TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-10-06 до 2003-10-12

Шеесетина години затвор за трговците со луѓе

Дневник - 11.10.2003

ЗАТВОРЕН СЛУЧАЈОТ "ДОБРИ ДОЛ" Гостиварскиот суд им изрече по 12 години затвор на сопственикот на кафе-барот во Добри Дол, каде што во престрелка загинаа три странски проститутки и тетовец, и на тројца други обвинети за трговија со луѓе и предизвикување општа опасност.

По 12 години затвор за смртта на четири танчерки

Вест

Вкупно 67 години затвор за случајот Добри Дол

А1
3 поврзани вести »

Тутунскиот комбинат во Прилеп раскина договори со 300 тутунопроизводители

Утрински - 11.10.2003

Поради садење на други сорти тутун наместо оние за кои се договориле ДАНЧО ТРАЈКОВСКИ ПРИЛЕП - Најголемиот дел од околу петте илјади кооперанти кои потпишаа договори со Тутунскиот комбинат од Прилеп ги почитуваат условите што се наведени во договорот и насадија тутун од типот ?прилеп 12" и ?прилеп ...

Државата ќе го сотре тутунот

Дневник

Тутунарите не сакаат да се измени Законот за тутун

А1
3 поврзани вести »

Гоце Седлоски и Игор Јанчевски стрелци

Вест - 06.10.2003

Наши фудбалски интернационалци Хрватска - 10.коло Нашиот репрезентативец Гоце Седлоски го постигна првиот гол за Динамо на дуелот со Цибалија (3:2). - Можевме и поубедливо да победиме. Глото го, постигнав во 35 минута кога по слободниот удар кој што го изведе Захора со удар со глава успеав да му ...

Седлоски стрелец, Динамо на врвот

Утрински

Седлоски и Јанчевски стрелци за своите екипи

Дневник
3 поврзани вести »

Чај пред амбасадите

Вест - 09.10.2003

"Амбасадата за Мир-Македонија", локален партнер на Граѓанскиот пакт за Југоисточна Европа, продолжуваат со акцијата за слободно движење на граѓаните на Македонија и од останатите држави во регионот во европските држави. Кампањата против ограничувањето на шенгенскиот визен режим, вчера, се одвиваше ...

Граѓаните што чекаат визи послужени со чај

Утрински

„Пет до дванаесет“ за укинување на визниот режим

А1
3 поврзани вести »

Косовските претставници ќе отпатуваат за Виена

А1 - 11.10.2003

УНМИК денеска потврди дека делегацијата на преодните косовски институции ќе учествува на престојниот состанок во Виена на 14 октомври, кога ќе започнат разговорите меѓу Белград и Приштина. Албанската заедница од Косово ќе ја претставува претседателот на Косово Ибрахим Ругова, премиерот Бајрам ...

Ништо од учество на Косово во меѓународни мисии

А1

Косово упорно нуди полицајци за каква било мисија на САД

Дневник
3 поврзани вести »

Телеком планира да потроши 2,5 милиони евра за консултации

А1 - 08.10.2003

„Македонски телекомуникации“ планираат наредната година да потрошат 2,5 милиони евра за луѓето што ќе го советуваат менаџментот како да се реорганизира фирмата. Станува збор за консултантски услуги кои треба да придонесат Телеком поуспешно да се трансформира преку одвојување на несуштинските ...

Телеком оформи и еднократни и месечни цени за дополнителните услуги

Вест

Протест на хигиеничарките од Телеком

А1
3 поврзани вести »

Џордан го одби дрим-тимот од Л.А.

Утрински - 11.10.2003

Откако Фил Џексон изјави дека размислува да го повика во Лејкерси Откако во медиумите протече информацијата дека Фил Џексон размислува да го повика Мајкл Џордан да заигра за Лос Анџелес Лејкерс во претстојната сезона, најдобриот кошаркар на сите времиња преку својата портпаролка се изјасни дека 100 ...

Џордан се враќа по нова титула - со Лејкерс?

Дневник

Коби призна дека е исплашен

Утрински
3 поврзани вести »

Апел на ЕУ за укинување на смртната казна во светот

Вест - 11.10.2003

Рим, 11 октомври (Ројтерс) - Италијанското претседателство на Европската унија изготви декларација во која упатува апел за укинување на смртната казна насекаде во светот. Декларацијата е подготвена по повод Светскиот ден против смртната казна, кој за прв пат се одбележа вчера.

Смртна казна за убиство од одмазда за 11 септември

Утрински

ЕУ определена против смртна казна

А1
3 поврзани вести »

Христов и Стојков паричните награди во хуманитарни цели

Вест - 09.10.2003

По 100.000 денари за нашите стрелци на мечевите со Англија Наградените со чековите од по 100.000 денари Паричните награди од по 100.000 денари, што вчера во скопскиот хотел "Бест Вестерн" преставникот на Балканска банка им ги додели на нашите стрелци на мечевите со Англија Ѓорѓи Христов и Аце ...

Балканска банка ги награди стрелците против Англија

Утрински

По 100.000 денари за Стојков и Христов

Утрински
3 поврзани вести »

Бучковски: „Заедно ќе полетаме кон сигурна иднина“

А1 - 11.10.2003

Министерот за одбрана Владо Бучковски го отвори денеска на кумановскиот спортски аеродром „Аџитепе“ аеромитингот на кој беше прикажано целокупното македонско цивилно, спортско и воено воздухопловство. „Празнувајќи го денес 11 Октомври како голем ден, да не забориве дека вистинската почит и љубов ...

Македонија ќе биде неутрална при решавањето на статусот на Косово

Утрински

БУЧКОВСКИ: МАКЕДОНИЈА ЌЕ ОСТАНЕ НАСТРАНА ВО РЕШАВАЊЕТО НА СТАТУСОТ НА КОСОВО

Канал5
3 поврзани вести »