TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-11-05 до 2007-11-11

Најмалку тројца загинати во пожар во Париз

А1 - 08.11.2007

Најмалку три лица загинаа, а десетина се повредни во голем пожар во центарот на Париз, кој избувна минатата ноќ, јави француската агенција Франс-прес. Пожарот избувнал во хотел, во 3 часот и 30 минути по локално време, во кој живееле неколку семејства.

Најмалку три жртви во пожар во Париз

Макфакс

Изгореа 28 старци во пензионерски дом во Москва

Вест

Најмалку 29 лица загинаа во пожар во затвор

Утрински

Во старски дом изгореа 27 луѓе, главно неподвижни

Утрински

Дневник Дневник Вечер Вечер А1 А1 Канал5 Канал5

16 поврзани вести »

Гостувањето на "Дон Жуан" во Богота е отворено прашање

Вест - 09.11.2007

ДИРЕКТОРОТ НА ДРАМСКИ ТЕАТАР БРАНКО ЃОРЧЕВ СЕ БРАНИ ОД ОБВИНУВАЊАТА НА РЕЖИСЕРОТ АЦО ПОПОВСКИ "Ацо Поповски не ни дозволи преговорите со Фестивалот во Богота за гостувањето на 'Дон Жуан' да ги истераме докрај. Гостувањето на претставата во Богота никогаш не било дефинитивно откажано", рече тој.

Гостувањето на „Дон Жуан“ во Богота не е откажано

Време

Не постои идеолошка брана за гостувањето на „Дон Жуан“ во Богота

Утрински

Поповски не ми дозволи да се договорам со организаторот во Богота

Дневник

Кафе - муабет не значи и покана на фестивал

Вечер

Дневник Канал5 Вест Време Утрински Дневник Вечер А1

15 поврзани вести »

Владата не кажува дали и како ќе му помогне на ЈСП

Дневник - 09.11.2007

Ниската цена на билетот, која е прифатлива за граѓаните, не може да ги покрие реалните транспортни трошоци Владата одлучи се' уште да не се изјаснува околу тоа дали и како ќе го субвенционира јавниот превоз во Скопје, односно ЈСП, се' додека не произлезат конкретни предлози од заедничките разговори ...

Автобуските билети треба да чинат 10 денари

Време

Градот инсистира Владата да даде субвенции за ЈСП

Вест

Костовски обвини дека ЈСП бил принуден да ги намали цените

Утрински

Субвенции или банкрот на ЈСП

Дневник

Вечер Вест Време Утрински Канал5 Вечер А1 Утрински

15 поврзани вести »

Нетпрес: Се бара одмазда за командант Дрениц

Време - 07.11.2007

НАЈАВА ЗА НОВИ ПРЕСТРЕЛКИ Шестчлена добровооружена група од Косово деновиве се уфрлила во Македонија со намера да го одмазди неодамна убиениот Џавид Морина, алијас командант Дрениц, јавува агенцијата Нетпрес, повикувајќи се на свои извори во македонските безбедносни служби.

Ќе се плаќа ли крвнина за командант Дреница!?

Вечер

Али Красниќи чека распит на хирургија

Дневник

Директорот на косовската полиција прашува за Морина

Дневник

Агим Красниќи помоќен од МВР

Дневник

Време Време Време Утрински Утрински Утрински Утрински Дневник

15 поврзани вести »

Трет последовен пораз за Кометал

А1 - 10.11.2007

Ракометарките на Кометал по третиот последовен пораз во групата, синоќа во Скопје од големиот ривал Хипо, ги загубија шансите за прогрес во наредната фаза од Лигата на шампионките. И не само тоа, загрозен е опстанокот во Европа преку третата позиција што обезбедува место во КПК.

Кометал - Хипо 24:27

А1

На победа за спас на сезоната

Вест

Хипо никогаш не победил во Скопје

Време

Молела да се врати во Кометал

Вест

Утрински Дневник Вечер А1 Вест Време Утрински Дневник

14 поврзани вести »

Над 300,000 потписи против Лајчак

Макфакс - 09.11.2007

Мостар Повеќе од 300,000 граѓани на Република Српска (РС) ја потпишаа досега петицијата против високиот претставник на меѓународната заедница во Босна и Херцеговина (БиХ) Мирослав Лајчак. Во петицијата, се изразува протест поради неодамнешните одлуки на Лајчак за јакнење на државната улога на ...

Шефовите на дипломатиите на ЕУ ќе расправаат за БиХ

Макфакс

ЕУ и натаму смета на БиХ

Макфакс

Лајчак: Кризата во БиХ не е поврзана со косовскиот статус

Макфакс

Додик: Одиме во опозиција ако останат мерките на Лајчак

Време

Утрински Утрински Дневник Канал5 Макфакс Макфакс Вечер Канал5

14 поврзани вести »

Месиќ почнува со консултации за мандат на нова влада

Макфакс - 09.11.2007

Загреб Хрватскиот претседател Стипе Месиќ денеска започнува консултации со лидерите на политичките партии околу давање на мандат за составување на нова влада. Тој појасни дека откако ќе ги добие конечните резултати од парламентарните избори одржани во неделата, мандатот за составување на влада ќе ...

Месиќ се скара со воениот бискуп

Дневник

Месиќ ја спореди победата на ХДЗ со онаа на српските радикали

Макфакс

ХДЗ и СДП рамноправни

Дневник

Членството на ХСС против коалицирање со ХДЗ

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс А1 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

14 поврзани вести »

Шпанскиот екипаж се враќа од Чад

Утрински - 10.11.2007

МАДРИД - Тројцата шпански членови на екипажот и белгискиот пилот уапсени во Чад под сомнение дека учествувале во обидот за киднапирање на 103 африкански деца и нивно пренесување во Европа вчера беа ослободени, соопшти еден шпански дипломат.

Обединет Ирак и е цел и на Франција

Време

Саркози и Буш заедно ќе го притиснат Иран за нуклеарната програма

Утрински

Саркози ја освојува Америка

Дневник

Преполовена довербата во Саркози

Макфакс

Канал5 Макфакс Макфакс Утрински Макфакс Време Вест Утрински

14 поврзани вести »

Шешељ го смета Хаг за ...

Вест - 09.11.2007

Хаг, 8 ноември - Лидерот на Српската радикална странка Воислав Шешељ вчера наместо воведен збор на одбрана, почна со давање изјава на обвинетиот. Шешељ кој се брани сам, својата изјава ја почна со констатација дека му суди нелегитимен и нелегален суд основан по диктат на САД.

Ме суди нелегален суд

Вечер

Почна судењето против Воислав Шешељ

Време

Почна судењето на Шешељ во Хаг

Вест

Почна судењето на Шешељ во Хаг

Утрински

Дневник Макфакс Вечер Макфакс А1 Канал5 Макфакс Макфакс

13 поврзани вести »

Полицијата трага по мотивите за масакрот во училиштето

Утрински - 10.11.2007

Аувинен имал намера да предизвика максимум крвопролевање ХЕЛСИНКИ - Полицијата во Финска го пронајде прошталното писмо напишано од 18-годишниот ученик кратко пред тој да тргне во спроведувањето на масакрот во своето училиште и да убие осум лица.

Финска во шок по убиствата во средното училиште „Јокела“

Време

"Спремен сум да умрам"

Вест

Финска тагува по осумте загинати во училишниот масакр

Утрински

Се зачленил меѓу ловџии за да ги застрела другарите

Дневник

Вечер А1 Вест Дневник Канал5 А1 Макфакс Макфакс

13 поврзани вести »