TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-11-08 до 2004-11-14

Петиција на сто грчки градоначалници против потегот на Вашингтон

Утрински - 13.11.2004

Владата на Караманлис демонстрира цврст став по нападите на опозицијата околу името на Македонија Сто градоначалници од општините во северна Грција потпишаа петиција со која се противат и изразуваат разочараност од потегот на Вашингтон да го признае уставното име на Република Македонија.

Александар да не биде Македонски!?

Дневник

Комбинација со зборот Македонија

Вечер

Моливијатис: „Надворешната политика на Грција е во надлежност на Владата“

А1

Грција се двоуми дали да употреби вето во ЕУ

Утрински

Дневник Канал5 Вечер А1 Утрински Канал5 Вечер А1

21 поврзани вести »

Марионетки на политичарите

Време - 13.11.2004

Мери Јордановска Ем ни го признаа тетовскиот универзитет, ем сега ни кажуваат што да правиме. Партиципацијата не сакаат да ни ја намалат. Не се боревме за словенски универзитет! Вакви националистички пароли последниве денови одекнуваат во центарот на Тетово од косовските студенти.

На тетовскиот универзитет глумат и театар

Време

Ало, дајте телефон да пријавиме корупција!

Време

Сите бараат посебни факултети

Дневник

Мито, секс и лаги го резилат образованието

Време

Време Дневник А1 Време Вест Дневник Вечер А1

17 поврзани вести »

Вардар Про се пласираше во КПК

А1 - 13.11.2004

Македонскиот ракометен шампион Вардар Про еден месец повеќе во Европа откако одирга реми 22:22 со Констанца во решавачкиот натпревар за 3.место во групата 1 од шампионската лига кое носи пласман во 1/8-финалето од КПК. Натпреварите меѓи 16 најдобри во ова натпреварување се закажани за првата ...

Во КПК се бара утеха

Вест

Вардар Про и Констанца се борат за пласман во КПК

Време

Преку Романците до осминафиналето на КПК

Утрински

Вардар преку Костанца во КПК

Дневник

А1 Вест Време Дневник Утрински А1 Време Вест

17 поврзани вести »

Грчкиот владика Димитриос ќе се сретне со Пауел поради Македонија

А1 - 14.11.2004

Грчкиот владика Димитриос, предводник на грчката православна црква во САД, в понеделник треба да оствари средба со американскиот државен секретар Колин Пауел, посветена на Македонија. Ова синоќа го јави грчкото радио „Флеш“ од својот дописник од Вашингтон.

"Крунисување", конфети, богослужба и бал за Џорџ Буш

Утрински

Џорџ Буш ќе го развива Карбинци

Дневник

Америка останува агресивна за светот

Утрински

Реизборот на Буш може да се претвори во "минирано поле“

Утрински

Дневник А1 А1 Време Вест Дневник Време Време

16 поврзани вести »

Росоман ќе добие вода кога ќе ги плаќа трошоците на „Роско“

Време - 12.11.2004

СО УРИВАЊЕТО НА МОСТОТ СЕ ПРЕКИНА И ВОДОСНАБДУВАЊЕТО Никој не сака да учествува во поправките на водоводот кај Росоман, чија главна цевка се прекина кога падна мостот на реката Црна близу ова село, вели Стево Блажевски, сопственик на фабриката „Роско“, која се наоѓа веднаш до паднатиот премин.

Мостот кај Росоман падна оти диво се копа песок

Вест

Урнатиот мост им ја секна и водата

Дневник

Проектантот за уривањето на мостот

Канал5

Росоманчани 3 дена без вода по уривањето на мостот

А1

Утрински Канал5 Време Утрински Дневник Канал5 Вечер Вечер

15 поврзани вести »

Скопјани ветуваат подобра игра во одбраната

Време - 13.11.2004

РАКОМЕТ - МЕТАЛУРГ ДЕНЕСКА ГО ИГРА НАЈВАЖНИОТ МЕЧ ВО КУПОТ ЕХФ Гино Стрезовски, тренерот на машкиот ракометен суперлигаш Металург, ветува дека неговите избраници ќе играат подобро во одбраната и многу полесно во нападот за денешниот реванш-натпревар од 3.

Стрезовски не ги откри сите карти во Словенија

Вест

Победа на дебито во Автокоманда

Дневник

Металург ги „исцентрифугира“ радовишани

Време

Меч на кариерите на оваа генерација металурзи

Вест

Утрински Утрински Дневник Вечер А1 А1 Време Утрински

14 поврзани вести »

Космофон ќе ја тужи државата

Вест - 12.11.2004

ВТОРИОТ МОБИЛЕН ОПЕРАТОР ОБВИНУВА ЗА ПОВРЕДА НА КОНЦЕСИСКИОТ ДОГОВОР Согласно владината одлука за наплата на надоместокот за користење на радифреквенциите, износот за мобилните оператори изесува 2,25 милиони евра, што претставува зголемување од 230 отсто и е спротивно на д "Космофон" ја тужи ...

"Мобимак" и "Космофон" добија 30 дена за уплата

Дневник

"Космофон" ја тужи државата

Вечер

Мобилниот оператор Космофон поднесе тужба против државата до Основниот суд Суд Скопје 1.

Канал5

„Мобимак“ и „Космофон“ не ги уплатија парите за фреквенциите

Време

Вечер Вест Време Утрински Канал5 Вечер Канал5

12 поврзани вести »

Македонија не е свесна за мојата амбасадорска улога

Дневник - 13.11.2004

ИНТЕРВЈУ: СИМОН ТРПЧЕСКИ, ПИЈАНИСТ На татко ми Ѓорѓи душата му знае како се снаоѓал во најтешките моменти кога мораше да бара чаре за јас да отидам по светот и да видам до каде сум стигнал. Кога размислувам како им било и нему и на мајка ми, ми навираат тешки солзи Симон Трпчески, момчето што пред ...

Десетка за Симон , пет пати го враќаа на бис

Вест

Симон магистрира со десетка

Време

Мајсторот на клавишите ја покажа својата виртуозност

Утрински

Браво, Маестро!

Дневник

Време Утрински Дневник Вечер Вест Време Дневник

12 поврзани вести »

Доминацијата потврдена со "три лесни парчиња"

Утрински - 11.11.2004

Лидерот Работнички К. уверлив и против Силекс (3:0) во дербито на 13. коло НИКОЛА БУРАГЕВ Лидерот Работнички Кометал уште еднаш сезонава ја потврди доминацијата во домашното првенство, уверливо надигрувајќи го Силекс на Градски со 3:0 (1:0).

Работнички К. со лидерска игра ја потврди позицијата на табелата

А1

Победа го симна Вардар на третото место на табелата

А1

Силекс му гостува на лидерот

Вест

Ем оштетени, ем виновни

Утрински

Утрински Дневник Дневник Дневник Утрински Дневник

11 поврзани вести »

Костов вторпат ја заобиколува Струга

Време - 13.11.2004

ОДЛОЖЕНА ПОСЕТАТА НА ПРЕМИЕРОТ Премиерот Хари Костов ја одложи најавената посета на Струга што требаше да се случи вчера. Посетата е одложена поради дополнителни работни обврски, соопшти кабинетот на претседателот на македонската влада.

Струга со два градоначалници

Време

Кризниот штаб сам ќе организира локални избори во Струга

Дневник

Власта не заслужува да и одговориме на изборите

Време

Струга планира непослушност според "законот" на Стевчо

Дневник

Канал5 Вечер Време Вечер Дневник Вечер

11 поврзани вести »