TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-11-06 до 2006-11-12

Турција: Кипар не е во агендата на преговорите за ЕУ

А1 - 09.11.2006

Турција соопшти дека кипарското прашање не е во агендата на преговорите за влегување во Европската унија и дека одговорноста за продолжување на тој процес зависи од Унијата. „Проблемот со Кипар е политички и не е задолжение што е поврзано со преговарачкиот процес, туку чисто техничко прашање“, ...

ЕУ бара Турција до декември да ги отвори пристаништата за Кипар

Вест

Негативна оцена на Европската комисија за Турција

Утрински

Турција ќе ги прескокне сите пречки на патот кон ЕУ

Дневник

За Турција кипарското прашање не е во европската агенда

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Вест Макфакс Макфакс Макфакс Дневник

13 поврзани вести »

На четири меча „пукнаа“ дури три стотки

Време - 10.11.2006

КОСМОФОН ПРВА ЛИГА, 8. КОЛО Лесните победи на фаворитите и расположените стрелци на три од четирите средби се главните карактеристики на мечевите од 8. коло во Првата лига. Кошаркарите на Работнички беа најефикасни постигнувајќи дури 118 поени на средбата со Фени индустри, а слично беа расположени ...

Американците не му помогнаа на АМАК

Вест

Пеце ќе дебитира в недела против Вардар?

Време

Струмичани победуваат во голем стил

Дневник

Кошарка: Маврово-МЗТ Скопје 80:81

А1

Време Дневник Вечер Време Вечер Време Дневник Вечер

13 поврзани вести »

За работа со Лоуч - егото дома

Време - 11.11.2006

Кога снимате со Кен Лоуч мора да си го оставите егото дома, вели актерот Лиам Канингам за искуството од соработката со познатиот британски режисер, во чиј филм игра еден од ирските борци за независност на земјата. - За разлика од вообичаената постапка на подготвување филм, јас сценариото го добив ...

Скопје го сака европскиот филм

Време

Филмот е прозорец кон светот на другиот

Дневник

Почна петтото издание на фестивалот на европскиот филм „Синедејс“

А1

„Девојката која патува“

Утрински

Време Утрински Дневник Вест Утрински Макфакс Вечер

12 поврзани вести »

Арден триумфираше на завршниот турнир на најдобрите осум

А1 - 12.11.2006

Жистен енан Арден триумфираше на завршниот турнир на најдобрите осум тенисерки. Во финалето на мастерсот во Мадрид ја совлада Амели Морезмо. Во Шангај пак стартуваше последниот турнир кај тенисерите. Белгијаката Жистен енан Арден првпат во кариерата го освои ВТА шампионатот, завршниот турнир на ...

Амели Морезмо и Жастен Анен-Арден во финале во Мадрид

А1

Анин-Арден полуфиналистка на Мастерс купот во Мадрид

Утрински

Анен-Арден атакува на финалето

Дневник

Анин Арден во големата четворка

Вечер

Дневник А1 Вест Утрински Дневник А1 Вечер

12 поврзани вести »

Шверцот на цигари јаде 16 милиони евра годишно

Дневник - 10.11.2006

Шверцувани цигари најмногу доаѓаат од Србија, Косово и од Албанија, а главни центри за продажба се Тетово, Гостивар и Скопје Секој месец во земјава се продаваат по околу 100 тони шверцувани цигари. Државата губи една милијарда денари годишно (над 16 милиони евра) од нелегалната трговија со цигари.

Притворен возачот на шверцуваните марлборо

Вечер

Царината заплени цигари вредни 250.000 евра

Време

Запленети 7.000.000 цигари "марлборо"

Вест

Запленета шверцерска пратка на цигари вредна 250 илјади евра

Утрински

Дневник Вечер А1 Вечер Макфакс Макфакс Макфакс

12 поврзани вести »

Самит на НАТО- охрабрување за Македонија

Макфакс - 09.11.2006

Рига Лидерите на 26 членки на НАТО денеска, на завршниот ден на самитот во Рига, се очекува во заедничката декларација да испратат охрабрувачки сигнал за членство на Македонија, Албанија и Хрватска. Централни теми на Самитот на Алијансата се трансформацијата на НАТО, мировните мисии во странство, ...

Србија, Црна Гора и БиХ поканети за прием во Партнерство за мир

Макфакс

Македонија може да очекува покана во НАТО во 2008

Макфакс

Црвенковски го свика Советот за безбедност во врска со НАТО

Макфакс

Шефер - Мисијата во Авганистан може да успее

Макфакс

Макфакс Макфакс А1 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

12 поврзани вести »

Папата повика на борба против сиромаштијата во светот

А1 - 12.11.2006

Поглаварот на Римокатоличката црква папата Бенедикт Шеснаесетти, денеска повика на радикална промена на светскиот економски систем со цел да се намали бројот на сиромашните луѓе. Тој потсети на неодамнешниот извештај на Обединетите нации во кој се наведува, дека 854 милиони луѓе се гладни и оти од ...

Папата на календар

Вест

Бенедикт Шеснаесетти позирал за календар

А1

Вартоломеј предупреди да се избегнуваат инциденти за посетата на папата

Макфакс

Посетата на папата во Турција ќе биде успешна

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

12 поврзани вести »

Еленовски: Од самитот на НАТО очекуваме позитивна порака

Макфакс - 09.11.2006

Скопје Македонија од самитот на НАТО во Рига очекува позитивна порака, по што, сета концентрација ќе ја насочи за добивање покана за прием на следниот самит на Алијансата. Ова го изјави министерот за одбрана во македонската Влада Лазар Еленовски во интервју за агенцијата „Макфакс“ и нејзиното ...

Соломон Паси љубоморен на реформите во АРМ

Дневник

Средба Еленовски - Паси

Вечер

Парична награда за сите македонски мировници

Време

Парични награди за македонските мировници во странство

Вест

Утрински Дневник Канал5 Вечер Макфакс А1 Макфакс

12 поврзани вести »

Русија се подготвува во одморалиштето на ЦК КПСС

Утрински - 11.11.2006

Тренерот на руската репрезентација ја фали Македонија, но смета дека може да се врати од Скопје со победа Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Руската фудбалска репрезентација од вчеравечер се подготвува во Сочи, на Црно Море, каде што е сместена во хотелот „Зелена шумичка“, во кој некогаш ...

Хидинк подготвен на се' против Македонија

Дневник

Хидинк ќе наздрави со чаша вотка

Вечер

Русите во Скопје со млади надежи

Утрински

Одлично, Хидинк доаѓа со петмина губитници

Време

Дневник Вест Дневник Вечер А1 А1 Макфакс

12 поврзани вести »

Иран е подготвен да ги продолжи преговорите за нуклеарната програма

А1 - 11.11.2006

Секретарот на Врховниот совет за национална безбедност на Иран, Али Лариџани, синоќа во Москва изјави дека Техеран е подготвен да ги продолжи преговорите за нуклеарната програма. „Ние сакаме да ги користиме своите права во рамките на Договорот за неширење на нуклеарното оружје и нема да се откажеме ...

Иран подготвен за продолжување на преговорите за нуклеарната програма

Канал5

Иран одлучен да гради нуклеарен реактор

Макфакс

Нацрт резолуција за воведување санкции за Иран

Макфакс

САД треба да се откаже од политиката на закани

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс А1 Макфакс Макфакс

12 поврзани вести »