TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-30 до 2002-10-06

„За“ и ги предлага на ДУИ ресорите правда, социјала, економија и локална самоуправа

А1 - 05.10.2002

Коалицијата „За Македонија заедно“ и предложила на ДУИ во новата влада да ги раководи истите ресори кои и во претходниот кабинет ги имаа партиите на Aлбанците, дознава А1. Тоа се 4 министерства - за правда, за труд и социјална политика, за економија и за локална самоуправа.

На ДУИ и се нудат ресорите што ги имаше ДПА

Утрински

Маратонска собраниска игра на нерви и на политички блефови

Утрински

Поповски: Парламент со повисок авторитет, повеќе доверба и углед

Утрински

Црвенковски ќе биде мандатар на новата влада

А1

Вест Утрински Утрински Утрински Дневник Дневник А1 А1

35 поврзани вести »

Југословенски офицери му помагаат на Багдад

А1 - 06.10.2002

Неколку многу стручни офицери на југословенската војска ми помагаат на Ирак во организацијата на противвоздушната одбрана од американските и британските авиони, пишува денеска лондонскиот „Сандеј Тајмс“. Офицерите биле ангажирани за време на судирот на Косово во 1999-та година, кога со помош на ...

"Во инспекцијата која во 90-тите беше во Ирак имаше шпиони", тврди нејзин член

Вест

Буш: ОН или ќе застанат зад САД, или нека се тргнат настрана

Вест

Буш ќе ги заобиколи ОН за напад врз Ирак

А1

Русија, Франција и Германија ја отфрлаат предлог-резолуцијата на САД за Ирак, Блер упорно ја брани

Вест

Утрински Утрински Утрински Дневник А1 Утрински Утрински Дневник

28 поврзани вести »

Лазе Митрески: Во никој случај не беше обезбеден кворум во Банско

Вест - 05.10.2002

Според координаторот на делегатите на ФСМ кои не присуствуваа на струмичкото Собрание Повик до раководството на Сојузот да го објави списокот на делегатите кои присуствуваа на Собранието. Во Струмица теоретски можеле да присуствуваат само 49 делегати.

Сомнително мнозинство во Банско

Утрински

ФСМ и должи на УФА медија 88.250 евра!

Дневник

Сомнително собрание во Банско, незадоволните во "Маракана"

Вест

Побарано ФСМ што побрзо да одржи Редовно собрание во Скопје

Утрински

Утрински Дневник Дневник Дневник А1 Дневник Утрински Дневник

18 поврзани вести »

Тупурковски ќе сведочи против Милошевиќ

А1 - 06.10.2002

Претседателот на Демократска Алтернатива Васил Тупурковски идната недела ќе се појави како сведок во судскиот процес против поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ пред Хашкиот трибунал. Тупурковски во интервју за радио „Дојче веле“, програма на македонски јазик, потврди дека од ...

Месиќ за своето сведочење во Хаг против Милошевиќ

А1

Продолжение на судењето на Милошевиќ

А1

Тупурковски на клупата за сведоци во процесот „Милошевиќ“

А1

Милошевиќ му возврати на Месиќ дека бил врбуван да ја разбие СФРЈ

Вест

Утрински Дневник А1 Вест Утрински Дневник А1 А1

13 поврзани вести »

Пазарџиите но, и полицијата од понеделник на Кванташки

А1 - 04.10.2002

Oд понеделник по неколку месечно отсуство, на Кванташкиот пазар повторно се враќа полицијата, како предуслов за непречено функционирање на пазарот на големо, изјави Цветко Мицевски главен инспектор за патен сообраќај во Скопје.

ПРИВИЛЕГИРАНИ ПАЗАРЏИИ

Утрински

Дивите пазарџии ќе мора да одат на Кванташки пазар

Утрински

Жителите на Кисела Вода бараат да се пресели дивиот пазар

Дневник

Oдложено редислоцирањето на пазарџиите

А1

Дневник А1 А1 Утрински Дневник А1 Утрински

12 поврзани вести »

Меѓународните граници мора да се почитуваат

А1 - 04.10.2002

Меѓународните граници мора да се почитуваат и да бидат отворени за слободно движење на граѓаните, изјави синоќа во Шид претседателскиот кандидат на ДСС и актуелниот претседател на Југославија Војислав Коштуница. Во интерес на државата и нејзината стабилност е изборите да бидат успешни, рече ...

Шешељ повика на бојкот на вториот круг од изборите

Дневник

Гласовите за Коштуница недоволни за промена на политиката

А1

Неизвесен вториот круг на претседателските избори во Србија

А1

Коштуница и Лабус ќе го "трчаат" вториот круг на претседателски избори во Србија

Вест

Утрински Дневник Дневник А1 Вест Утрински

11 поврзани вести »

Вардар се оддалечува на врвот на табелата

А1 - 05.10.2002

Вардар се оддалечува на врвот на табелата по убедливиот триумф во Куманово. Заостануваат Беласица ГЦ и Тиквеш. Струмичани освоија еден бод во Кратово, кавадарчани се поразени во Скопје. На Чаир конечно се враќа победничкиот дух.

Напаст за противничките голмани

Утрински

Ќе биде ангажиран само еден од тројцата Бугари?

Дневник

Да Силва ќе дебитира против Самсунспор

Утрински

Вардарците добија само плата, Ѓошевски доби и повреда на окото

Вест

Вест Утрински Дневник Утрински Утрински Дневник

11 поврзани вести »

Родителите од Шемшово ќе го блокираат автопатот Тетово - Скопје

А1 - 06.10.2002

Иницијативниот одбор на родителите од неколкуте села околу Шемшово револтирани од промената на името на училиштето од „Даме Груев“ во „Јумни Јонузи“ за среда најавија блокада на автопатот Тетово - Скопје кај Желино, но ги повикаа и сите ученици во Македонија тој ден да ја бојкотираат наставата во ...

Училиштето во Шемшево преименувано од "Даме Груев" во "Јумни Јонузи"

Вест

Натписот на училиштето во Шемшево заменет со табла на албански јазик

Дневник

Потребни се училишта без задна врата

Дневник

„Јумни Јунузи“ е новото име на основното училиште во Шемшово

А1

Вест Дневник А1 Вест А1

10 поврзани вести »

Седница на палестинскиот законодавен совет

А1 - 05.10.2002

Палестинскиот законодавен совет утре треба да одржи седница во Рамалах, на која ќе биде разгледана одлуката на сад за признавање на ерусалим за главен израелски град. Пратениците треба да го разгледаат и барањето на палестинскиот лидер Јасер Арафат за дополнително двенеделно одложување на рокот за ...

Израелската армија вежбала како да го протера Арафат, тврди весникот "Маарив"

Вест

Арафат не го признава Ерусалим за главен град на Израел

А1

Израел контактира со можниот наследник на Арафат

Утрински

Израелската војска ги зазеде позициите пред штабот на Арафат

А1

Утрински Утрински Вест Утрински Дневник

10 поврзани вести »

Јован од епархијата однел "мерцедес", џип и палката на Михаил и Гаврил!

Утрински - 05.10.2002

Вранишковски целосно ја ограбил Повардарската епархија БОЖАНА ЌУЛАВКОВА ЧАДИЕВА ВЕЛЕС - Бившиот владика Јован кога си заминал од Повардарска епархија со себе однел "мерцедес" тип Ц-220 Е дизел, џип "нисан - терано 2", "голф караван", компјутер заедно со печатар, палка со сребрен оков која ја ...

Јован ја олеснил Повардарската епархија за 120.000 евра

А1

Затајувачот на донацијата на Трифун Костовски ќе се брани од слобода

Вест

Благајникот на Јован ослободен од притвор

Утрински

Јован и натаму сплеткан со црковни пари

А1

Утрински Утрински А1 Утрински Дневник

10 поврзани вести »