TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-11-06 до 2006-11-12

Почина Вера Ацева

Време - 11.11.2006

Ин мемориам Вера Ацева, борец и народен херој од НОВ, почина вчера во Скопје, во 87-та година од животот. Ацева е родена во селото Ореовец, Прилепско. Беше еден од организаторите на првите прилепски партизански одреди, заменик-политички комесар на Првата македонско-косовска бригада, политички ...

Почина херојот Вера Ацева, организатор на востанието и НОБ

Утрински

Почина Вера Ацева

Дневник

Почина Вера Ацева

Вечер

Почина Вера Ацева

А1
5 поврзани вести »

Почина шпионската легенда Маркус Волф

Вест - 10.11.2006

Берлин, 10 ноември - Легендата на светската шпионажа Маркус Волф, почина прексиноќа на 83.годишна возраст, соопштија неговите роднини. Волф, кој 30-тина години беше на чело на Главната разузнавачка служба на Источна Германија "Штази", која работеше под закрила Министерството за државна безбедност, ...

Почина „човекот без лице“

Време

Легендарниот агент Волф почина во сон

Дневник

Почина долгогодишниот прв човек на „Штази“ Маркус Волф

А1

Почина легендата на шпионажата Маркус Волф

Макфакс
5 поврзани вести »

„Макпетрол“ гради рафинерија за биодизел-гориво

Утрински - 09.11.2006

Инвестицијата чини 5 милиони евра, а производството ќе се пласира во земјите на Европската унија МАЈА ТОМИЌ Нафтената компанија „Макпетрол“ гради рафинерија за производство на еколошко биодизел-гориво, единствено од ваков вид во земјава.

„Макпетрол“ ќе произведува биодизел

Дневник

Макпетрол ќе извезува биодизел гориво

Вечер

„Макпетрол“ со увозни суровини ќе произведува биодизел за извоз

А1

Макпетрол гради рафинерија за биодизел гориво

Вечер
5 поврзани вести »

Србија ја распродава македонската инвестиција

Дневник - 11.11.2006

Македонија до крајот на годинава ќе се соочи со тужба тешка 40 милиони евра, зашто отфрла итно да ја заштити инвестицијата на македонската фирма „Вектра М“ во Србија Македонија до крајот на годинава ќе се соочи со тужба тешка 40 милиони евра, зашто отфрла итно да ја заштити инвестицијата на ...

40-милионска конфискувана инвестиција тоне поради мрза

Вечер

Владата во обид да ја спаси македонската инвестиција во Србија

Дневник

Македонската инвестиција во Србија може да стигне до Вашингтон

Дневник

Владата со ноти штити македонска инвестиција

Дневник
5 поврзани вести »

Референдум за независност и претседателски избори во Јужна Осетија

Канал5 - 12.11.2006

Референдум за независност на Јужна Осетија се одржува денеска во грузиската сепаратистичка област напоредно со избороте за претседател на непризнаената република. Москва, 12 ноември (МИА) - Референдум за независност на Јужна Осетија се одржува денеска во грузиската сепаратистичка област напоредно ...

Од Косово зависи и иднината на Грузија

Дневник

Москва го поврзува решението за Косово со Јужна Осетија и Абхазија

А1

Иванов: Односот кон Косово - пример за Абхазија и Осетија

Макфакс

Референдум во Јужна Осетија ќе ги зголеми тензиите

Макфакс
5 поврзани вести »

Торнадо уби деветмина

Дневник - 08.11.2006

Девет лица загинаа, а тројца се водат како исчезнати, кога торнадо го погоди јапонскиот остров Хокаидо, јави МИА. Торнадото урнало барака, во која спиеле градежни работници. Се претпоставува дека под објектот се' уште има затрупани ...

Деветмина загинати во торнадо

Вечер

Деветмина загинати во торнадо во Јапонија

А1

Деветмина загинати во торнадо во Јапонија

Канал5

Најмалку девет жртви во торнадо

Макфакс
5 поврзани вести »

Трговски дефицит од 945 милиони долари

Време - 08.11.2006

ОД ЈАНУАРИ ДО СЕПТЕМВРИ Трговски дефицит од 945 милиони долари остварила Македонија во размената со странство од јануари до септември, годинава, соопштија во Државниот завод за статистика. Оттаму додадоа во овој период вкупната трговска размена изнесувала околу 4 милијарди и 415 милиони американски ...

Трговскиот дефицит речиси милијарда долари

Дневник

Дефицит во размената од 946 милиони долари

Вечер

Трговскиот дефицит близу милијарда долари

А1

Трговскиот дефицит на Македонија близу милијарда долари

Макфакс
5 поврзани вести »

Стошиќ тврди дека не криела пари во МРТВ

Дневник - 09.11.2006

Гордана Стошиќ, поранешна директорка на Македонската радио-телевизија ги смета за злонамерна лага и небулоза обвинувањата од новото раководство дека криела пари од вработените и беспотребно го задолжувала јавното претпријатие со потрошувачки кредити во Комерцијална банка.

Гордана Стошиќ водела „црни“ тефтери и криела пари

Дневник

Гордана Стошиќ побара апанажа

Утрински

Гордана Стошиќ бара апанажа

Дневник

Кастрење на платите на директорите

Вечер
5 поврзани вести »

Концерт на Атанасов и пријателите

Време - 10.11.2006

ЕСЕНСКИ МУЗИЧКИ СВЕЧЕНОСТИ Обоистот Васил Атанасов вечерва, во 20 часот, во Домот на АРМ ќе одржи концерт во рамките на фестивалот „Есенски музички свечености“. Со концертот Атанасов ќе го прослави тридеценискиот јубилеј на македонската музичка сцена.

Концерт на Васил Атанасов и пријателите

Вест

Обоата на Васил Атанасов заедно со пријателите

Вечер

Романтично цеде на обоистот Атанасов

Вест

Музика од обоистот Васил Атанасов

Дневник
5 поврзани вести »

САД и Русија потпишаа договор за влез на Москва во СТО

Макфакс - 09.11.2006

Ханој САД и Русија го потпишаа денеска билатералниот договор со кој се отвара патот за влез на Москва во Светската трговска организација (СТО), по повеќе од десет години преговори. Договорот ја отстранува една од последните препреки за прием на Москва во светската организација.

Буш и Путин на форум на АПЕК

Макфакс

Започна самитот на АПЕК

Макфакс

Русија најавува поширока интеграција во АПЕК

Макфакс

Храната - нова цел на терористите

Макфакс
5 поврзани вести »