TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-11-06 до 2006-11-12

Договорот со „Фени“ е школски пример за корупција

Дневник - 11.11.2006

Рестрикции за домаќинствата и за малата индустрија нема да има, но големите потрошувачи ќе мора да се соочат со реалноста и да очекуваат дека по овие цени МЕПСО не може да им гарантира континуирано снабдување, вели Туневски Големите потрошувачи на електрична енергија во земјава, сите приватни фирми ...

Силмак и МЕПСО на преговарачка маса

Вечер

Беззаконие

Дневник

Се очекува големо поскапување на струјата

Дневник

И ЕЛЕМ ќе бара поскапување на струјата

А1

Време Утрински Дневник А1 А1 Вест Време Време

19 поврзани вести »

Синот го убил татко си оти му ги избришал песните од компјутерот

Време - 10.11.2006

СОСЕДИТЕ ВО ДРАЧЕВО ВЏАШЕНИ ОД ЗЛОСТОРСТВОТО Ден пред убиството на Благоја Танев, во скопско Драчево неговиот син Ѓорѓи му се доверил на својот најдобар пријател дека ќе го убие татко си оти му ги избришал песните од компјутерот, дознаваме од извори блиски на истрагата.

Синот го признал убиството врз татко си

Време

Купил нож и на спиење го измасакрирал татка си

Вест

Синот свирепо го избол татка си со нож на спиење поради омраза

Утрински

Синот осомничен дека го искасапил татка си со 25 убоди од нож

Дневник

Вечер А1 А1 Вест Време Утрински Канал5 Вечер

19 поврзани вести »

Цитостатици само за првите во редот

Време - 10.11.2006

МЕТЕЖ НА ИНСТИТУТОТ ЗА ОНКОЛОГИЈА Институтот за онкологија вчера беше преполн со пациенти кои дојдоа да ја примат потребната цитостатска терапија, која била донесена по три недели задоцнување, се жалат болните. Пациентите се туркаа пред шалтерите во паника повторно да не останат без терапијата од ...

Редици за цитостатици

Вест

На Онкологија „тепачка“ за цитостатици

Утрински

Болни од рак се туркаа да дојдат до лек

Дневник

Незадоволни пациенти, но и лекари

А1

Вест Канал5 Време Дневник Вест Време Утрински Дневник

18 поврзани вести »

ЛДП гледа лични амбиции на Андов за смена на Црвенковски

Утрински - 11.11.2006

Владејачките партии ја поддржуваат идејата на Андов за реактуализирање на аферата „Големо уво “ ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Во заканата за демисија , која лидерот на ЛП Стојан Андов му ја упати на шефот на државата Бранко Црвенковски доколку тој не дојде на своевиден распит во парламентот за да ги расчисти ...

Бранко му води на Столе!

Вечер

Признание или импичмент

Време

Зошто Андов и Петковски посакуваат смена на Црвенковски?

Утрински

Бранко да каже!

Време

Вест Утрински Дневник Вечер А1 Време Утрински Дневник

17 поврзани вести »

Вардарци веќе не му попуштаат на Иври

Вест - 11.11.2006

КУП НА ПОБЕДНИЦИТЕ НА КУПОВИТЕ, 3. КОЛО На патот кон исполнувањето на својата евроамбиција за оваа сезона, пласман во полуфиналето на Купот на победниците на куповите, денеска во "Кале" (18.30 часот, судии: Карлубик и Струхар од Словачка) Вардар ќе мора да надмине негатива од цели седум гола ...

Вардар Про брка негатива од 7 гола против Иври

Утрински

Вардарци во Кале на поправен против Иври

Дневник

Вардар ги моли навивачите да му помогнат

Време

Вардарци не паничат

Вест

Утрински Дневник Вечер А1 Дневник Време Вест Време

16 поврзани вести »

Урбаната мафија ги разбуди градоначалниците

Време - 09.11.2006

ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА Градоначалниците на повеќе општини во изминатиов период ја обвинија централната власт дека бесправно им се меша во работата, односно во ингеренциите што ги добиле со децентрализацијата. Овие реакции главно дојдоа по повиците на Владата општините да ги уриваат дивоградбите и по ...

Без дозвола изградил неколку илјади квадрати

Време

Почна уривањето дивоградби според динамичниот план

Дневник

Аларова кажа што ќе урива во Центар

Време

Продолжи уривањето зад стадионот

Време

Утрински Утрински Дневник Дневник Време Вечер Време Дневник

15 поврзани вести »

Катанец: Натпреварот со Русија ќе биде потежок од тој со Англија

А1 - 12.11.2006

И покрај лошиот почеток и натаму сметам дека Русија е во топ три фаворитите во нашата група, вели Македонскиот селектор Среќко Катанец. Импресиониран од квалитетите на руските фудбалери, Катанец со огромен респект и многу претпазливо го дочекува дуелот со селекцијата на Гус Хидинк, со кого досега ...

Четворица со задоцнување

Вест

Гроздановски и Шаќири тренираат со Вардар

Вечер

Радост на Градски по две и пол години?

Дневник

Ќе доцнат Тасевски, Петров и А. Митрески

Дневник

Вест Време Утрински Дневник Макфакс Вечер А1 Дневник

14 поврзани вести »

Груевски се пишмани за ДДВ за лековите

А1 - 12.11.2006

Груевски се пишмани. Откако во петокот најави дека нема да има намалување на данокот на додадена вредност за лековите, денеска изрази жалење поради недоразбирањето. Мерката што ја вети во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ не била предвидена во сегашниот пакет на реформи, туку за подоцна.

Груевски не знае дека вети поевтини лекови

Вест

Груевски го заборавил ветувањето за помало ДДВ за лековите

Утрински

Граѓаните бараат дежурна аптека

Дневник

Директорот на Бирото остана без лекови

Време

Утрински Дневник Вечер А1 Време Утрински Канал5 Време

14 поврзани вести »

Неизвесна средбата на лидерите на ДУИ и ДПА во Маврово

А1 - 12.11.2006

Под знак прашање е средбата на лидерите на ДУИ и ДПА во Маврово, закажана за наредниот викенд. Двете партии се уште не одлучиле дали и кого ќе испратат на средбата на опозицијата и власта, која традиционално веќе неколку години се организира од една швајцарска невладина организација.

Груевски промовира нова политика- телефонски разговара со Ахмети за да договара дијалог со ДУИ

Канал5

Наредниот викенд дијалог меѓу власта и опозицијата

А1

Власта треба да обезбеди консензус со опозицијата за реформите

А1

Ахмети очекува покана од Груевски

Утрински

Време А1 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

14 поврзани вести »

Владата договори ОКТА да и испорача мазут за ТЕЦ Неготино а работата на термоцентралата е сопрена

Канал5 - 12.11.2006

ТЕЦ Неготино престана да работи. Неофицијално вчера повторно се случил пад на системот- не издржа да работи ниту со половина капацитет. Официјално пак, печката ја исклучиле по налог на МЕПСО. ТЕЦ Неготино престана да работи. Неофицијално вчера повторно се случил пад на системот- не издржа да работи ...

Опозицијата ја притегна власта поради начинот на набавка на мазут за ТЕЦ „Неготино“

Утрински

Мазут од „Окта“ со непосредна спогодба

Дневник

Министрите во Владата некоординирани за спогодбата со ОКТА за набавка на мазут за ТЕЦ Неготино

Канал5

Пратениците се расправаа кој е крив за енергетската криза

А1

Време Утрински Дневник Вечер Вест Канал5 Вечер Канал5

14 поврзани вести »