TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-02-16 до 2004-02-22

Наставниците нема да брзаат со оценки сў додека учениците не влезат во шема

Утрински - 20.02.2004

Бирото за развој на образованието смета дека со подготвената програма ќе се надомести нереализираната настава СНЕЖАНА КАЛАБАКОВА По завршувањето на штрајкот на СОНК и враќањето на 190 илјади основци и средношколци во ученичките клупи сў уште стои отворена дилемата како ќе се надоместат изгубените ...

Се преиспитуваат дваесетина члена од колективните договори

Утрински

Преговори меѓу СОНК и Министерството за образование

А1

Учебната година нема да продолжи

Време

Учебната година ќе заврши на 10 јуни

Утрински

А1 А1 Вест Утрински Канал5 А1 Вест Утрински

22 поврзани вести »

Кометал ЃП се пласираше во 1/4 финалето од ЛШ

А1 - 21.02.2004

Кометал ЃП - Шлагелсе 19:19. Освоен е потребниот еден бод за пласман на нашиот првак во четвртфиналето во Лигата на шампионките но непријатно изненадување им приредија нашите ракометарки на присутните во СРЦ Кале кои очекуваа лесна победа против младинскиот погон на данскиот Шлагелсе.

Помалку влезници и помало обезбедување

Утрински

Костовски: Мечот е формалност, мојот поглед е свртен кон Ларвик

Утрински

Шлаг на пласманот во четврт-финалето?

Дневник

Кометал ЃП веќе се гледа во четвртфиналето од ЛШ

А1

Време Утрински Вест Утрински Дневник А1 Вест Вест

18 поврзани вести »

Протест на опозициската ДПА во Скопје

Канал5 - 22.02.2004

Опозициската ДПА во Скопје организираше протест под мотото „Да живееме заедно со нашите разлики“, во знак на незадоволство од законот за територијална поделба, а особено од предлог-законот за град Скопје. Заменик-претседателот на ДПА, Мендух Тачи, Опозициската ДПА во Скопје организираше протест под ...

Новата територијална поделба ги разедини албанските партии

А1

Претседателот Трајковски од Гостивар не отишол во Тетово

Вест

ДПА маршира за Кале и за двојазично Скопје

Време

ДУИ, ПДП и ДПА постигнале согласност за двојазично Скопје?

Утрински

Утрински Дневник А1 Време Вест Утрински Дневник А1

15 поврзани вести »

Босанците паднаа во четвртиот обид

Вест - 20.02.2004

Победа на македонската фудбалска репрезентација во пријателскиот меч со Босна и Херцеговина Фуриозно одиграно прво полувреме и ефектен гол на Горан Пандев. - Во 37. минута, од слободен удар Шаќири ја погоди пречката Во четвртиот меѓусебен натпревар, по поразот во Зеница и двата нерешени исхода, ...

Ил феномено Горан Пандев

Време

Пандев творец на првата победа над БиХ

Утрински

Пандев го израмни есапот со Босанците

Дневник

Канатларовски денеска сака победа над БиХ

А1

Вест Дневник А1 Вест Утрински Дневник А1 Вест

14 поврзани вести »

Лекарот Андропулос вмешан во трговија со деца

Време - 21.02.2004

МВР ЧЕКА ПОДАТОЦИ Министерството за внатрешни работи се уште нема податоци за скопскиот лекар за кој медиумите во Албанија тврдеа дека посредувал во шверц со органи. - Не можеме ниту да потврдиме, ниту да негираме дали посочениот лекар-интернист навистина постои и дали е македонски граѓанин.

Албанка му дала три чеда на грчкиот лекар што продавал органи

Дневник

Шверцерот со органи бил член на паравоената организација МАВИ

Утрински

Албанија ги демантира клиниките за трансплантација на органи

Време

Експертите немаат индиции за трговија со органи

Утрински

Дневник А1 Време Вест Утрински Дневник А1 Канал5

13 поврзани вести »

За идната трансформација во МЖ ќе се расправа во четврток

А1 - 21.02.2004

За планот за трансформација на железница со список од 900 луѓе што треба да се отпуштат од железница идната недела во четврток ќе расправа управниот одбор на јавното претпријатие. Ако се прифати планот само ден потоа 2.000 вработени во МЖ ќе објават целосна блокада на железничкиот сообраќај.

Со машиновозачите ќе „возат“ и железничарите

Дневник

Следната недела целиот персонал на МЖ во штрајк

А1

Се радикализира штрајкот во Македонски железници

А1

Велешани најпогодени

Дневник

Канал5 А1 Дневник А1 Утрински Дневник Канал5 А1

13 поврзани вести »

МИНИСТЕРОТ БУЧКОВСКИ ЈА ЗАВРШИ ПОСЕТАТА НА КИНА

Канал5 - 22.02.2004

Делегацијата на Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија денеска ја заврши неколкудневната посетата на Кина, која резултираше со потпишување Спогодба за воено техничка соработка, како и Протокол за кинеска донација на информатичка о Делегацијата на Министерството за одбрана и ...

Специјалците на АРМ ќе се обучуваат со кинески вештини

Утрински

Бучковски се враќа со кунг-фу мајстори

Дневник

Кинески инструктори ќе ги обучуваат специјалците од АРМ

А1

АРМ воодушевена од кинеската армија

Вест

Утрински Дневник А1 Време Канал5 Дневник Канал5

12 поврзани вести »

Спомен-куќа на Никола Бадев

Време - 16.02.2004

ИНИ­ЦИ­ЈА­ТИ­ВА НА „ВРЕ­МЕ" Кавадраци се гордее со Никола Бадев и искрено ја поддржува иницијативата на „ Време" за изградба на музеј посветен на овој автентичен македонски вокал. - Наскоро ќе биде поставен споменик на Никола Бадев во центарот на градот.

Либија имала пакистански нацрт за нуклеарна бомба напишан на кинески?

Време

И знамето ќе се крои по „охридски" терк

Време

Македонец уапсен во Бугарија со лажни 9.700 евра

Време

Фатално ноќно капење за 24 московјани

Време

Време Време Време Време Време Време Време

12 поврзани вести »

Србија доби влада на хартија

Време - 21.02.2004

Лидерите на Г-17 плус, на Демократската странка на Србија и на коалицијата на Српското движење за обнова - Нова Србија, завчеравечер конечно потпишале коалициски договор за формирање малцинска влада на Србија. Мандатар за состав на Владата ќе биде претседателот на ДСС Воислав Коштуница.

Србија ќе формира влада идната недела

Утрински

Лидерите потпишаа коалиција

Дневник

Драшковиќ: Вие договорете се, па кажете ми

Време

Драшковиќ не сака да ја води дипломатијата

Време

Дневник А1 Вест Време Утрински Дневник

11 поврзани вести »

Црвенковски ги искара сопартијците за лошите оцени за Владата

Време - 21.02.2004

ПРЕМИЕРОТ ПОЧНА ДА „ЧИСТИ“ ВО СОПСТВЕНИОТ ДВОР Александра М. МИТЕВСКА Работата на функционерите од СДСМ, особено на оние од третиот ешалон, од понеделник ќе биде под надзор. Секое нивно промашување може да биде причина за разрешување од функцијата.

Се плашеле што ќе си кажат едни на други

Вест

Црвенковски дели жолти картони во СДСМ

Утрински

Црвенковски најави црвени картони

Дневник

Црвенковски ќе преиспитува и казнува за работата на членовите на СДСМ

А1

Дневник А1 Дневник Утрински А1

10 поврзани вести »