TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-10 до 2003-11-16

Охрид го губи автентичниот лик

А1 - 15.11.2003

Вадењето на стариот камен од охридската чаршија и неговата замена со нов предизвика бура реакции во јавноста.Според многумина вклучен е алармот за заштита на автентичниот изглед на градот, опасно е нарушена старата архитектура а загрозени се и препознатливите културно историски вредности на Охрид.

Не се вадат антички плочки од Охридската чаршија, туку обичен камен

Вест

Странски експерти бараат заштита на Охридската чаршија

Утрински

Експерти од ЕУ против мермерното поплочување во Охрид

А1
4 поврзани вести »

Ракометарите на Југ се пласираа во четвртото коло од Челенџ Купот

А1 - 15.11.2003

Вистински коктел од настани го привлекува вниманието на љубителите на спортот кај нас, без разлика дали тие се случуваат на терените низ земјава, или пак станува збор за гостувања на македонски екипи во меѓународни натпреварувања.

Југ казнет со одземање еден бод

Дневник

Металург елиминиран, Југ од Кипар со пет гола предност

Вест

Победа на Југ за враќање на самодовербата

Дневник
4 поврзани вести »

Македонската наука на опашката на Европа

Вест - 14.11.2003

НИКОЈ НЕ ВЛОЖУВА ВО НАУЧНИ ИСТРАЖУВАЊА Во однос на вложувањето во науката и технологијата Македонија далеку заостанува и зад соседните земји Бизнис елитата во Македонија речиси воопшто не ги користи истражувањата од науката. Според податоците на Министерството за образование и наука, бизнисмените ...

Бизнисмените малку вложуваат во нови технологии

Утрински

Да се премости јазот меѓу науката и општеството

Утрински

МАНУ ГО ОДБЕЛЕЖА СВЕТСКИОТ ДЕН НА НАУКАТА

Канал5
4 поврзани вести »

Шаќири за потпретседател на Собранието

Вест - 15.11.2003

ДУИ ОФИЦИЈАЛИЗИРАШЕ Пратеникот и координатор на пратеничката група на ДУИ Хисни Шаќири, вчера потрвди дека од централното претседателство на партијата е предложен за потпретседател на Собранието. "Став на централното претседателство на ДУИ е јас да бидам предложен за функцијата потпретседател на ...

Хисни Шаќири кандидат на ДУИ за потпретседател на Собранието

Утрински

Тајно гласање за нов спикер

Дневник

Хисни Шаќири кандидат на ДУИ за потпретседател на Собранието

А1
4 поврзани вести »

Конгресмени бараат разрешување на Рамсфелд

Вест - 12.11.2003

ВАШИНГТОН, 12 ноември - Група од над 20 членови на Претставничкиот дом на САД соопштија дека бараат од американскиот претседател Џорџ Буш да го разреши секретарот за одбрана Доналд Рамсфелд. "Барањето го официјализира она што го мислат повеќето членови на Конгресот, дека заминувањето на Доналд ...

Конгресмени бараат смена на Рамсфелд

А1

АМЕРИКАНСКИ КОНГРЕСМЕНИ БАРААТ РАЗРЕШУВАЊЕ НА ДОНАЛД РАМСФЕЛД

Канал5
3 поврзани вести »

Концерт на студентите на Стела Слејанска

Вест - 11.11.2003

Во Салонот 19.19 при Културно информативниот центар, вечерва (20 ч.) концерт ќе одржат студентите по пијано во класата на Стела Слејанска. Ќе настапат Татјана Џорлева, Вера Поповска, Ајхан Куртов, Емилија Потевска и Ана Гацева.

Концерт на студентите по пијано од класата на проф. Стела Слејанска

Утрински

Концерт на студентите од класата на Стела Слејанска

Дневник
3 поврзани вести »

Бугарски полицаец сексуално малтретирал жени и деца по лифтови

Вест - 14.11.2003

Софија, - Припадник од Секторот за обезбедување на софиската полиција е уапсен под обвинение за "извршени блудни дејства врз повеќе жени и деца", објавија бугарските весници. 35-годишниот полицаец Румен Бачев ги пречекувал жртвите во лифтови во различни делови на Софија и се изживувал врз нив, при ...

Полицаец во униформа напаѓал жени и деца по лифтови

Дневник

Бугарски полицаец обвинет за силување

А1
3 поврзани вести »

СОНК се заканува со генерален штрајк

Утрински - 15.11.2003

Незадоволство Скопје - Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата - СОНК во почетокот на наредната година ќе организира генерален штрајк, доколку Владата до крајот на годинава не почне да го применува Законот за работни односи во делот за исплата на плати во јавниот сектор.

Генерален штрајк ако не се утврди најниска плата

Дневник

Синдикатот на образованието се заканува со штрајк

А1
3 поврзани вести »

Човиќ: „Во Србија се заговара размена ЕУ за Косово“

А1 - 12.11.2003

Поединци на политичката сцена во Србија се подготвени, заради членство во Европската унија, да се откажат од Косово и Метохија, изјави денеска српскиот вицепремиер и лидер на Демократската алтернатива Небојша Човиќ. Одговарајќи на новинарско прашање, Човиќ одби да прецизира кои политичари ја ...

Човиќ: Не прифаќам трговија со Косово

Вест

Небојша Човиќ не прифаќа трговија со Косово

Утрински
3 поврзани вести »

Тамилските тигри ќе го почитуваат прекинот на огнот

А1 - 13.11.2003

Тамилските тигри денеска соопштија дека ќе го почитуваат прекинот на огнот со Владата на Шри Ланка, и покрај политичката криза која владее на островот. Претставник на Тамилските тигри Велупилаи Прабхакаран на норвешките мировни претставници им изјавил дека „Тигрите ќе останат ангажирани на ...

Тамилските Тигри сакаат безбедносни гаранции

Канал5

Шри Ланка и Тамилските тигри ги одложија преговорите

Вест
3 поврзани вести »