Цене Трпески од Ратае, Тетовско, по давањето лекарска помош во Медицинскиот центар во Тетово вчера е пуштен на домашно лекување. Трпески (32) беше киднапиран на 3 ноември во населбата Пржова Бавча, од две вооружени лица, кои со вреќа на ...

Албански терористи три дена тепале киднапиран тетовец

Дневник
2 поврзани вести »

Нема основа за преигрување на Тутунски-Пелистер

Вест - 07.11.2001

СО ОДЛУКА НА КОМЕСАРОТ НА СУПЕРЛИГАТА, ЗОРАН ЦВЕТАНОВСКИ Тутунски комбинат Бренд и Пелистер остануваат со по едниот освоен бод од нивното меѓусебно дерби во Прилеп од шестото суперлигашко коло. Комесарот на Суперлигата, Зоран Цветановски, едноставно го регистрираше натпреварот со конечните 26:26, ...

Потврден резултатот од спорниот ракометен натпревар Т.К.Бренд - Пелистер

А1
2 поврзани вести »

Хаџиевски: Дел до првотимците го изгубија местото во тимот

Вест - 09.11.2001

По последните слаби резултати на фудбалерите на Вардар "Во стручниот штаб постои загриженост поради последните наши резултати. Слабата игра што ја прикажавме во Прилеп е резултат на речиси целата нова одбрана која ја изведов против Победа.

Хаџиевски: Ова не личи на Вардар

Дневник
2 поврзани вести »