TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-11-08 до 2004-11-14

Загинатите велешки градежници работеле на црно

Дневник - 12.11.2004

ТРУДОВА ИНСПЕКЦИЈА Работниците Љупчо Манев и Бранко Димитровски, кои трагично ги загубија животите во минатиот четврток, додека изведуваа градежни работи во скопскиот Клинички центар, не биле осигурани и немале договори за работа со велешката градежна фирма "Делта пром", која ги ангажирала.

Не се знае чија е одговорноста за несреќата во државна болница

А1

Двајцата работници од Велес кои трагично ги загубија живототите во Клиничкиот центар не биле пријавени од работодавецо

Канал5

Трудовата инспекција се уште ја утврдува вината

Дневник
4 поврзани вести »

Граница што стана отворена галерија

Време - 10.11.2004

Германија го одбележа паѓањето на Берлинскиот ѕид Германија вчера ја одбележа 15-годишнината од паѓањето на Берлинскиот ѕид со висок процент на невработеност во некогашниот комунистички источен дел и со општо чувство дека во срцето на луѓето нацијата се уште не е целосно обединета, јавуваат ...

Одбележана 15-годишнината од уривањето на Берлинскиот ѕид

Дневник

Германија одбележува 15 години од паѓањето на Берлинскиот sид

Вест

Петнаесет години од паѓањето на Берлинскиот ѕид

А1
4 поврзани вести »

Битолскиот Народниот театар одбележува 60 години од своето постоење

А1 - 13.11.2004

Со репертоар од над 400 премиери, Народниот театар од Битола ја одбележува 60-годишнината од своето постоење. Од 14 ноември 1944 година, кога за првпат на македонски јазик беше одиграна пиесата „Ѓоре Магаревски“ на Владо Малески, до денес, битолскиот Народен театар прерасна во меѓународен храм на ...

Тридневно чествување на јубилејот

Време

Премиера на "М.м.е кој прв почна" во режија на Дејан Пројковски

Дневник

Битолски театар ќе слави спектакуларно, гостите ќе ги носи и на екскурзија во Охрид

Вест
4 поврзани вести »

Од понеделник пари за поранешните вработени

Време - 13.11.2004

НИП НОВА МАКЕДОНИЈА НИП „Нова Македонија“ в понеделник ќе почне да го исплатува долгот кон сите поранешни вработени, соопшти вчера Ангелина Гугушевска, стечајна управничка на НИП. Парите што ќе се исплатуваат се прв аванс од вкупниот долг на „Нова Македонија“ кон секој вработен.

Поранешните вработени ќе добијат помалку од ветеното

Дневник

Тендер и за големата зграда на НИП-от

Вечер

Вработените во НИП-от не добиле ни денар од побарувањата

Дневник
4 поврзани вести »

Будење во „Друштвото на мртвите поети“

Време - 10.11.2004

РАЗИДУВАЊА ВО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВОТО НА ДПМ Весна Дамчевска <> Друштвото мора да живее, да дише, а не да биде, како во моментов, „Друштво на мртвите поети“, вели Ирена Павлова, член на Претседателството на Друштвото на писателите на Македонија, кое во последно време е бранувано од незадоволство на ...

Побаран отчет од претседателот Трајан Петровски

Вест

Трајан Петровски спроведува диктатура

Дневник

Друштвото на писателите се посипува со песок

Вест
4 поврзани вести »

Децентрализацијата може да заглави пред да почне

Време - 13.11.2004

ГОРАН АНГЕЛОВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЗАЕДНИЦАТА НА ОПШТИНИТЕ Сунчица Стојановска Градоначалниците до Тетово и од Гостивар можат да се договорат да направат заедничка депонија. Ако сакаат да прогласат независност на Тетово или на Гостивар, тоа можат и сега да го направат.

Градоначалниците ќе ги преземат функциите и парите од 1 јули 2005

Утрински

Локалните проблеми во рацете на градоначалниците

Време

Прво примена, па промена на Законот

Дневник
4 поврзани вести »

Арсенал и Манчестер ј. ќе играат меѓу себе

Време - 12.11.2004

ФУДБАЛ - АНГЛИСКИ ЛИГА-КУП Англискиот шампион Арсенал доби можност на свој терен да му се одмазди на Манчестер јунајтед откако овие два англиски гиганта беа извлечени да играат меѓу себе во четврт-финалето на Лига-купот, по комплетирањето на осминафиналните дуели.

Челси е новиот лидер

Време

Челзи му го презема лидерското место на Арсенал

Утрински

Арсенал и натаму нерешителен

Дневник
4 поврзани вести »

Јовановски и Џонс стартуваа со победи

Вест - 11.11.2004

Кошарка - УЛЕБ КУП Тимовите на нашите кошаркарски репрезентативци Дејан Јовановски и Кенион Џонс, Шалон, односно Маруси Хонда, стартуваа со победи во новата сезона на УЛЕБ купот. Во првото коло од групата Ц, Маруси на домашен терен го совлада МПЦ Капиталс со 85:51 (18:13, 26:15, 17:14, 24:9).

Половичен учинок на „македонските“ тимови

Време

Седум поени на Јовановски

Утрински

Задар загуби без болниот Гечевски

Дневник
4 поврзани вести »

Ќумбев првпат стрелец за Гроцлин

Време - 11.11.2004

ФУДБАЛ - КУП НА ПОЛСКА Бранителот на македонската репрезентација, Панче Ќумбев, постигна еден гол во победата на неговиот Гроцлин со 4-1 над четвртолигашот Олимпија, во Купот на Полска. Ќумбев го одигра целиот меч за Гроцлин и стрелаше прецизно со глава за водство од 2-0.

Деби гол на Новески за Мајнц

Вест

Јанчевски и Ќумбев „поцрвенеа“

Време

Новески со гол се препорача кај селекторот

Дневник
4 поврзани вести »

Патот до хидроцентралата Матка 2 е најнебезбедниот во државава

А1 - 13.11.2004

Патот, кој води до хидроцентралата Матка 2, е најнебезбедниот во државава, коментираат експертите по вчерашното загинување на градежниот инжинер од ЕСМ, Борко Величковски. Вчерашниот несреќен случај е трет од почетокот на годинава, кога започна да се гради браната.

Загина работник на ЕСМ

Дневник

Еден загинат при одрон на патот за хидроцентралата Матка 2

А1

ЕДНО ЛИЦЕ ЗАГИНА, А ДВЕ СЕ ПОЛЕСНО ПОВРЕДЕНИ ВО НЕСРЕЌА НА ПАТОТ КОН БРАНАТА “МАТКА 2”

Канал5
4 поврзани вести »