TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-10-01 до 2007-10-07

Владата негира дека дала согласност за „Поштенска“

А1 - 06.10.2007

Од НБРМ ќе зависи дали „Поштенска банка“ ќе биде преземена од Бугарската кооперативна банка. Владата која е сопственик на една златна акција во „Поштенска банка“, денес негираше дека формално дала согласност за продажба на „Поштенска“. Топката ја префрли кај гувернерот на НБРМ, Петар Гошев.

Без струја „Телеком“ и Поштенска банка

Утрински

Бугарска банка ја купи Поштенска

Дневник

Боцевски: Владата нема дадено согласност за купопродажба на „Поштенска банка“

Канал5

Поштенска банка се продава на бугарска бренд банка!

Вечер

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Педесет деца во болница се заразиле со хепатит Ц

Вест - 04.10.2007

АЛБАНИЈА ТИРАНА (ДПА) - Околу педесет деца што биле лекувани во болница во Тирана за болести на крвта се заразиле со хепатит Ц, потврдија албанските власти. Уште се испитува кој е изворот на инфекцијата, соопшти Паскал Чулуфи од Одделот за педијатрија во Албанскиот здравствен институт во Тирана.

Пијаници и депресивци не се лекуваат од хепатит Ц

Вест

Лек за жолтица има, но не за сите пациенти

Дневник

Инфективна клиника и РЗЗЗ се скараа со „Хепта“

А1

Нема ни тестови ниту лекови за жолтица

Вест

Дневник А1

7 поврзани вести »

Вработи ја ќерка ми или ќе те дигнам во воздух

Време - 04.10.2007

ЗАКАНА ДО РИСТО ГУШТЕРОВ Стевче Велјановски од Скопје му се заканил на познатиот бизнисмен Ристо Гуштеров дека ќе ја дигне во воздух неговата фирма „Римако“, лоцирана во зграда на улицата Партизански одреди, во близината на грчкиот конзулат, вчера напладне.

Лажна бомба во Порта Буњаковец

Вест

Гостиварец со лажна бомба се обидел да го предупреди бизнисменот Гуштеров

Утрински

Лажна закана со бомба во МИМ

Вечер

Закана за бомба во објект на бизнисменот Гуштеров

А1

Канал5 Макфакс

7 поврзани вести »

„Гледајте европски филм“ во киното „Фросина“

Време - 06.10.2007

ФЕСТИВАЛ НА НОВИОТ ГЕРМАНСКИ ФИЛМ Проекции на филмовите „Софи Шол“ и „Многу тешко“ ќе се одржат вечерва во киното „Фросина“ во рамките на Фестивалот на новиот германски филм. Фестивалот е отворен вчера со германското остварување „Животот на другите“, добитник на оскар за најдобар странски филм.

„Софи Шол“ и германскиот кино-хит „Тоа е ритам“

Утрински

„Софи Шол“ и „Среќата на Ема“ во „Фросина“

Дневник

„Животот на другите“ го отвора Фестивалот на германски филм

Утрински

Најдобриот европски филм „Животот на другите“ во „Фросина“

Дневник

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Бејта:Одлуката на Уставниот суд е политичка

Макфакс - 07.10.2007

Тетово Сите градоначалници од редовите на ДУИ донесоа едногласна одлука дека решението на Уставниот суд е политичка одлука, јави дописникот на Макфакс. „Оваа одлука истовремено е антидемократска, античовечка и е против Охридскиот договор и сите Албанци што живеат во Македонија“, изјави ...

Тачи:Одлуката на Уставниот суд-трагикомична

Макфакс

Реакции на одлуката на Уставниот суд за знамињата

Макфакс

ДУИ: Одлуката на Уставниот суд е политичка и антиалбанска

Макфакс

Уставниот суд ја нарушува меѓуетничката толеранцијата

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Седум мртви во пожар во Москва

Дневник - 04.10.2007

Најмалку седум лица загинаа, а 35 се повредени, во пожарот што избувна вчера на четвртиот кат од зградата на Институтот за државна управа во Москва, јави Макфакс. Причините за пожарот се' уште не се познати, но се шпекулира дека откажал системот за заштита од ...

Најмалку 27 загинати при пожар во автобус во Кина

А1

Пожар во институт уби 7 луѓе во Москва

Вест

Најмалку 27 загинати при пожар во автобус во Кина

Макфакс

Четворица загинати и над 20 ранети во пожар во Москва

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Драган Вучиќ му го зеде терминот на Скопскиот џез-фестивал

Утрински - 06.10.2007

Џез-фестивалот, првпат во својата историја, два концерта ќе одржи во Домот на АРМ наместо во Универзална ТИНА ИВАНОВА Скопскиот џез-фестивал, првпат од своето постоење, дел од своите концертни содржини ќе ги реализира во Домот на АРМ поради одлуката на директорот на Универзалната сала предност во ...

Турбо-фолкот го избрка џез-фестивалот од Универзална сала

Дневник

И покрај се - џез

Вечер

Скопски џез фестивал од 18 до 22 октомври

А1

Џезот почна да се изучува и во Македонија

Утрински

Макфакс Утрински

7 поврзани вести »

Урбаните велосипедисти се соочуваат со ризик од срцеви заболувања

Утрински - 04.10.2007

Само по еден час возење велосипед низ густиот сообраќај честичките од издувните гасови предизвикуваат оштетувања на крвните садови Истражувањата на Британската фондација за срце не се воопшто розови за оние што возат велосипед во урбана средина, што се пробиваат низ сообраќајниот метеж, одејќи на ...

Загина 14-годишен велосипедист

Вест

Загина 14-годишен велосипедист

Утрински

Загина малолетен велосипедист

Дневник

Загина велосипедист на стариот пат Тетово-Скопје

Макфакс

Утрински Вечер

7 поврзани вести »

Семинар “Евроатлантските интеграции и улогата на Парламентот“

Макфакс - 05.10.2007

Скопје Семинар на тема “Евроатлантските интеграции и улогата на Парламентот“, наменет за членовите на Комисијата за одбрана и безбедност, денеска ќе се одржи во Скопје. Според најавите, на собирот, освен македонски пратеници, ќе учествуваат словенечкиот амбасадор во Македонија Миливој Бутинар, ...

Семинари за инспекторите за борба против трговијата со луѓе

Макфакс

Семинар за современ менаџмент за културата

Време

Семинар за менаџмент во културата

Дневник

Современо менаџирање на културните институции

Утрински

Макфакс Вечер

7 поврзани вести »

Прилепчанецот Проданоски умрел од природна смрт

А1 - 06.10.2007

Нема траги на насилство, 73-годишниот Петко Проданоски од Прилеп почина од природна смрт. Ова се првичните резултати од обдукцијата на телото, но сепак, официјалните писмени наоди ќе бидат доставени идната недела. Најверојатно, неговите возрасни деца, Љубе и Бојана Проданоски, кои се лица со блага ...

Синот и ќерката приведени за смртта на таткото

Вест

Најдено тело на починат старец

Време

Прилепчанец пронајден мртов во својот дом по една недела

Утрински

Брат и сестра осомничени за убиство на таткото

Дневник

А1 Канал5

7 поврзани вести »