TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-10-01 до 2007-10-07

Уметноста трага по вистината

Дневник - 06.10.2007

Во денешното време, такво какво што е, ние сме како деца што бликаат од радост од родителски зборови на пофалба Со претставата „Галеб“ од Чехов, поставена во невообичаен манир, унгарскиот театар „Кретакор“ првпат годинава и' се претстави на публиката на „Млад отворен театар“.

Батко Ѓорѓија може да биде задоволен

Вечер

На „Денови на комедијата“ го нема кумановскиот театар

Утрински

„Во Палермо“ прогласена за најдобра

Дневник

Почнува фештата на Батко Ѓорѓија

Вечер

Макфакс Дневник Време Време

9 поврзани вести »

Ослободениот хуманитарец се врати во Тетово

Утрински - 02.10.2007

Ирфан Сулејмани најавува дека за десетина дена пак ќе оди во Авганистан Емотивна средба со семејството во Тетово. Во Авганистан се случуваат многу настани што доведуваат до невини жртви, често има и самоубиствени напади, вели Ирфан Сулејмани ГОЈКО ЕФТОСКИ ТЕТОВО - Македонскиот државјанин Ирфан ...

Киднапираниот хуманитарец пак ќе работи во Авганистан

Дневник

Киднапираниот Македонец се врати дома

А1

Ослободен киднапираниот македонски државјанин

Време

Грабнатиот тетовец во Авганистан деновиве се враќа во Мала Речица

Утрински

Дневник Канал5 Вечер

8 поврзани вести »

Почина претседателот на ...

Вест - 02.10.2007

Бања Лука, 2 октомври - Претседателот на Република Српска Милан Јелиќ почина завчера од срцев удар. Владата вчера го предложи претседателот на собранието на РС Игор Радојчиќ како привремен претседател до следните избори. Милан Јелиќ (51) почина завчера гледајќи фудбалски натпревар во својот роден ...

Почина претседателот на Република Српска Милан Јелиќ

Време

Од срцев удар очина претседателот Јелиќ

Утрински

Почина претседателот на Република Српска

Дневник

Почина претседателот Милан Јелиќ

Вечер

А1 Канал5 Макфакс

8 поврзани вести »

Инспекторите молчат за „Окта“

Дневник - 05.10.2007

Државниот инспекторат за труд не соопшти какви се условите за работа во „Окта“, иако инспекторите ја посетија рафинеријата. Од Инспекторатот изјавија дека ќе ги чекаат резултатите од истрагата на полицијата и од обдукцијата на телото на Бошко Богдановски, кој пред неколку дена загина додека го ...

Почина работник при чистење на катализатор

Вест

Починал на работно место во „Окта“

Време

Вработен во ОКТА почина поради труење со азот

Утрински

Вработен во „Окта“ се задушил од хемикалии

Дневник

Канал5 Вечер Канал5

8 поврзани вести »

Бакојани – Грција ќе го блокира влезот на Македонија во НАТО

Макфакс - 04.10.2007

Атина Грција денеска јасно порача дека ќе стави вето на членство на Македонија во НАТО, доколку не се најде решение за разликите за името. Одговарајќи на прашање дали Грција е подготвена на крајни мерки во однос на македонското членство во НАТО, шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани изјави „Да.

Скопје да излезе од ќор-сокакот за името

Време

Бакојани: Мора да најдеме излез од ќор-сокакот

Вест

Патот до НАТО води преку името

Дневник

Бакојани: Еден е патот на ФИРОМ кон НАТО

Канал5

Макфакс Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

„Во Палермо“ -најдобра на МОТ

Време - 03.10.2007

СПОРЕД НОВИНАРСКОТО ЖИРИ Претставата „Во Палермо“ на италијанската група „Суд Коста Окидентале“ во режија на Ема Данте е прогласена за најдобра претстава на штотуку завршениот 32. театарски фестивал „Млад отворен театар“. Одлуката ја донесе 12-члено жири на акредитирани новинари-соработници на МОТ.

"Во Палермо" најдобра претстава на МОТ

Вест

Италијанската претстава „Во Палермо“ победи на МОТ

Утрински

Во Палермо на Данте - најдобра

Вечер

Претставата „Во Палермо“ најдобра на годинашниот МОТ

А1

Вечер Утрински Вечер

8 поврзани вести »

Лековите повторно поевтинуваат?

Време - 06.10.2007

ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ СЕ ВОВЕДУВААТ ЕДИНСТВЕНИТЕ ЦЕНИ Наташа Бошковска Лековите може повторно да поевтинат за околу еден месец, кога се очекува да се донесе единствениот ценовник за нив. Бирото за лекови треба да ги определи единствените цени за секој лек и во овој момент ги собира податоците за неговото ...

Владата не признава дека згрешила со лековите

Утрински

Пониски цени за скапите лекови

Дневник

Владата го намалува ДДВ-то за сите лекови

Време

Лековите поевтини за 11 отсто

Време

Утрински Дневник Канал5

8 поврзани вести »

Карла дел Понте: Србија не соработува со Хашкиот суд

Макфакс - 05.10.2007

Луксембург Главната хашка обвинителка Карла дел Понте ги извести денеска во Луксембург министрите за надворешни работи на ЕУ дека Србија не соработува доволно со Хашкиот суд. „Фактот дека Ратко Младиќ се уште е на слобода, по сите ветувања и изјави што се дадени изминативе години, јасно го докажува ...

Карла дел Понте од денеска во Белград

Макфакс

Дел Понте: Соработката на Србија со Хаг напредува бавно

Макфакс

Дел Понте: НАТО мислел да го убие Караџиќ

Време

"Мир и казна" - книга за заткулисните игри на Карла дел Понте

Вест

Дневник Вечер Дневник

8 поврзани вести »

Во Бугарија запленети илјадници антички предмети

Макфакс - 06.10.2007

Софија Бугарската полиција заплени над 15.000 монети и стотици древни предмети во операцијата за разоткривање на шверцерска мрежа, која предметите ги испраќала во западна Европа и САД. „Уапсени се 13 лица, меѓу кои и водачот на мрежата, бугарски трговец со недвижнини“, рече директорот на службата ...

Шверцерите на монети знаеле што прават

Дневник

Босанец шверцувал монети

Време

Криел монети во пепелница

Вест

Во пепелник од автомобил криел антички монети

Утрински

Вечер Канал5 Дневник

8 поврзани вести »

ЈСП го одложи намалувањето на цената

Утрински - 06.10.2007

Скопјани и в понеделник во автобусите на ЈСП „Скопје“ ќе се возат по истата цена, иако од претпријатието веруваа дека одлуката за поевтинување на превозот ќе биде донесена неделава и од наредната ќе стапи во сила. Во претпријатието уште еднаш ќе се прават калкулации за колку да се намали цената на ...

Новите цени ќе се знаат в понеделник

Вечер

Месечните билети за октомври - по стара цена

Вечер

ЈСП од понеделник ќе вози со намалени цени

Утрински

Билетот во приватните автобуси 20 денари

Вечер

Вест Утрински Време

8 поврзани вести »