TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-30 до 2002-10-06

Стартуваше кошаркарско првенство на Македонија

А1 - 04.10.2002

Се стркала конечно и баскетот, под обрачите. Почна 11-тото кошаркарско првенство на Македонија, веројатно никогаш послабо и понеквалитетно. На една рака се бројат играчите од репрезентативен формат кои останаа во домашните клубови.

Никол Ферт и Соколи ја отвораат сезоната

Вест

Благоевиќ, Гоцевски и Мираковски позајмени за Челинџ-купот

Утрински

Никол Ферт засега без нови имиња

Вест
4 поврзани вести »

Се бара одговорност од Новковски за случајот во Шемшово

Утрински - 05.10.2002

Реакции ТЕТОВО - "Министерот за образование на сў уште актуелната влада, Ненад Новковски, е најголемиот виновник за проблемот во училиштето во Шемшово. Настанот во Шемшово се влече долго време, за што Министерството за образование било информирано, а во четвртокот само кулминирал.

Новковска: „Нема причина пописот да се одлага“

А1

Новковски: Ако Црвенковски избира по стручност, министер треба да бидам јас

Вест

Новковски бара нов четиригодишен мандат

Утрински
4 поврзани вести »

Пронајден труп на 50-годишна непозната жена

Вест - 02.10.2002

НА БРЕГОТ НА РЕКАТА ВАРДАР ВО СКОПСКОТО СЕЛО ТАОР Во скопското село Таор, на околу 100 метри пред мостот на реката Вардар од левата страна бил пронајден женски труп на возраст од околу 50 години. Во скопското село Таор, на околу 100 метри пред мостот на реката Вардар од левата страна бил пронајден ...

Трупот на жена без рака и нога нема траги на насилна смрт

Дневник

Најден труп на жена без рака и нога

Вест

Пронајден женски труп без рака и нога

Дневник
4 поврзани вести »

Потребна е мирна транзиција и добар почеток за новата влада

Утрински - 04.10.2002

Писмо од Хавиер Солана до Борис Трајковски Претседателот Борис Трајковски доби писмо од специјалниот претставник за заедничка надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Хавиер Солана, во кое се вели: ?Би сакал да Ви честитам на мирниот и демократски начин на кој се одвива ...

Соработката меѓу претседателот и новиот премиер ќе биде клучна за стабилноста

Дневник

Солана бара мирнa транзиција на власта

А1

Есенската сезона на избори го приближува Балканот кон ЕУ

Дневник
4 поврзани вести »

Двајца сенегалски министри дадоа оставка по тонењето на "Жола" со 1034 патници

Вест - 03.10.2002

ДАКАР, 3 октомври - Сенегалските министри за одбрана и за сообраќај, Јоуба Самбу и Јусуф Сахо, поднесоа оставки преземајќи дел од одговорноста за трагедијата на фериботот "Ла Жола" во која загинаа најмалку илјада лица. Претседателот на државата, Абдулаја Ваде, најави дека ќе бидат покренати ...

Сенегалскиот брод превезувал 1.034 луѓе

А1

Најмалку 399 мртви во бродската несреќа во Сенегал

Вест

Во бродолом загинале 700 патници

Дневник
4 поврзани вести »

Башевски ја "поздрави" министерката за култура

Вест - 03.10.2002

РЕЗИМЕ НА ПЕНОВЦИ ПО СВЕТСКИОТ КОНГРЕС ВО ОХРИД Претседателот на македонскиот ПЕН демантираше дека Ганка Самоиловска - Цветанова не била поканета на Конгресот, дека се работи за некакво недоразбирање, а во кусото сумирање на ефектите по Конгресот беше На вчерашната завршна прес конференција на ...

заштита на јазичните права на малцинствата

Утрински

Во одбрана на вредностите

Утрински

Комитетот за јазични права засега цимер во Домот на писателите

Дневник
4 поврзани вести »

Дел Понте бара да се притисне Белград за „случајот Младиќ“

А1 - 05.10.2002

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте побара од меѓународната заедница да изврши силен притисок врз властите во Белград за да го уапсат поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ. „Трибуналот има сигурни сознанија дека Младиќ се крие во Србија под заштита на дел од ...

Случајот „Бобетко“ ја загрозува евроатлантската интеграција на Хрватска

А1

Хаг го бара Бобетко, Загреб не го дава

Капитал

Хрватската влада ги крши законите за соработка со Хаг

А1
4 поврзани вести »

Општи избори во БиХ

А1 - 05.10.2002

Граѓаните на Босна и Херцеговина на денешните општи избори бираат ново претседателство на БиХ, државен и ентитетски парламент и собрание во десет кантони на федерацијата на БиХ. За учество на изборите се пријавени 7.537 кандидати од 57 политички партии и девет коалиции, а право на глас имаат два ...

Изборен молк во БиХ

А1

Избори во Босна и Херцеговина во сабота

А1

Ковачевски набљудувач на изборите во БиХ

Утрински
4 поврзани вести »

Интер во депресија, Рома повторно "жива"

Утрински - 04.10.2002

По поразот во Милано од Лион од 1:2 и триумфот над Генк во Белгија од 1:0 Францускиот Лион до максимум ја замрси ситуацијата во групата Д, откако среде "Сан Сиро" му зеде мерка на фаворизираниот Интер 1:2. Французите одиграа беспрекорен натпревар, а таквата игра ја валоризираа со по еден гол во ...

Реал и Интер ја прекинаа успешната серија

Дневник

Половина од првата фаза на фудбалската Лига на шампионите

А1

ПСВ се надева дека по 400 минути конечно ќе постигне гол

Утрински
4 поврзани вести »

Победа за битолчани по шест порази

Вест - 03.10.2002

ПЕЛИСТЕР - БОРАЦ 32:27 (17:13) БИТОЛА. - Спортска сала "Младост". Гледачи: 500. Судии: Буквиќ и Каиновиќ (СРЈ). ПЕЛИСТЕР: Тоскоски (5 одбрани), Ангелов (13 одбрани+1 седмерец), Димитровски 8, Николовски 1, З. Мојсоски 1, Калајџиоски 7, Поповски 2, Јоноски 2, Шундовски, Темелков 4 (4), Митков 5, Н.

Бањалучани го платија цехот

Утрински

Кога пее Јоксимовиќ, ракомет се игра напладне

Дневник

Пелистерци се надеваат дека Борац ќе биде првата жртва

Дневник
4 поврзани вести »