TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-11-11 до 2002-11-17

Почина Кирил Коцевски - Кики

Вест - 11.11.2002

ИН МЕМОРИАМ Завчеравечер во Битола, во 45. година од животот по долго боледување почина Кирил Коцевски - Кики, долгогодишен директор на ФК Пелистер. Коцевски својата кариера ја почна како фудбалер во редовите во ФК Транскоп од Битола, а едно време настапуваше и во дресот на Пелистер.

Кирил Коцевски - Кики

Утрински

Одложен мечот Пелистер - Победа

Утрински

Почина Кирил Коцевски, директорот на Пелистер

Дневник
4 поврзани вести »

Тромеѓникот меѓу Македонија, СРЈ и Бугарија на крајот на ноември

Вест - 16.11.2002

Македонија, СР Југославија и Бугарија ќе го постават првиот тромеѓен камен на заедничката граница во неделата по завршувањето на Самитот на НАТО во Прага. Како што велат во МНР, тоа би требало да се случи меѓу 23 и 25 ноември, по што министрите ќе имаат и тројна средба во Скопје.

Каменот е поставен - се договара официјализирање на демаркацијата

Утрински

Митрева, Свилановиќ и Паси ќе го обележат тромеѓето

А1

Денеска ќе се договори датумот за демаркацијата

Утрински
4 поврзани вести »

Дрновшек и Брезигар во вториот круг за претседател на Словенија

Вест - 12.11.2002

Љубљана, 12 ноември - Словенците ќе го бираат новиот претседател на Републиката во вториот круг на избори, што ќе се одржи на први декември, откако ниту еден кандидат не освои повеќе од 50 проценти гласови од вкупното избирачко тело на вчерашниот прв круг гласање.

Дрновшек не успеа уште во првиот круг да стане претседател

Дневник

Словенците ќе бираат претседател во втор круг

А1

Словенците избираа наследник на претседателот Кучан

Вест
4 поврзани вести »

Дом за академски кавги

Дневник - 15.11.2002

Коментар - Љубица Гроздановска Домот за постдипломци стана дом на закани и кавги. Магистрантите и докторантите што со години живеат таму не сакаат ни да помислат за иселување, заканувајќи им се на помладите колеги дека никогаш нема да се вработат на факултетите.

Новите магистранти бараат помош од народниот правобранител

Дневник

Пцовки и закани на академско ниво

Дневник

Насилството се всели во Домот за постдипломци

Дневник
4 поврзани вести »

Ретклиф: Набргу ќе се знае каква ќе биде идната воена мисија

Утрински - 14.11.2002

НАТО, ОБСЕ и ЕУ за меѓународното воено присуство во Македонија ТАМАРА ГРНЧАРОСКА "Сў уште не е познато каква ќе биде идната меѓународна воена мисија во земјава, но позитивно е тоа што новата Влада зазеде позитивен став и се вклучува во тоа, каква мисија и е потребна на земјата, а не тоа да биде ...

Меѓународната заедница задоволна од спроведувањето на пописот

Дневник

Меѓународната заедница задоволна од текот на пописот

А1

Новата НАТО мисија ќе биде позната идната недела

А1
4 поврзани вести »

Еснафот треба ги избира градските архитекти

Дневник - 15.11.2002

ТРИБИНА НА ЗАГС Институцијата главен градски архитект не треба да се укине, туку треба да се деполитизира и да добие поголеми ингеренции, смета Здружението на архитектите на градот Скопје (ЗАГС). На трибината на темата "Главен градски архитект - шест години потоа" беше речено дека на градот му е ...

Традиционална манифестација „Архитектите на својот град“

Утрински

"Архитектите на својот град" - изложба и трибини

Дневник

Изложба на 12 архитектонски труда во музејот на град Скопје

Вест
4 поврзани вести »

Врховните судии ќе судат за соработката со Хаг

Дневник - 15.11.2002

ЗЛОСТОРСТВАТА И КАЗНИТЕ Основниот суд Скопје-2 побарал од Врховниот суд да се изјасни за начинот на кој треба да се спроведе соработката со Хашкиот трибунал за да може да донесе одлука за препуштање или пренесување на јурисдикцијата на предметите што Хаг ги бара.

Зелено светло од Врховниот суд за тесна соработка со Хаг

А1

Скопската "двојка" чека Владата да пресече

Вест

Владата треба да каже дали ќе соработува со Хашкиот трибунал

Дневник
4 поврзани вести »

Маоистичките бунтовници убија 25 полицајци

Вест - 16.11.2002

КАТМАНДУ, 16 ноември (Ројтерс) - Околу 3.000 маоистички бунтовници завчера нападнале еден град во Непал и ги употребиле селаните како жив штит во текот на целовечерните престрелки со полицијата и војската. Во нападот на градот Џумла, што се наоѓа 600 км северозападно од Катманду, загинале најмалку ...

Маоистите нападнаа два града, 118 мртви

Утрински

Стотина жртви во битките меѓу непалската армија и маоистите

Дневник

Напад на маоистите врз владините сили во Непал

А1
4 поврзани вести »

Швајцарскиот "аутсајдер" го отпиша Ливерпул

Вест - 14.11.2002

ЛИГА НА ШАМПИОНИ Арсенал, Борусија Дортмунд, Валенсија, Базел, Реал Мадрид, Рома, Интер и Ајакс се првите официјални осминафиналисти на Лигата на шампионите. Арсенал, Борусија Дортмунд, Валенсија, Базел, Реал Мадрид, Рома, Интер и Ајакс се првите официјални осминафиналисти на Лигата на шампионите.

Базел ја пишува швајцарската фудбалска историја

Утрински

6-то коло од фудбалската Лига на шампионите

А1

Нероаѕурите сонуваат бод

Утрински
4 поврзани вести »

Борис им се лути на Бранко и на Берлускони

Вест - 16.11.2002

ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА САКА ДА БИДЕ И ПРЕТСЕДАТЕЛ И ПРЕМИЕР Претседателот Борис Трајковски се жалел на соработниците: "Да не бев јас, што ме поддржува меѓународната зедница, Берлускони немаше ни да дојде". Претседателот Борис Трајковски му се налутил на премиерот Црвенковски оти бил целосно изоставен од ...

Македонија ќе ја има поддршката од Италија за членство во ЕУ и во НАТО

Утрински

Порака до Берлускони за ослободување на возачот Апостол

А1

Берлускони бара прием на Турција во ЕУ

А1
4 поврзани вести »