TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-11-05 до 2007-11-11

Буш и Меркел разговараа за Иран и Пакистан

А1 - 11.11.2007

Претседателот на САД Џорџ Буш и германскиот канцелар Ангела Меркел по средбата на ранчот во Крофорд, Тексас, изјавија дека кризата со иранската нуклеарна програма може да биде решена по дипломатски пат. Буш и Меркел изјавија дека ќе пронајдат дипломатско решение за спорот со нуклеарна програма на ...

Буш постариот со падобрански скок го одбележа повторното отворање на претседателскиот музеј

Канал5

Буш и Меркел во Крофорд разговараа за кризата во Иран и Пакистан

Канал5

Буш_ Нема поддршка за кандидатурата на Германија за постојана членка на СБ на ОН

Утрински

Критиките против Џорџ Буш за политиката во Ирак се неправедни, изјави Џорџ Буш постариот

Канал5

Канал5 А1 Канал5 Вечер Макфакс

10 поврзани вести »

Опасниот Елвир!

Вечер - 09.11.2007

"Опасно" е насловот на деби-албумот на Елвир Мекиќ, што веќе може да се најде низ музичките продавници низ земјава. Неговите фанови ЦД-то можат да го купат по цена од 300 денари, а в сабота во продавницата на Мистер компани во ГТЦ од 13 до 14 часот ќе добијат ексклузивна можност да го купат за ...

Елвир освојува со албумот "Опасно"

Вест

Промовирано „опасното“ првенче на Елвир

Време

Промоција на албумот-првенче на Елвир Мекиќ

Утрински

Опасно“ е олицетворение на мојата душа

Дневник

Време Вест Утрински Вечер

9 поврзани вести »

24 загинати при престрелки во Шри Ланка

А1 - 10.11.2007

Еден војник на армијата на Шри Ланка и 23 тамилски сепаратисти беа убиени синоќа во серијата престрелки во северниот дел на Шри Ланка. Изминатите неколку седмици се интензивираа судирите меѓу владините сили и сепаратистите од организацијата „Тигри за ослободување на Тамил илам“, која од 1983 година ...

Погребан македонскиот хуманитарец што загина во Шри Ланка

Дневник

Најмалку 17 убиени во две експлозии на Шри Ланка

Макфакс

Војската во Шри Ланка објави дека убила 11 бунтовници

Макфакс

Македонец загинал во сообраќајка

Време

Утрински Дневник Вечер А1

9 поврзани вести »

Јанкуловски се иззема од одговорност за шеќерната репка

А1 - 11.11.2007

Во петокот тетовските земјоделци излегоа на блокада поради неоткупената шеќерна репка. Од кабинетот на вицепремиерот за земјоделство Живко Јанкуловски, кој беше прозван, велат дека тој само помагал земјоделците и шеќераната да склучат договор, за репката да се врати на нивите.

Автопатот Тетово - Гостивар блокиран од шеќерна репка

Вест

Шеќерната репка треба да биде застапена

Време

Трактори на автопатот Тетово – Гостивар

Утрински

Шеќерна блокада на автопатот Тетово - Гостивар

Дневник

А1 Макфакс Утрински Дневник

9 поврзани вести »

Маневски тврди дека стариот Закон за обвинители е легитимен

Утрински - 10.11.2007

Министерот за правда, Михајло Маневски, останува на одлуката јавните обвинители да се избираат по стариот закон и деновиве Собранието треба да објави конкурс за нивен избор. Министерот за правда тврди дека Законот за јавни обвинители од 2004 година се' уште е во сила, што е спротивно на мислењето ...

Со најавениот избор на обвинители се крши Уставот

Утрински

Собранието не може да избира обвинители

Време

Власта ќе избира обвинители по старо, науката скептична

Утрински

Обвинителите ќе се избираат без нов закон

Дневник

Вечер А1 Утрински Канал5

9 поврзани вести »

Трпчески во Лондон свиреше за својот пријател Тоше Проески

Утрински - 07.11.2007

Сегменти од рецензијата за концертот на Симон Трпчески во Лондон, посветен на музичката икона Тоше Проески Симон Трпчески Во британскиот Веб-магазин „Classical Source“ излезе рецензија од авторот Колин Андерсон по повод концертот на пијанистот Симон Трпчески кој го одржа во Лондон и кој му го ...

Ќе свирам во секој град соминимални услови за концерт

Време

Културна мисија на Трпчески низ Македонија

Вест

Маестро Симон Трпчески ќе концертира низ Македонија

Утрински

Концерти на Трпчески во Гевгелија, Струмица и во Прилеп

Дневник

Вечер А1 Канал5 Макфакс

9 поврзани вести »

Загинати 59 деца во самоубиствен напад во Авганистан

А1 - 09.11.2007

Педесет и девет деца и петмина наставници загинаа во вторникот во самоубиствен напад во провинцијата Наглан, северен Авганистан, соопшти денеска Министерството за образование. Во инцидентот загинаа и шестмина пратеници и припадници на обезбедувањето.

Во самоубиствен напад во Авганистан загинаа 59 деца и петмина наставници

Канал5

Најмалку 59 деца загинаа во напад во Авганистан

Макфакс

Самоубиец бомбаш уби 90 луѓе во Авганистан

Вест

Бомбаш уби стотина луѓе во Авганистан

Дневник

А1 Канал5 Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »

Доналд Туск номиниран за премиер на Полска

Вест - 10.11.2007

ВАРШАВА, 10 ноември (Ројтерс) - Полскиот претседател Лех Качински вчера го номинираше политичкиот ривал Доналд Туск за премиер, откако центристичко-десничарската партија на Туск победи на парламентарните избори минатиот месец.

Доналд Туск - нов премиер на Полска

А1

Доналд Туск - нов премиер на Полска

Макфакс

Официјална номинација на Туск за премиер на Полска

Макфакс

Полска го прекина ветото кон Русија

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »

Студентите принудени да купуват и монитори

Дневник - 10.11.2007

Компјутерските фирми биле предупредени дека ако продаваат само куќиште без монитор, Владата нема да им ги исплати ваучерите , иако во Законот не е пропишана таква обврска Студентите што добија ваучери за купување компјутер задолжително мора да набават и монитор.

Ваучерите за компјутери се шиткаат за 100 евра!

Вечер

Лекција за фер плеј

Дневник

Ваучери нема за сите, нови нема да се печатат

Време

Со ваучери за компјутери до MasterCard и VISA Classic

Вечер

Време Дневник Вечер Дневник

9 поврзани вести »

Одлуката за знамињата стапи во сила

Време - 08.11.2007

„СЛУЖБЕН ВЕСНИК“ ПОПУШТИ Засега нема да има ниту симнување, ниту ставање нови знамиња, велат претставници од Владата, откако „Службен весник“ ја објави одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат неколку одредби од Законот за употреба на знамињата на заедниците.

Стапи во сила одлуката за знамињата

Дневник

Општините ќе ни личат на Обединетите нации

Време

Објавена одлука на Уставен суд во Службен весник

Канал5

Да се смени Уставниот суд - за да се смени Црвенковски

Време

Време Утрински Дневник

8 поврзани вести »