TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-10-04 до 2004-10-10

Козметичка толеранција

Време - 08.10.2004

Елена Ристеска <> Без морбидности, ве молам. Особено во историјата, каде што изгледа дека со малку шминка може да се поправи се што било лошо и од што некому денес не му е пријатно. Од учебниците по историја и по географија треба да се отстранат сите содржини што поттикнуваат омраза меѓу младите ...

Без „ропство“ и „сечење глави“ во учебниците

Време

Челик: Со Положани се договоривме да се елиминира омразата од учебниците

Утрински

Учебници од 10 илјади денари или нема упис

Дневник

Ќе нема "клети Турци" во учебниците по историја

Дневник

Вечер А1 Канал5 А1

9 поврзани вести »

Покрај приватните неопходна е и Национална стопанска комора

Канал5 - 08.10.2004

Македонија мора да има една Национална стопанска комора, а сите новоформирани се добредојдени. На вакво стојалиште се групата стопанственици, членови на извршниот одбор на актуелната стопанска комора. Според оваа струја бизнисмени, треба да се сл Македонија мора да има една Национална стопанска ...

Македонската економија во рацете на стопанствениците

Време

Приватниот сектор сака партнерски однос со Владата

Утрински

Сојузот на стопанските комори почна да работи

Дневник

СОЈУЗОТ НА КОМОРИ, НОВ “ПАРТНЕР” НА ВЛАДАТА

Вечер

А1 Канал5 Канал5

8 поврзани вести »

Најмалку 24 лица загинаа при серија бомбашки напади во Ирак

А1 - 10.10.2004

Најмалку 17 лица загинаа при самоубиствен бомбашки напад пред зградата на Полициската академија во Багдад, јавија медиумите од ирачкиот главен град повикувајќи се на изјави на очевидци. Командата на силите на САД во Ирак соопшти дека еден американски војник е повреден утрово при експлозија на бомба ...

Три бомбашки напади убија 21 Ирачанец во Багдад и Мосул

Вест

За неколку дена троцифрена бројка на загинати во Ирак

Утрински

Во бомбашки напад загинаа 14 луѓе

Дневник

Најмалку 15 загинати во експлозија на автомобил-бомба во Багдад

А1

А1 А1 Канал5

8 поврзани вести »

ВИСТИНСКА ВЛАСТ

Вечер - 09.10.2004

Дали во Република Македонија навистина постои нужна политич ка воља за реформи во судството? Ова е дилемата која се потенцира на сите собири кои се организираат во врска со предложената национална стратегија за реформирање на судскиот систем.

Ќе градиме независно судство под надзор на Австрија

Време

ЕУ бара поефикасно судство

Утрински

За судството 5,5 милиони евра

Дневник

КАРДС Конференција: Воспоставување на независно, сигурно и функционално судство и унапредување на судската соработка на западниот Балкан

Канал5

Вечер А1 Канал5

8 поврзани вести »

Гошев: Нема опасност од девалвација

Време - 09.10.2004

ГУВЕРНЕРОТ ГО БРАНИ ДЕНАРОТ Ќе нема девалвација на денарот, а не очекуваме ни промена на девизниот курс, изјави вчера Петар Гошев, гувернер на Народната банка. Тој истакна дека банката ќе го брани денарот во однос на еврото на ниво од околу 61 денар, како што опстојува подолг период, пренесува МИА.

Гошев: Нема да дозволиме денарот да биде разнишан

Вест

НБМ ќе го брани денарот со сите средства

Утрински

Стабилниот денар не е пречка

Дневник

НЕМА ДА ДОЗВОЛИМЕ ДЕВАЛВАЦИЈА НА ДЕНАРОТ

Вечер

А1 Канал5

7 поврзани вести »

ГРЕШКА НА ВЛАДАТА!

Вечер - 08.10.2004

Договорот за соработка во областа на одбраната помеѓу Македонија и САД сепак нема да биде потпишан под уставното име,како што соопшти владата во официјалното соопштение, туку во него ќе се примени компромисната формулација “влада на Македонија”.

"Уставното име" техничка грешка

Дневник

"Техничка" република

Дневник

Македонија ќе потпише одбранбен договор со САД под уставно име

Утрински

Владата го куси уставното име на земјава

Дневник

Вечер А1

7 поврзани вести »

На барање од претседателот, ќе судат и со неположен испит

Дневник - 08.10.2004

СУДИСКА КОМИСИЈА НА КФМ Претседателот на кошаркарската судиска комисија на Македонија, Огнен Герасимовски, го обвини претседателот на КФМ, Леонид Гајдаџиев, за нов удар врз судиите. Откако Гајдаџиев реши да ги намали судиските такси од 3.000 на 2.000 денари за еден меч, претседателот на КФМ сега ...

Не се знае колку екипи ќе има во лигите

Вест

Гајдаџиев оправдува тепање судии

Време

Редуцирани судиските и делегатските листи

Утрински

Се пазареа за таксите како на улица

Дневник

Вечер Време

7 поврзани вести »

Застрелан полицаец во Порој

Вест - 08.10.2004

ВООРУЖЕН ИНЦИДЕНТ ВО ТЕТОВСКО С. А. од Тетово, вработен во Одделот за крим техника во СВР Тетово, бил ранет во нога со куршум од автоматско оружје, а во него пукале непознати лица од "голф" во движење Вчера во 10,50 часот, во тетовското село Порој во вооружен инцидент бил ранет полицаецот С. А.

Ранет крим-техничар на МВР во оружен напад на полициска екипа

Време

Криминалци тешко раниле полицаец во Порој

Утрински

Банда тешко ранила полицаец

Дневник

БАНДИТИ РАНИЛЕ ПОЛИЦАЕЦ

Вечер

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Демократите го освоија Белград, радикалите Нови Сад

Вест - 05.10.2004

Белград, 5 октомври - Нов градоначалник на Белград, според првичните резултати од вториот круг избори за челници на градовите и општините во Србија е Ненад Богдановиќ од Демократската странка, кој освои два насто гласови повеќе од неговиот противкандидат радикалот Александар Вучиќ.

Решавале промили и стотици гласови

Време

Демократите го освоија Белград

Утрински

Демократите го освоија Белград, радикалите Нови Сад

Дневник

ДЕМОКРАТИТЕ ВО БЕЛГРАД, РАДИКАЛИТЕ ВО НОВИ САД

Вечер

А1 А1

7 поврзани вести »

Прашалникот Тито

Вест - 09.10.2004

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Кога Струга ќе ги достигне стандардите на Тетово, ќе не примат во ЕУ 1 Бранко еднаш порача да погледнеме подалеку од Кичево и Струга. Така ќе сме имале европски поглед на светот. Специјалниот претставник на ЕУ во Македонија Мајкл Салин завчера изјави: "Тетово го ...

Тетово било пример за соживот

Вест

Во Тетово гледам успешен соживот, тврди европратеникот

Утрински

Груевски: Претпоставките на Салин се погрешни

Време

Груевски полемизира со Салин за ставовите околу референдумот

Утрински

А1 Канал5

7 поврзани вести »