TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-10-06 до 2003-10-12

Му украле женски часовник

Дневник - 08.10.2003

ПОВТОРНО ОГРАБЕН СКОПСКИ ТАКСИСТ Четворица разбојници завчера ограбиле скопски таксист кога ги довезол до селото Визбегово. Разбојништвото по класичната шема повторно го извел патникот што седел зад возачот, допирајќи му тврд предмет на тилот.

Со закани за ќотек ограбен возачот

Вест

По тринеделна пауза разбојници повторно ограбиле скопски таксист

Дневник
3 поврзани вести »

ЕМО е жртва на политички пресметки

Утрински - 08.10.2003

Штрајкувачите обвинуваат ОХРИД - Штрајкувачкиот одбор на СМЕР од ЕМО по шестмесечно штрајкување, вчера јавно се огласи дека охридски ЕМО е жртва на политички пресметки. На прес-конференцијата на која присуствуваа и претседателите на синдикалните организации од фабриките што се наоѓаат надвор од ...

ЕМО жртва на политички пресметки, тврдат штрајкувачите

А1

Без расплет во шестмесечниот штрајк во штипски „ЕМО-Вна"

Утрински
3 поврзани вести »

Коштуница против испраќање војници во Авганистан

А1 - 10.10.2003

Заминувањето на војниците и полицајците од Србија и Црна Гора во Авганистан треба да се настојува да се спречи со сите средства, изјави претседателот на Демократската партија на Србија Воислав Коштуница. „Ова е операција што носи голем ризици и немам никакво разбирање за заминувањето на војниците и ...

Единственото решение за Србија се вонредни избори

Утрински

Коштуница: „Вонредни избори се единствено решение за Србија“

А1
3 поврзани вести »

Германија ќе ја поддржи Македонија на претстојниот самит во Истанбул

Утрински - 07.10.2003

Германскиот заменик-министер за одбрана во посета на Македонија Германија ќе и даде поддршка на Македонија во процесот на интеграциите во ЕУ и во НАТО, ќе ги помогне реформите и трансформацијата во АРМ и во МВР, а ќе учествува и во процесот на модернизирањето на војската.

Валтер Колбо: „Видливо е подобрувањето на безбедноста“

А1

Државниот врв смета дека безбедноста е подобрена

Канал5
3 поврзани вести »

Почна 18. издание на "Макфест"

Дневник - 11.10.2003

ЗАВЧЕРА ВО ШТИП Со новововедената дебитантска вечер завчера во Штип почна 18. издание на фестивалот на забавни мелодии "Макфест". Од изведените 13 песни, според гласовите на публиката во салата, влез во двете полуфинални вечери обезбедија: Бојана, Сузана Јовчева, Жармена, Мартина, Игор Шарески и ...

Макфест 2003 со многу хитови

Вест

Дебитантите ќе го отворат фестивалот

Дневник
3 поврзани вести »

Каде е македонското малцинство во Бугарија?

А1 - 10.10.2003

Македонското малцинство не постои за Бугарија. Вака изгледа најновиот извештај на оваа соседна земја даден неодамна во Советот на Европа. Она што е скандалозно се формулациите за Македонците. 1940-тите и 1950-тите години 200.000 жители биле присилувани да се декларираат како Македонци.

Софија ги третира Македонците како инцидентна појава

Утрински

Македонците ќе си прават сами попис во Албанија

Утрински
3 поврзани вести »

Опозицијата бара договорот со САД да биде под уставното име

Утрински - 10.10.2003

И покрај дадената согласност за ратификација на Меѓународниот суд Слободанка Јовановска Членовите на комисијата за надворешна политика вчера се изјаснија за ратификација на билатералниот договор со САД околу јурисдикцијата на Меѓународниот кривичен суд, со генерална поента дека тоа е политичка ...

Договорот за МКС да се потпише со уставното име

Дневник

Парламентот ќе го ратификува документот за изземање од МКС

А1
3 поврзани вести »

Запечатени дискотеки и кафулиња

Дневник - 09.10.2003

ПОРАДИ НЕПОЧИТУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ТУРИЗАМ Затворени се неколку ноќни бара и дискотеки затоа што немале лиценци, како и локални кафулиња поради непочитување на работното време Сопствениците на скопските локали што викендов беа затворени затоа што работеле без дозволи, од понеделникот чекаат пред ...

Ноќните клубови имаат фора од 90 дена да ги платат лиценците

Вест

Скопје остана без ноќни клубови

Вест
3 поврзани вести »

"Малев" бара 11 летови, МАТ му дава 3

Вест - 11.10.2003

ПРОБЛЕМИ ВО УСОГЛАСУВАЊЕТО НА ЗИМСКИОТ РЕД НА ЛЕТАЊЕ МАТ бараше да му бидат одобрени помалку летови на "Малев" и кога се усогласуваше летниот ред на летање, по што уследи дипломатска нота од Унгарија до нашето МНР, а министерката Илинка Митрева со допис до УЦВП ја Унгарскиот авиопревозник "Малев" ...

Министерството застанува зад „Ер Вардар"

Утрински

МАТ ќе се приземјува за да полета "Ер Вардар"?

Дневник
3 поврзани вести »

Колина ќе им суди на Турците и на Англичаните

Утрински - 08.10.2003

Одреден делителот на правдата за решавачкиот меч од седмата квалификациска група Италијанскиот фудбалски судија, Пјерлуиџи Колина, ќе го води натпреварот меѓу Турција и Англија во рамките на квалификациите за Европското првенство во 2004 година во Португалија, кој ќе се игра на 11 октомври во ...

Ѓунеш: Ние ќе победиме, а тие нека ја продолжат медиумската хајка

Дневник

Колина ќе суди на натпреварот Англија - Турција

А1
3 поврзани вести »