TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-10-01 до 2007-10-07

Меморијален карате турнир Никола Грдановски - Нике

А1 - 07.10.2007

Натпреварувачи од Словенија, Бугарија, Србија и секако од Македонија учествуваа на интернационалниот и традиционален меморијален карате турнир Никола Грдановски - Нике. Во салата Расадник во Скопје вчера беше одржан 26-от турнир во чест на еден од основачите на клубот Металург во 1969 година.

Четири златни медали за Македонија

Време

Македонија со 12 медали

Дневник

Каратистите имаат 17 кандидати за спортска пензија

Време

Недев оди на медал на Светскиот куп

Време

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Откриен бункер со минофрлачки гранати

Вест - 06.10.2007

ВО ВРБЈАНИ, ГОСТИВАРСКО Седумдесет и четири минофрлачки гранати завчера полицијата пронашла во гостиварското село Врбјани. Гранатите биле спакувани во 24 сандаци и окриени во специјално направен бункер во близина на границата со Албанија.

Пронајдени 74 минофрлачки гранати

Утрински

Откриени 74 гранати за ракетен фрлач

Дневник

Од никаде изникна бункер полн со арсенал воено-формациско оружје!?

Вечер

Пронајдено оружје во Врбјани

А1

Канал5 Макфакс

7 поврзани вести »

Протести во повеќе градови ширум светот против настаните во Мијанмар

Канал5 - 06.10.2007

Во неколку градови во Азија и во Австралија денеска почнаа протести против бруталното задушување на демократските демонстрации од страна на воената хунта во Мијанмар. Јангон, 6 октомври (МИА) - Во неколку градови во Азија и во Австралија денеска почнаа протести против бруталното задушување на ...

Аунг го одби Шве

Вечер

Ослободени 80 будистички монаси

Вечер

Над 30 е бројот на жртвите во Мијанмар

Макфакс

Затворите во Мијанмар преполни

Дневник

Вечер Макфакс

7 поврзани вести »

Повторно миниран мостот на Лешочка Река

Вест - 03.10.2007

ВО ЛЕШОК, ТЕТОВСКО Вчераутро, околу 2 часот по полноќ, непознат сторител подметнал експлозивна направа на мостот на Лешочка Река, над селото Лешок. Повредени нема, а причинета е незначителна материјална штета. Експлозивната направа го оштетила во помала мера само едниот бетонски потпорен столб и ...

Повторно миниран мостот на Лешочка Река

Утрински

Повторно миниран мостот во Лешок

Дневник

Во експлозија оштетени темелите на мостот на Лешочката Река

Вечер

Повторно миниран мостот на Лешочка река

А1

Макфакс

6 поврзани вести »

„Владата лаже дека не фаворизира веледрогерии“

Време - 04.10.2007

СДСМ Владата лаже дека кога вели дека не фаворизира веледрогерии и дека лековите и медицинските материјали се набавуваат преку Фондот за здравство, обвини вчера опозициската СДСМ. - СДСМ веќе посочи за фамилијарните врски меѓу Владата и веледрогеријата „Кемофарм“, каде што работи Ристо Новачевски, ...

СДСМ: Се фаворизира „Кемофарм“

Дневник

Стентови од 230 Евра, Кедев ги продава за 500 евра!

Вечер

СДСМ: Тендерот за стентовите е наместен

А1

СДСМ: Владата фаворизира блиски фирми при јавните набавки во здравството

Канал5

Време

6 поврзани вести »

Полицијата се уште трага по убијците

Време - 01.10.2007

ПО ТРОЈНОТО УБИСТВО ВО СКОПСКИ ЧАИР Два дена по убиството на трите момчиња што беа изрешетени додека со автомобил се движеле по улица во скопската населба Чаир, полицијата се уште нема осомничени лица-сторители на грозоморното тројно убиство.

Изрешетани три момчиња

Вест

Крвна одмазда, најверојатно, причина за тројното убиство во Скопје

Утрински

Во бегство сторителите на тројното убиство во Скопје

Дневник

Полицијата се уште не знае кој ги убил Рамадан Шефки, Салејман Незири и Фарук Дарлишта

Канал5

Вечер

6 поврзани вести »

"Боеми" со втората поделба

Вест - 05.10.2007

ВЕЧЕРВА ВО МОБ Вечерва во Македонската опера и балет ( 20 часот) на репризата на операта "Боеми" од Џакомо Пучини ќе пее алтернативната солистичка поделба.Во улогата на Мими вечерва, како алтернација на Весна Ѓиновска - Илкова, ќе настапи Сандра Митровска.

Реприза на Боеми

Вечер

Нелогично осовременување на Пучини

Време

Естетско промашување и добри пејачи

Утрински

Нова верзија на "Боеми"

Вест

Утрински

6 поврзани вести »

Дуле се жени со Санда

Вест - 05.10.2007

ЕДНАТА ПОЛОВИНА ОД ДУОТО ДУЛЕ И КОКИ ЈА НАЈДЕ ЖЕНАТА НА СВОЈОТ ЖИВОТ Душан Милосављевиќ (33), едната половина на дуото Дуле и Коки ќе се жени со Санда Перковска (22), газдарица на фирмата за хулахопки "Санда". Дуле и Сандра, како што ја викаат сите, се веќе шест месеци во врска, а Душан ...

„Балкан сквер“ - нов ресторан на Дуле и Коки

Утрински

Дуле и Коки - центарски фраери

Вечер

„Балкан сквер“ на местото на некогашен „Метропол“

Време

Дуле и Коки газди по трет пат

Утрински

Вечер

6 поврзани вести »

Политика и во изборот на софтвер за преносливост на телефонски броеви?

Утрински - 06.10.2007

По налог на владина комисија, ќе се повтори бодирањето на фирмите на тендерот, на кој победи „Семос“ ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА За десет дена Агенцијата за електронски комуникации ќе го повтори бодирањето на фирмите што учествуваа на тендерот за изработка на софтвер за услугата преносливост на броеви.

„Семос“ исклучен поради „Сивус“

Дневник

Пак ќе се бодуваат понудите

Вечер

Поништен изборот на „Семос“ за пренос на броеви

Дневник

Лоши врски

Дневник

Дневник

6 поврзани вести »

Најдоброто од Калиопи на новиот албум

Вест - 04.10.2007

Поп-дивата Калиопи денес заминува за Сплит , Хрватска каде заедно со групата "Индекси" на 7 ќе одри концерт во Сплит. Од тука, концерти ќе се одржат на 9 во Љубљана, 12 во Нови Сад и на 14 ќе гостуваат во "Сава центар" во Белград.

Калиопи во офанзива на повеќе фронтови

Утрински

Калиопи ќе ја освојува Хрватска со нов албум

Дневник

17 добри причини

Вечер

Калиопи со набиена агенда

Утрински

Време

6 поврзани вести »