TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-11-05 до 2007-11-11

Комунисти отворени за компромис за името

Време - 09.11.2007

ГРЦИЈА Грчката Комунистичка партија и левата коалиција Синаспизмос почнаа активности во спорот за името Македонија и најавуваат подготвеност на Република Македонија да и се „дозволи“ да го употребува името Македонија, како географски поим.

Алаванос: Разликите не треба да се пречка за дијалог

Вест

Спорот не е пречка за пријателски дијалог

Дневник

Името не е пречка за пријателство

Вечер

Грчки парламентарец во посета на Македонија

А1

Канал5 Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Израел ќе ослободи повеќе од 450 палестински затвореници

Макфакс - 09.11.2007

Ерусалим Израелската влада усвои решение за ослободување на повеќе од 450 палестински затвореници пред меѓународната средба за Блискиот исток, која треба да се одржи кон крајот на ноември во САД, соопшти висок израелски претставник.

Буш: Можни преговори за создавање палестинска држава

Макфакс

Израел бара поддршка на преговорите со Палестинците

Макфакс

Протести против конференцијата во САД

Макфакс

Иран - причина за големото арапско присуство во Анаполис

Макфакс

Макфакс Утрински Макфакс

8 поврзани вести »

Одмрзнат имотот на „Фершпед“

Време - 06.11.2007

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ПРЕСЕЧЕ ВО КОРИСТ НА КОМПАНИЈАТА Имотот на „Фершпед“ нема да биде замрзнат, пресече Апелацискиот суд во Скопје. Оваа конечна одлука донесена пред неколку дена следува откако Основниот суд Скопје 2 во септември годинава го прифати предлогот на Јавното правобранителство и издаде ...

Апелациониот суд го одмрзна имотот на „Фершпед“

Утрински

Одмрзнат имотот на „Фершпед“

Дневник

Поништена одлуката со која се замрзна имотот на Фершпед

Вечер

Апелациониот суд го одмрзна имотот на „Фершпед“

А1

Канал5 Макфакс

7 поврзани вести »

Вардар го загадуваат 50 канализациски отвори

Време - 10.11.2007

ЈАПОНСКИТЕ ЕКСПЕРТИ УТВРДИЛЕ Загадени води се влеваат во Вардар од вкупно 50 отвори за фекална канализација и за индустриски отпадни води на подрачјето на Скопје, заклучиле јапонските експерти, кои за година и пол треба да направат студија за спас на реката.

Пречистителна станица во Трубарево ќе го спаси Вардар од загадување

Утрински

Решение има, пари нема за отровите во Вардар

Дневник

Во Вардар пливаат фекалии и смет

Вечер

Јапонски искуства за управување со отпадните води

Време

Дневник Вечер

7 поврзани вести »

„Дау Џонс“ воведе балкански берзански индекс

Утрински - 08.11.2007

Во индексот од Македонија се вклучени „Алкалоид“, Комерцијална банка, „Гранит“, „Макпетрол“ и „Топлификација“ Акциите на компании од Македонија, Србија, Хрватска, Словенија, Бугарија, Романија, Грција и Турција заедно влегоа во балкански индекс лансиран од американската компанија „Дау Џонс“ (Dow ...

Формиран балкански берзански индекс

Дневник

Акциите паѓаа, инвеститорите мируваа

Вечер

Лансиран балкански берзански индекс

А1

Американската компанија „Dow Jones“ лансираше балкански берзански индекс

Канал5

Макфакс Вечер

7 поврзани вести »

Селмани се повреди, нема да игра со Холандија

Време - 07.11.2007

ФУДБАЛ Севдаиљ Селмани, фудбалерот на Баер Леверкузен, кој требаше да дебитира за младата селекција на Македонија на дуелот со Холандија на 16 ноември, нема да биде во составот на селекторот Мирсад Јонуз, зашто се повредил на синоќешниот меч со Шалке.

Селмани се повреди и нема да игра против Холандија

Утрински

Селмани му откажа на Јонуз

Дневник

Селмани - дебитант на списокот на Јонуз

Време

Селмани и официјално меѓу пулените на Јонуз

Утрински

Вечер Утрински

7 поврзани вести »

Ливерпул го здроби Бешикташ и стана европски рекордер

Време - 08.11.2007

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, 4. КОЛО, ГРУПИ А, Б, Ц, Д Актуелниот европски вицешампион Ливерпул спектакуларно се врати во трката за пласман во пролетните осминафинални елиминации во Лигата на шампионите, по рекордните 8-0 против турски Бешикташ во 4. коло во фазата по групи, во вторникот.

Ливерпул се истури врз Бешикташ

Дневник

Рекорд на Ливерпул, Розенборг подобар од Валенсија

А1

Последна шанса за Ливерпул

Време

Лацио на се' или ништо против Вердер

Утрински

Дневник Вечер

7 поврзани вести »

Загинаа најмалку 29 рудари

Време - 10.11.2007

НОВА НЕСРЕЌА ВО КИНА Најмалку 29 рудари загинале, а шестмина се уште се водат како исчезнати при истекување гас во рудникот „Кунли“ во југозападна Кина, јави Си-ен-ен. Спасувачките екипи од рудникот извлекле 28 мртви тела и спасиле 52 рудари, но еден од нив подоцна им подлегнал на повредите.

Најмалку 29 рудари загинаа во несреќа во Кина

А1

Броjoт на загинатите во рудникот во Доњецк се зголеми на 77

Макфакс

Најмалку 32 загинати во рудник во Кина

Макфакс

Нов биланс- 69 загинати во рудникот во Доњетск

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Масакр во Пула

Време - 10.11.2007

ХРВАТСКА Хрват во градот Пула завчеравечер во семејната куќа ги убил татко си, брата си, неговата жена и двете нивни деца, пишува хрватски „Вечерњи лист“. Според полицијата, Дамир Воскион (46) ги убил татко си Ренат (70), братот Дин (40), неговата сопруга Наташа (36) и двете нивни деца, ...

Петкратно семејно убиство во Пула

Утрински

Го изрешетал и бебето

Дневник

Масакр во Пула

Вечер

Грозоморно петкратно убиство во Пула

А1

Канал5 Макфакс

7 поврзани вести »

Матурантите од неколку скопски гимназии ја бојкотираат наставата

Утрински - 09.11.2007

Протестите поради воведувањето државна матура се инцидентни, но часови се губат секојдневно Протестите на матурантите низ улиците завршија и се преселија во училиштата Билјана Јовановска Матурантите од пет-шест скопски гимназии деновиве пак ја бојкотираат наставата поради воведувањето на државната ...

Пробна матура на 5 и 6 декември

Време

Да се полага за Ќемали, а не за Делчев

Време

На 5 и 6 декември пилот-матура за средношколците

Утрински

Пробна матура ќе полагаат 15.000 ученици

Дневник

Вечер А1

7 поврзани вести »