TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-10 до 2003-11-16

Сингапур не ги повлекува, а Јапонија не испраќа војници во Ирак

А1 - 15.11.2003

Сингапур нема да ги повлече своите војници од Ирак и покрај серијата напади на страна на трупите во таа земја, објавува денеска весникот „Стрејт тајмс“, повикувајќи се на тврдењата на висок владин претставник. Заменик-премиерот Тони Тан изјави дека припадниците на сингапурските оружени сили се ...

САД ќе останат во Ирак и по предавањето на власта

Утрински

Украински водник загина во Ирак

А1

Италија шокирана, но не се повлекува од Ирак

Вест

Буш спрема стратегија "за најлош случај" во Ирак

Вест

Утрински Утрински Утрински Дневник А1 А1 Вест Утрински

34 поврзани вести »

Нема пролонгирање на повисокиот ДДВ за становите

Утрински - 15.11.2003

Сопствениците на 785 стана што се во изградба се надеваат дека државата ќе ја покрие разликата меѓу повластената и општата даночна стапка Законот за данок на додадена вредност нема да се менува, децидни се во Министерството за финансии.

Тезата за остварен Охридски договор е опасна

Утрински

За ОН целосното враќање во Ирак се уште е несигурно

Утрински

„Кратовчанка" се продава на тендер

Утрински

Кризата е далеку од врвот

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

16 поврзани вести »

Марковски: „Охрабрувачки е стартот на втората фаза од акцијата“

А1 - 15.11.2003

„Јас ќе бидам навистина среќен, ако по завршувањето на оваа акција по 15. декември ќе можеме да кажеме дека вооружени провокации во Македонија нема да има, тоа е апсолутниот резултат кој треба да не задоволи сите нас во Македонија“ рече Благоја Марковски во интервјуто за А1.

Започна вторaта фаза од разоружувaњето

А1

Невладиниот сектор се вклучува во акцијата против оружјето

Утрински

ЛДП не е задоволна од акцијата за собирање на оружјето

Утрински

Разоружувањето неуспешно

Дневник

А1 А1 Вест Утрински Дневник Канал5 А1 Канал5

15 поврзани вести »

Терористи пакуваат копии на Коранот со експлозив

Утрински - 13.11.2003

Муслиманските милитанти планираат напади во Мека РИЈАД - Муслиманските милитанти планираат напади во најсветиот град во Саудиска Арабија, Мека, со лажни копии од исламското свето писмо, Коранот, за да убијат и осакатат верници, објави вчера водечкиот саудиски весник.

Ал каеда направила експлозивни свети книги

Дневник

Саудиска Арабија демантира дека уапсила осомничен за нападот во Ријад

А1

Ал Каеда го призна нападот во Ријад, уапсени осомничени

Вест

Притворени милитанти осомничени за нападот во Ријад

Утрински

Дневник А1 Вест Утрински А1 Вест Утрински Дневник

14 поврзани вести »

Фудбал: Победа го презеде врвот на табелата од Вардар

А1 - 16.11.2003

Спортивно од Европа и светот македонската фудбалска репрезентација викендов мирува, па домашниот шампионат е повеќе од актуелен. Победа повторно го презеде врвот на табелата од Вардар. И Силекс го мина шампионот кој по низата скандали попушти во Струмица.

Зекири: Тоа се чисти дезинформации

Утрински

Победа два меча на гости домаќин

Вест

Победа ќе плати 5.000 евра, и 2 средби ќе игра во Струга

Утрински

Победа на две средби ќе биде домаќин во Струга

Дневник

А1 Вест Вест Дневник Дневник Вест Утрински Дневник

13 поврзани вести »

Претседателските избори во Србија со слаб одзив на гласање

А1 - 16.11.2003

На претседателските избори во Србија до 18 часот излегле на гласање 32,83 избирачи, не вклучувајќи го Косово, соопшти вечерва српската Републичка изборна комисија. Одsивот на гласачите до 18 часот во споредба со неуспешните претседателски избори одржани кон крајот на минатата година е помал за 5,2 ...

Србија во недела избира претседател

А1

Србија ќе остане по трет пат без претседател поради апстиненција?

Утрински

Општите избори во Србија на 28 декември

Вест

Србија ќе излезе на парламентарни избори на 28 декември

Утрински

Дневник А1 А1 Канал5 Дневник А1 Канал5

12 поврзани вести »

Пенов каубојски го гради Плоштадот

Вест - 15.11.2003

УРБАНИСТИЧКИ ХАОС Во Комисијата за денационализација тврдат дека скопскиот градоначалник не само што е тотално неиформиран, туку го крши и Уставот и работи противзаконски на Плоштадот Градоначалникот на Скопје Ристо Пенов го крши Уставот и работи противзаконски на Плоштадот.

Градот ќе распише нов тендер за Калето

Дневник

Пенов се обврза дека ќе го разубави Скопје

Дневник

Трасата на Словенечка од чекање стана депонија

Вест

За Кале распишан тендер без проект

Вест

Дневник Вест Вест Утрински Дневник Дневник Дневник

12 поврзани вести »

Територијалната поделба ги скара СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 15.11.2003

Власта и опозицијата во максимален расчекор во исцртувањето на новите општински граници Новата територијална поделба дополнително ги усложни состојбите меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ кои не постигнаа согласност за новите општински граници.

ДПМНЕ не се согласува со поделбата на Скопје на квартови

А1

Груевски размислува да го тужи Гештаковски за клевета

Утрински

Вмровците ќе го тужат Гештаковски

Дневник

Во Македонија ќе нема етнички чисти општини

Утрински

Канал5 Вест Утрински Дневник А1 Вест Дневник

12 поврзани вести »

Студентите паѓаат кај конзулот

Дневник - 15.11.2003

МАКИ НА МАКЕДОНСКИ СТУДЕНТИ ВО РОМАНИЈА Студент изгубил година чекајќи виза кај романскиот конзул во Скопје Македонски студент што веќе шест години студира во Романија морал четири месеци да чека виза за таа земја, поради што ја загубил учебната година.

Црвенковски ќе ја проветрува и државната админстрација

Утрински

Романија - предизвик за македонските фирми

Утрински

Нашите фирми ќе добијат шанса во Романија

Дневник

Продолжува посетата на Црвенковски на Романија

А1

Утрински Утрински Дневник Канал5 Канал5 А1 Канал5

12 поврзани вести »

Катастрофален старт на Фершпед Работнички

Вест - 15.11.2003

Кошарка -ФИБА куп, мажи ЦСУ Плоешти - Фершпед Работнички 60:46 (14:4; 15:14; 16:13; 15:15) Плоешти.- Сала"Олимпија". Гледачи: 2.500. Судии: Мазиќ (СЦГ) и Фолдхази (Унг) Плоешти: Хелчоју 3, Зијарто 10, Морариу, Алекс 7, Арнаутовиќ 6, Далетиќ 3, Апостол, Зековиќ 14, Хартман, Тоадер 17.

Дебакл на Кимико во Грција

Вест

Домашната мизерија пресликана и во Европа

Утрински

Порази на Ф. Работнички и Кимико, но се уште има шанси

Дневник

Кимико го доживеа третиот пораз

А1

А1 Вест Утрински Дневник Дневник Утрински

11 поврзани вести »