TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-10-06 до 2003-10-12

Компромисот го запре бојкотот

Дневник - 10.10.2003

ФУДБАЛ - англиЧаните сепак Ќе истрЧаатна утреШниот меЧ во турциЈа Тие бараа ревизија на одлуката за изоставување на Фердинанд од тимот, но по дводневни преговори, најден е компромис Англиските фудбалски репрезентативци решија да не го бојкотираат "историскиот меч" в сабота во Истанбул, против ...

Бекам и другарите се закануваат со штрајк поради суспензијата на Фердинанд

Утрински

Фудбал: Англиската селекција ќе штрајкува поради суспензијата на Фердинанд

А1

Фердинад поради одбивањето на дрога-тестот не оди во Турција

Утрински
4 поврзани вести »

Нова фекална канализација во Градинар

Вест - 09.10.2003

Месноста Градинар во Општина Кисела Вода наскоро ќе добие нов фекален одвод. Канализацијата ќе ја гради Општина Кисела Вода, а на барање на жителите од овој дел на Општината. Проектот е веќе изготвен и се чека граѓаните да формираат иницијативен одбор за да се одлучи како и кој ќе ја финансира ...

Експропријација за фекална канализација во Шутка

Вест

Во Шутка комисија за експропријација

Вест

"Водовод" крена раце од одводот во Шутка

Дневник
4 поврзани вести »

Неколку случаи не значат хаос во образованието

Дневник - 11.10.2003

Интервју - Азиз Положани, министер за образование Во почетокот на формирањето на коалициската влада на СДСМ и ДУИ, министерот за образование Азиз Положани се сметаше за еден од најактивните и најдобри министри на Ахмети. Но, почетокот на школската година донесе многу образовно-меѓуетнички проблеми, ...

Положани: „Преку децентрализацијата до деполитизација на образованието“

А1

Положани: Нема хаос во образованието

Дневник

Дневниците до крајот на неделава?

Дневник
4 поврзани вести »

Стрелецот Каранфилов најдобар за септември

Вест - 10.10.2003

ВО ИЗБОР НА СОЈУЗОТ НА СПОРТСКИТЕ ФЕДЕРАЦИИ НА МАКЕДОНИЈА Македонскиот репрезентативец во стрелање, Ванчо Каранфилов, е избран за најдобар спортист за месец септември. Каранфилов го освои второто место во финалето на Европскиот куп во Падова, Италија, во дисциплината воздушен пиштол.

Каранфилов прв во септември

Утрински

Стрелецот Ванчо Каранфилов - најдобар во септември

А1
3 поврзани вести »

Лоеб ги врати шансите за титулата

Утрински - 07.10.2003

По победата на трката во Сан Ремо во светскиот шампионат Французинот Себастијан Лоеб со Ситроен Ксара, е победник на 11. трка од овогодишното светско првенство во рели, што викендот се возеше во Сан Ремо. На втората позиција трката ја заврши неговиот сонародник Жил Панизи со Пежо, додека третото ...

Французинот Лоеб притиска за титулата

Дневник

Рели: Лоеб и Ситроен се доближија до титулата

А1
3 поврзани вести »

Агаси и Граф добија ќеркичка

Утрински - 08.10.2003

Најпознатата тениска двојка на денешницата го прошири семејството Најпознатата тениска двојка на планетата, Андре Агаси и Штефи Граф во го прошири семејството, соопшти портпаролот на некогашната број еден светска тенисерка. Во Лас Вегас, Граф роди женско бебе.

Ќерката на Агаси и Граф се вика Џез

Дневник

Агаси и Граф добија второ дете

А1
3 поврзани вести »

Меѓународен турнир "Вива куп 2003"

Вест - 09.10.2003

Коњички спортови на хиподромот во Маџари Викендов на хиподромот "Маџари" во Скопје ќе се одржи традиционалниот меѓународен коњички турнир "Вива куп 2003" во прескокнување пречки, во организација на клубот за коњички спорт Илинден.

Пет национални тима во трка за награда од 2.500 евра

Утрински

"Вива" го оживува kоњичкиот спорт

Дневник
3 поврзани вести »

Обвинителството го отвора "случајот ОКТА"

Утрински - 08.10.2003

Се одмотува клопчето околу најскандалозната приватизација кај нас по иницијативата на Антикорупциската комисија Републичкото јавно обвинителство на вчерашниот Колегиум, и официјално го отвори „случајот ОКТА" по пријавата на Антикорупциската комисија за поведување кривична постапка против лицата ...

Обвинителството го отвори случајот ОКТА

А1

ОКТА на маса во Републичкото јавно обвинителство

Канал5
3 поврзани вести »

Работниците од "Осломеј" и натаму штрајкуваат со глад

Утрински - 09.10.2003

ШТРАЈК КИЧЕВО - Над дваесетина работници кои добија отказ од РЕК "Осломеј" го продолжија штрајкот со глад во шатори поставени покрај кејот Сушица, во непосредна близина на Училишниот центар за средно образование "Мирко Милески".

Штрајкот со глад ни е последна шанса за спас

Дневник

Седум работници од "Осломеј" штрајкуваат со глад

Вест
3 поврзани вести »

Бајрам и Георгиев на слобода

Дневник - 10.10.2003

СО КАУЦИЈА ОД 720.000 ЕВРА Апелацискиот суд во Штип ја уважил жалбата на бранителите на Амди Бајрам и на Илко Георгиев и ја прифатил гаранцијата за бранење на двајцата обвинети од слобода. Бајрам како кауција има понудено две куќи, деловен простор и еден автомобил "мерцедес" со вкупна вредност од ...

Бајрам и Георгиев пуштени од притвор

А1

Прифатена кауцијата на Амди

Вест
3 поврзани вести »