TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-03-17 до 2008-03-23

Србија предложи раздвојување на Србите и Албанците

А1 - 22.03.2008

Владата на Србија му предложила на УНМИК договор за функционално раздвојување на Србите и косовските Албанци во Косово, изјави српскиот министер за Косово и Метохија Слободан Самарџиќ. Суштина на предлогот за Договор за заедничко спроведување на Резолуцијата 1244 кој му е понуден на УНМИК во нови ...

Украина може да се повлече од УНМИК

Дневник

Предложивме раздвојување на Србите и Албанците

Канал5

Белград има докази за Косовска Митровица

Време

Србија има докази дека некој сака воена состојба во Косово

Утрински

Дневник Вечер Вечер Време Утрински Дневник Канал5 Канал5

47 поврзани вести »

ЕСМ ќе ја исклучи струјата во 15 села

А1 - 22.03.2008

Директно од далноводите екипите на ЕСМ ќе ја секнат струјата во 15 села низ Македонија. Станува збор за места каде процентот на наплата е нула, оти никој не ги плаќал сметките. Најмногу се во Скопје, Тетово и Гостивар. На листата се и региони каде инкасаторите немаат пристап да ги читаат броилата и ...

Петрески: ЕВН не смее да ја исклучи струјата на „Проаква“

А1

ЕВН доби казна

Време

Секнаа чешмите во Охрид и во Струга

Време

Војна меѓу ЕСМ - ЕВН и Охрид

Вест

Време Утрински Утрински Дневник Канал5 Вечер Вечер А1

45 поврзани вести »

Тачи се враќа во Владата

А1 - 23.03.2008

Тачи се враќа во Владата. Ова е одлуката на денешното централно собрание на ДПА. Ваквата разврска следи по денешната тет-а-тет средба меѓу Груевски и Тачи. „Партиите ВМРО-ДПМНЕ и ДПА постигнаа согласност во рок од 10 дена да формираат работни групи кои ќе разговараат со цел за изнаоѓање Закон за ...

ДПА се врати во владата

Канал5

ДПА е виновна што Македонија се уште не го признала Косово

Време

Хашим Тачи очекува Македонија брзо да го признае Косово

Утрински

Владината криза го замрзна признавањето на Косово

Дневник

Дневник А1 Време Време Утрински Утрински Дневник Канал5

44 поврзани вести »

Јеремиќ: Обидот за создавање „држава Косово“ е стратешка грешка

Канал5 - 23.03.2008

Обидот за создавање „држава Косово“ е стратешка грешка и се ќе направиме тој дух да биде вратен во шише и Приштина и Белград повторно да седнат на преговарачка маса, изјави српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ во интервју за утрешното издание на весникот „Глас јавности“.

Повлечен српскиот амбасадор во Бугарија

А1

Нема таен план за поделба

Време

Тадиќ: Србија не сака да го подели Косово

Вест

Без промени во владиниот став за Косово

Утрински

Утрински Дневник Дневник Вечер Вест Време Дневник Канал5

41 поврзани вести »

Кина го обвини Далај Лама дека ги „зема во заложништво“ Олимписките игри во Пекинг

Канал5 - 23.03.2008

Кина го обвини Далај Лама дека планирал крвопролевања во Тибет и дека учествувал во терористички заговор. Весникот на кинеската комунистичка партија „Женмин жибао“ во денешниот број пишува дека Далај Лама не се откажал од насилство откако ја напуштил Кина во 1959 година.

Далај Лама подготвен за преговори со Кина

Време

Американците бараат меѓународна осуда на кинската власт во Тибет

Утрински

Кина ги бара главите на 19 Тибеќани

Вечер

Кина подготвена за средба со Далај Лама

Време

Утрински Канал5 Канал5 Вечер А1 Време Вест Дневник

36 поврзани вести »

Политичарите создаваат клима на параноја во јавноста

Утрински - 22.03.2008

Нашите соговорници сметаат дека во однос на предлозите на Нимиц се создава вистинска конфузија Билјана Јовановска Молкот на државниот врв околу најновите предлози на медијаторот Метју Нимиц, како евентуална можност за надминување на 17-годишниот спор со Грција околу уставното име на Македонија и ...

Компромис за името во кој ќе нема понижени

Утрински

Без изјави по средбата Црвеновски-Груевски

А1

Стари предлози за нов компромис

Време

Груевски бара поддршка за отфрлање на предлозите за името

Утрински

Утрински Дневник Вечер Време Време Утрински Утрински Утрински

29 поврзани вести »

Јурековиќ: Македонија нема алтернатива за НАТО

А1 - 23.03.2008

Може да биде многу лошо ако Македонија остане надвор од глобалниот безбедносен систем на НАТО, вели Горан Јурековиќ, аналитичар на Воената академија во Виена, во интервјуто за А1. Господине Јурековиќ какви се вашите предвидувања, како ќе заврши Самитот на НАТО во Букурешт? Се надевам дека ќе заврши ...

Македонските Албанци поддржуваат компромис за името

Вест

Република Македонија (НАТО)

Вест

Франција ја поддржува Македонија за НАТО

Утрински

Јавноста збунета околу предлозите за името

А1

Вест Утрински Вест Канал5 Вест Вест Утрински Вечер

27 поврзани вести »

И Македонија и Грција викендов ги договараа стратегиите со кои ќе настапат во Њујорк

Канал5 - 23.03.2008

На маса има повеќе предлози за името – грчката министерка за надворешни работи и покрај обидот во јавноста во Атина да се загрее атмосфера дека Нова Македонија е најблиску до прифатливо решение во спорот за името, признава дека нема само еден предлог на разговорите - преговорите се уште не се во ...

Нема потпис, но има нови идеи за името

Време

Ќе го џвакаме името на вечера во Букурешт

Вест

Нема договор, но има нови идеи

Утрински

САД со нови и тајни идеи за името

Дневник

Канал5 Вечер А1 Вест Време Утрински Утрински Утрински

26 поврзани вести »

Републиканците ја напуштија Владата на Бериша

А1 - 23.03.2008

Втората по големина партија во Владата на Сали Бериша, Републиканската партија ја напушти Владата поради трагедијата кај Грдец и оставката на министерот за одбрана Фатмир Медиу, кој е претседател на партијата. Највисоките тела на партијата одлучија да го замрзнат учеството во Владата до моментот ...

Во болница почина 22-та жртва на катастрофалната експлозија во Грдец, Албанија

Канал5

Масовни протести во Тирана

А1

Бериша призна дека постоеле големи пропусти во Грдец и вети темелни реформи

Канал5

Бериша призна пропусти на државните институции во врска со трагедијата во Грдец

Канал5

А1 Дневник А1 Време Дневник А1 Вест Време

26 поврзани вести »

Успешна стартна контрола на ракометарите

А1 - 23.03.2008

Балканијадата беше стартна контрола по вкусот на селекторот Илија Темелковски макар што сите нешта не одеа во посакувана насока. Одигравме три натпревари од кои еден конфузен и надвор од контрола, против Турција и вториот солиден, но некомплетен против Србија.

Ракометарите се балкански шампиони

А1

Ракометарите се посрамија со Турција

Време

Металург побара влез во репрезентацијата

Дневник

Ракометарите одиграа нерешено со Турција

А1

Вест Време Утрински Дневник Вечер Вечер А1 Вест

22 поврзани вести »