TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-11-06 до 2006-11-12

Забранет влез за управните органи

Време - 11.11.2006

ПРОДОЛЖУВА ХАОСОТ ВО МРТ Не можете да влезете бидејќи не сте пожелни, е одговорот што го добиле членовите на Управниот одбор и на Советот на Македонската радио-телевизија, кои завчера се обиделе да одржат редовна седница во просториите на националната куќа.

Целосна блокада на МРТ со амин на власта

Утрински

Зaбранет влез во МРТ

Утрински

Блокирана работата на управните тела

Вечер

МРТ работела позитивно, а не делела плати

Вечер

Утрински Макфакс

7 поврзани вести »

Рудата си ја вадат без пари

Вест - 10.11.2006

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЕКОНОМИЈА КОНСТАТИРА ЗЛОУПОТРЕБИ НА КОНЦЕСИИТЕ ЗА МИНЕРАЛНИ СУРОВИНИ Фрапантно лоша состојба со концесионерските договори за минерални суровини. Контролата во Министерството за економија покажала дека концесионерите избегнуваат редовно да ги плаќаат надоместоците за концесија, а ...

Ископувачи расипнички црпеле минерали

Време

Ќе се раскинуваат договорите за концесија со нередовните плаќачи

Утрински

Поскапи концесии за минерални суровини

Дневник

Кражба на минерални суровини

Вечер

Канал5 Вечер

7 поврзани вести »

Началникот на гостиварската полиција е виновен за оружениот инцидент

Време - 11.11.2006

СПОРЕД ДУИ Фаик Дервиши, началник на гостиварската полиција, и Беким Даути, директор на болницата, се виновни за оружениот инцидент што се случи во средата вечер во Гостивар, обвини ДУИ на вчерашната прес-конференција. Според Талат Џафери, член на претседателството на ДУИ, функционерите на ДПА ...

Меѓусебни обвинувања на ДУИ и на ДПА за гостиварската престрелка

Утрински

Во Гостивар се „освојувала“ болничката кујна

Дневник

Се пукаа активисти на ДУИ и ДПА

Вест

Гангстерска престрелка меѓу членови на ДУИ и на ДПА

Време

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Европски средби во Париз

Вечер - 09.11.2006

Во организација на Националната асоцијација на градови на историја и уметност и градови во зачувани и заштитени зони, во партнерство со министерствата за култура и комуникации и за надворешни работи на Франција, вчера во Париз се одржаа Европски средби на тема: "Европски историски центри кон ...

Заедничка мисла за културното наследство

Време

Македонија на Европски средби во Париз

Утрински

Со Закон за наем на споменици ќе решите многу проблеми

Дневник

Министрите се за зацврстување на националните идентитети

Време

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Васоски го победи Митрески

Време - 10.11.2006

МАКЕДОНСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ Александар Васоски беше поуспешен од Игор Митрески, откако Ајнтрахт на гости го победи Енерги котбус, со 1-0, во 11. коло од Првата фудбалска лига на Германија, во средата. Двајцата македонски репрезентативци ги одиграа сите 90 минути за своите тимови.

А. Митрески остана без тренер

Дневник

Васоски честен со три бода од И. Митрески

Вечер

Црн викенд за фаворитите на Бундеслигата

Утрински

Гол-првенец сезонава за Пандев

Дневник

Дневник Вечер

7 поврзани вести »

Српскиот парламент го донесе новиот Устав

А1 - 10.11.2006

Српското Собрание денеска во раните утрински часови го усвои Уставниот закон за спроведување на Уставот на Србија. Законот е усвоен по седумчасовна расправа, во два часот по полноќ, со 210 гласови „за“ и 22 „против“. За усвојување на Законот беа потребни најмалку 167 гласа или двотретинско ...

Србија го прогласи новиот устав

Вест

Србија доби Устав, но не и датум за избори

Дневник

Собранието го прогласи новиот устав на Србија

А1

Софија ќе го брани Уставот на ЕУ

Дневник

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

По десет судии за едно место во Судскиот совет

Утрински - 09.11.2006

На гласањето на 15 ноември вкупно 625 судии ќе се изјаснуваат за осум од 55 пријавени кандидати Речиси 10 судии конкурираат за едно од осумте места за членови на Судскиот совет на Република Македонија што се избираат од редот на судиите.

Почна битката за пополнување на новиот Судски совет

А1

Утврдени судиските кандидатски листи

А1

Од македонските да создадеме европски судии, бара ЕУ поддржувајќи проекти за едукација на судиите

Канал5

Десет судии кандидати за едно место во Судскиот совет

Макфакс

А1 Вечер

7 поврзани вести »

28 професионални војници заминуваат од АРМ

Вечер - 11.11.2006

На 28 од вкупно 3473 професионални војници до крајот на 2007 година, по основ на старосната граница, им завршуваат договорите со АРМ. Тука завршува и грижата на државата кон нив. Само неколкумина имаат можност за понатамошно вработување.

Хрват во Авганистан тврди дека ги испратиле во борба

Време

Honor et fortitudo - скорпионите во Авганистан

Дневник

САД ќе бараат од Грција војници за Авганистан

Макфакс

Нови скандалозни фотографии на германските војници

Утрински

Дневник Вечер

7 поврзани вести »

Нови кривични пријави за косовската банда

Време - 10.11.2006

ТЕТОВСКА ПОЛИЦИЈА Тетовските полицајци вчера поднеле нови кривични пријави за четворицата косовски бандити што неколку месеци „оперирале“ во градот и околината. За притворените вчера биле поднесени кривични пријави со кои се товарат за 13 тешки кражби, кои биле извршени во периодот од средината на ...

Им продавале шампончиња , па ги ограбувале

Вест

За седум дена 29 кражби

Дневник

Косовци фатени со оружје

Вечер

МВР разби банда на косовски арамии

Време

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Вести од Балканот

Време - 09.11.2006

НАТО најави дека ќе ја пушти Србија во програмата Партнерство за мир, ако српскиот премиер Воислав Коштуница јавно каже дека воениот злосторник Ратко Младиќ треба да биде уапсен. Србија со децении не може да го уапси Младиќ. * * * Грција најави дека ќе им подели пасоши на етничките Грци што живеат ...

НАТО бара Коштуница јавно да побара апсење на Младиќ

Дневник

„Вечерње новости“: Ратко Младиќ не може да биде прогласен за мртов

А1

„Вечерње новости“: Нема законска основа Ратко Младиќ да биде прогласен за мртов

Канал5

Србија условена со апсењето на Младиќ

Дневник

Макфакс Вечер

7 поврзани вести »