TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-11-11 до 2002-11-17

Беџети демантираше дека го купил станот

А1 - 14.11.2002

Денеска единствено директорот на Агенцијата за информации Веби Беџети демантираше дека го откупил станот кој го користи, бидејќи немал ниту намера, ниту пак можност да го купи, поради високата цена. Според информациите на А1, меѓу корисниците кои ги вратиле становите кога им завршил мандатот е и ...

Како и кој од предходната власт купил државен стан?

А1

Елитата си купи евтини државни станови

Утрински

Владата остана без службени станови за новите министри

Дневник

Во социјални станови се вселиле и владини чиновници

Дневник

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Привремена забрана за увоз на словенечко млеко и месо во Македонија

Вест - 16.11.2002

ЕДНА НЕДЕЛА ПО ОТКРИВАЊЕТО НА АФЕРАТА СО ХЛОРАНФЕНИКОЛ ВО СЛОВЕНИЈА На македонската граница под строга контрола ќе бидат ставени сите пратки со словенечко млеко и месо што сакаат да влезат во Македонија, а Ветеринарната управа ќе направи анализи и на производите што биле уве Македонија од завчера ...

Македонија го стопира увозот на млеко и месо од Словенија

Утрински

Месото и млекото од Словенија и Чешка забранети поради опасен антибиотик

Дневник

Забранет увозот на млеко и месо од Словенија и Чешка

А1

Инспекторите нема да го повлечат словенечкото млеко наклукано со антибиотици

Вест

Утрински

6 поврзани вести »

Цане Талевски сам си се предложил за член на Управниот одбор на Здравствениот фонд

Вест - 16.11.2002

ФАРМАЦЕВТСКАТА КОМОРА БАРА ДА СЕ РАСВЕТЛИ СОМНИТЕЛНАТА ОДЛУКА НА СОБРАНИСКАТА КОМИСИЈА ЗА ЗДРАВСТВО Членовите во Комората имаат сознанија дека документот со предлогот член на Управниот одбор на Фондот за здравство да биде Цане Талевски до законоданиот дом бил испратен преку факс од една македонска ...

Софија Тодорова претседател на Управниот одбор на Фондот за здравство

Утрински

Фондот за здравство доби ново раководство

А1

Фалсификуван избор во Фондот за здравство

Вест

Осигурениците не се осигуреници ако не се директори и бивши пратеници

Вест

Утрински

6 поврзани вести »

Македонско-бугарските односи најдобри досега

Утрински - 16.11.2002

Изјава на бугарскиот шеф на дипломатијата Соломон Паси: Слободанка Јовановска Бугарскиот шеф на дипломатијата, Соломон Паси, беше воздржан вчера околу дилемата како ќе реагира официјална Софија ако нашата Влада реши да ги продаде тенковите добиени како подарок од оваа земја.

Поканата за Софија за членство во НАТО под прашалник

Утрински

Уапсени директорите на фирмата која извезувала за Ирак

А1

ЦИА запре бугарска пратка за Ирак

А1

Бугарско оружје извозувано во Ирак

Утрински

Утрински

6 поврзани вести »

Пелистер се соочувасо одземање бодови

Дневник - 17.11.2002

ОТКАКО НЕ ОТПАТУВА ВО ДЕЛЧЕВО Пелистер се соочува со одземање бодови од дисциплинската комисија на ФСМ, поради тоа што битолчани не допатуваа на мечот против Брегалница во Делчево. На стадионот Гоце Делчев во саботата излегоа официјалните лица и домашната екипа, но гостинските играчи ги немаше.

Во потрага по нова екипа

Вест

Битолчани не патуваат во Делчево?!

Утрински

Играчите го уценуваат Тодоровски

Вест

Иако им ги исплати платите, фудбалерите го игнорираат претседателот Тодоровски

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Официјален крај на обновата на Гоце Делчев

Вест - 14.11.2002

Градоначалникот на Скопје Ристо Пенов, заедно со амбасадорот на Франција во Македонија, Франсоа Терал, вчера свечено стави крај на реконструкцијата на мостот Гоце Делчев. По тој повод под мостот од левата страна откриена, беше плоча на која е запишан донаторот - француската влада која пред две ...

Пријателски македонско-француски фудбалски меч

Утрински

"Гоце Делчев" свечено отворен, Пенов најави уште два моста

Дневник

Мостот ќе биде безбеден 20 години

Дневник

Под мостот ќе се постави Спомен-плоча за француската донација

Утрински
5 поврзани вести »

Францускиот јазик се проби и во македонскиот етер

Утрински - 15.11.2002

Радио Франс Интернасионал почна со емитување програма во Македонија ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ Вчера и официјално француското државно радио, Радио Франс интернасионал (РФИ) почна со емитување на програма во Македонија на француски јазик, која, според најавите, ќе содржи музичка програма, шансони, поп и ...

"РФИ" не сака да им земе од комерцијалниот колач на македонските приватни радија

Дневник

Француското радио почнува македонска програма

Утрински

На фреквенција со законот

Дневник

Радио Франс интернационал емитува програма со владина дозвола

Дневник
5 поврзани вести »

Средба Трајковски - Мојсиу во Охрид

А1 - 17.11.2002

На првата неформална претседателска средба на Трајковски и Мојсиу во Охрид, една од најважните теми била соработката на Македонија и Албанија на планот на реализацијата на аспирациите на двете држави за интеграција во НАТО. Во оваа смисла, Трајковски ја соопшти иницијативата, за еден документ што ...

Мојсиу ќе побара целосна реализација на Охридскиот договор

А1

Неформални средби на Трајковски со Прванов и со Мојсиу

Утрински

Новиот југословенски амбасадор во Албанија не бара преведувач

Дневник

Средба на Трајковски, Месиќ и Мојсиу со Буш?

Утрински
5 поврзани вести »

"Шпедитерите" бескомпромисно

Вест - 12.11.2002

ОДБОЈКА - РАБОТНИЧКИ ФЕРШПЕД БЕЗ ПОРАЗ ГИ ПРОДОЛЖУВА БОРБИТЕ ВО ТОП ТИМ КУПОТ РАБОТНИЧКИ ФЕРШПЕД - РОЈАЛ ФУДС 3:1 (25:17; 13:25; 25:17; 25:13) СКОПЈЕ. - Сала "Градски парк". Гледачи: 1.500. Судии: Грбиќ (СРЈ) и Бозкурт (Тур). РАБОТНИЧКИ Ф.

"Шпедитерите" во Топ-Тим Купот

Утрински

Работнички Ф. се пласира во вториот круг

Дневник

"Шпедитерите" и бугарскиот вицешампион остануваат во еврокуповите

Вест

Решавачки синоќешниот дуел против Ројал Фудс

Утрински
5 поврзани вести »

Против Хрватска без Куртовиќ, Кузмановиќ и Димитровски

Дневник - 17.11.2002

КОШАРКА - ЗА КВАЛИФИКАЦИите за еп Хрватите доаѓаат со најсилниот состав, без НБА-ѕвездите Мирза Куртовиќ, Владимир Кузмановиќ и Александар Димитровски се тројцата кошаркари од поширокиот список кои нема да настапат на квалификацискиот натпревар за ЕП 2003 против Хрватска, в среда, во Охрид (18,30 ...

Со три тренинзи по "три од три"

Вест

Против Хрватите засилени со Кузмановиќ

Утрински

Против Хрватска и со Американецот Џонс?

Дневник

Подготовки на кошаркарската селекција за квалификациите за ЕП

А1
5 поврзани вести »