TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-11-08 до 2004-11-14

ВАРДАР ПЛИВА ВО ОТПАДОЦИ ОД ДИВИТЕ ДЕПОНИИ

Вечер - 11.11.2004

Пластични шишиња и други отпадоци, завчера пливаа по Вардар по целиот негов тек, носејќи го ѓубрето дури до Солун. Оваа појава, што се случува по обилни врнежи и е честа слика на нашите водотеци, му е добро позната на првиот екологист во земјава - министерот за животна средина и просторно ...

На Вардариште ќе се фрла шут уште неколку години

Утрински

ЗЕМЈАВА КОНТАМИНИРАНА СО 10.000 ТОНИ ОТРОВЕН ОТПАД

Вечер

ГОДИШНО СЕ СОЗДАВААТ 420.000 ТОНИ ЦВРСТ ОТПАД

Вечер

Изградбата на објектите остава депонии од шут

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Пијан гостиварец нападнал полицајци

Време - 13.11.2004

ГОСТИВАР Пијан гостиварски насилник нападнал полицајци што вршеле контрола во угостителски објект, но бил совладан и приведен во полициската станица. Инцидентот се случил завчера во кафе-барот „Бејби блу“, кој се наоѓа на улицата Борис Кидрич во Гостивар.

Со автомобил се обидел да прегази полицајци

Време

Возач прегазил полицаец што сакал да го легитимира

Време

Прегазил полицаец оти сакал да го легитимира

Вест

Возач прегазил полицаец што сакал да го легитимира

Дневник

Вечер

6 поврзани вести »

Христов во друштво на Бобан, Ван Нистелрој, Виери...

Време - 12.11.2004

ФУДБАЛ - МАКЕДОНСКАТА ДЕВЕТКА СТАНА АМБАСАДОР НА ФИФА Ѓорѓи Христов, најефикасниот македонски репрезентативец, вчера стана официјален македонски амбасадор на ФИФА за СОС-детските села, а признанието го прими во Селото во населбата Ченто.

Ѓорѓи Христов инаугуриран во амбасадор на ФИФА

Вест

Ѓорѓи Христов назначен за прв амбасадор на СОС-детското село

Утрински

Фудбалерот Ѓорѓи Христов стана амбасадор на децата без родители

Дневник

Ѓорги Христов, детски СОС-амбасадор

Вечер

А1

6 поврзани вести »

Наскоро ќе проработи апаратот за гангрени

Дневник - 13.11.2004

ВЕТУВАЊА ОД КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР Комората се користи за терапии на пациенти со карциноми, а по секоја операција со 2-3 третмани се спречуваат инфекции Хипербарната комора за третирање гангрени, изгореници и други заболувања ќе проработи што е можно поскоро, ветуваат од Хируршките клиники, каде што ќе ...

Стопанската комора ќе продолжи да работи

Време

Нов апарат од 500.000 евра "лекува" пајажини

Дневник

За опозицијата, Стопанската комора останува монопол

Дневник

Гангрена во здравството

Дневник

Вечер

6 поврзани вести »

Трансферите во странство ќе чинат 2.500 евра, дома - 750

Вест - 12.11.2004

РАКОМЕТ - СЕДНИЦА НА УПРАВНИОТ ОДБОР НА РФМ Од трансферите на нашите ракометни репрезентативци во странство клубовите во иднина ќе инкасираат по 2.500 евра за секоја година што тие ја поминале во националниот дрес, ги усогласи Управниот одбор на РФМ своите пропозиции со оние на ЕХФ.

Бранко Црвенковски - покровител на женското ЕП 2008

Време

Ни селектор, ни играчи за "Трофеј Карпати"

Вест

Ангел Велков нов тренер на женската репрезентација

Утрински

Претседателот го предложи Савевски за селектор

Дневник

Дневник

6 поврзани вести »

Поборски се враќа во репрезентацијата

Вест - 10.11.2004

ЧЕШКИОТ СЕЛЕКТОР ГИ СООПШТИ СВОИТЕ ИЗБРАНИЦИ Десното крило на Спарта Прага, Карел Поборски, се најде на списокот репрезентативци повикани од чешкиот селектор Карел Брикнер за квалификацискиот меч за СП 2006 против Македонија, закажан за 17 ноември во Скопје.

Поборски ќе игра за Чешка

Време

Поборски се враќа, повикан и "нашиот" Јанкуловски

Утрински

Чесите со најсилен состав

Дневник

ЧЕШКА СО НАЈСИЛЕН СОСТАВ ВО СКОПЈЕ

Вечер
5 поврзани вести »

Младост пак си се поигруваше со судбината

Вест - 09.11.2004

ЧЕЛЕНЏ КУП ЗРИНСКИ - МЛАДОСТ 31:28 (19:13) БОГДАНЦИ. - Сала "Млаз". Гледачи: 700. Судии: Доблер и Меер (Швајцарија). ЗРИНСКИ: Шего, Крижановиќ, Шуњиќ, Мелиќ 6, Јовановиќ, Д. Сесар 2, Бобан 10, Мандариќ 5, Чуљак 1, Мартиќ 4, Ловриќ 2, Мартиновиќ 1, М. Сесар. Седмерци: 3-3. Исклучувања: 8 мин.

Богданчани и со пораз се пласираа понатаму

Време

Младост се провлече

Дневник

Опуштањето ги чинеше поголема предност

Време

Предвреме се опуштија, навреме се стегнаа

Дневник
5 поврзани вести »

Кометал ЃП ќе игра на Европското клупско првенство

Време - 11.11.2004

РАКОМЕТ Женскиот ракометен првак Кометал Ѓорче Петров, по предлог од Европската ракометна федерација (ЕХФ) и од германскиот Лајпциг, од 26 до 30 декември ќе учествува на Европското клупско првенство, каде што право на настап имаат ланските победници во еврокуповите.

Кометал ЃП на годинашниов Суперкуп во Лајпциг

Вест

Кометал вторпат на клупското ЕП

Утрински

Кометал ЃП поканет на европско клупско првенство

Дневник

КОМЕТАЛ ЃП ВО ГРУПА СО ВИБОРГ И КРИМ

Вечер
5 поврзани вести »

ВМРО-народна ќе побара амнестија за бранителите

Време - 13.11.2004

ПО ДОНЕСУВАЊЕТО НА ЗАКОНОТ ЗА ПРАТЕНИЦИ ВМРО-народна партија ќе покрене иницијатива во Собранието за амнестија на бранителите на Македонија што учествуваа во воениот конфликт во 2001 година. Според партијата, треба да се амнестираат поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски, генералот ...

ВМРО-Народна бара амнестија за Бошкоски и ексгенералите

Утрински

Амнестија за македонските бранители

Дневник

ВМРО Народна ќе предложи нов закон за амнестија

А1

ВМРО Народна ќе побара од собранието на Република Македонија да донесе нов закон за амнестија.

Канал5
5 поврзани вести »

Објект што е жива врска меѓу минатото и иднината

Време - 13.11.2004

Обновена црквата „Свети Спас“ во Скопје Обновените фасада и покрив на црквата „Свети Спас“ во Скопје, со американска донација, вредна 30 милиони долари, вчера беа промовирани од министерот за култура Благој Стефановски и американскиот амбасадор Лорен Батлер.

Црквата 'Свети Спас" доби нов лик

Утрински

Баге го предаде Калето на Батлер?

Дневник

"Свети Спас" светна

Дневник

ЗАВРШИ РЕСТАВРАЦИЈАТА НА ПОКРИВОТ И ЅИДОВИТЕ НА ЦРКВАТА СВ. СПАС

Канал5
5 поврзани вести »