TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-10-06 до 2008-10-12

Нафтата најевтина во изминатите 13 месеци

Кирилица - 11.10.2008

Падот на цените на нафтата и натаму продолжува, при што барел сурова нафта достигна цена помала од 78 долари. Ова е најниската цена на нафтата во изминатите 13 месеци, а цените на црното злато се намалија на половина во споредба со рекордната вредност од близу 150 долари за барел, која беше ...

Нафтата ја достигна најниската цена во изминатите 13 месеци

Канал5

НАФТАТА ЈА ДОСТИГНА НАЈНИСКАТА ЦЕНА ВО ИЗМИНАТИТЕ 13 МЕСЕЦИ

Сител

ПОВТОРНО НАМАЛУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА

Сител

Цената на нафтата вртоглаво паѓа

Нетпрес

Макфакс Алсат-М Макфакс Алсат-М Сител Вечер Нетпрес Утрински

18 поврзани вести »

Каде е Хисен?

Утрински - 11.10.2008

Речиси се' што се случува на политичката сцена во Македонија е фарса и замачкување на очите на јавноста Д еновиве повторно случувањата кај нас и околу нас се со голем интензитет. Интересно е како се одвиваше завршната фаза за признавање на Косово (што се случи во четвртокот навечер).

Фуере бара хашките случаи да се решат во македонските судови

Н.Македонија

Фуере не разговарал со Ахмети за хашките случаи

Дневник

Хисен Џемаили-енигма за полициската истрага

А1

На Хисен Џемаили ќе му се укине мерката притвор?

Н.Македонија

Н.Македонија Н.Македонија Н.Македонија Дневник Н.Македонија Н.Македонија Време

12 поврзани вести »

Рен: Србија има значаен напредок кон ЕУ

А1 - 12.10.2008

Еврокомесарот за проширување Оли Рен, изјави дека Европската комисија првата проценка за можноста за укинување на визите за граѓаните на Србија ќе ја изнесе во ноември. Рен во интервју за денешното издание на весникот „Блиц“ изрази надеж дека Србија и Европската унија ќе направат заеднички брз напредок по тоа прашање, но оцени дека тој напредок зависи пред се од брзината со која српските власти ...

Рен: Првата проценка за укинување на визите за Србија во ноември

Алсат-М

РЕН - ПРВАТА ПРОЦЕНКА ЗА УКИНУВАЊЕ НА ВИЗИТЕ ЗА СРБИЈА ВО НОЕМВРИ

Сител

Рен: Прва проценка за укинување на визите за граѓаните на Србија во ноември

Нетпрес

Рен: Загрижени сме од состојбата во БИХ

Нетпрес

Алсат-М Форум Нетпрес Макфакс Макфакс Алсат-М Дневник Сител

17 поврзани вести »

Војна за гарантираните места за пратениците од заедниците

Н.Македонија - 09.10.2008

Турците, Ромите, Србите, Власите и Бошњаците не се откажуваат од барањето за гарантирани пратенички места за заедниците, иако тоа не беше договорено на завчерашната лидерска средба како дел од измените што треба да влезат во изборниот законик.

Македонија како позитивен пример

Н.Македонија

Етнички заедници разочарани и од Фуере

А1

Малите заедници незадоволни што нема да им се гарантираат места во Собранието

Алсат-М

Револтот поради квотите помалите заедници го насочија кон Ахмети

Канал5

Дневник Дневник Н.Македонија Н.Македонија SETimes Нетпрес

11 поврзани вести »

НСДП: Ако нема седница за името, ќе има интерпелација

Вест - 11.10.2008

НСДП вчера го обнови барањето спикерот на Собранието Трајко Вељановски да свика итна собраниска седница за прашањето за името. Новата иницијатива е поткрепена со 20 потписи од пратеници на опозицијата.

НСДП: Итна седница за имети или интерпелација на Влада

А1

НСДП: Итна седница за името или интерпелација на Влада

А1

НСДП: Последниот предлог на Нимиц е загрижувачки

Алсат-М

НСДП: Нимиц даде лош предлог

Форум

Алсат-М Канал5 Канал5 Нетпрес Утрински Н.Македонија

11 поврзани вести »

Учеството во „Белене“ се заговара се' погласно

Утрински - 10.10.2008

Учеството во „Белене“ се заговара се' погласно Охрид - Кризата со електрична енергија во Македонија што трае неколку години треба да се надмине со долгорочна стратегија, но и со краткорочни ефикасни мерки со кои нема да се дозволи потрошувачите да останат без напојување.

Чингоски: „Белене“ не треба да ги запре другите енергетски проекти

Н.Македонија

Струјата мора да поскапи

А1

Ќе се градат хидроцентрали на Вардар

Алсат-М

МЕЃУНАРОДНО СОВЕТУВАЊЕ - ЕНЕРГЕТИКА 2008

Сител

Вечер Макфакс Вест Утрински Дневник А1 Алсат-М А1

16 поврзани вести »

Камен-темелник на деловниот центар „Хипериум“

Утрински - 11.10.2008

Инвестицијата на „Хипо Алпе Адрија лизинг“ е вредна 17 милиони евра За една година до автосалонот „МИ-ДА“ на булеварот „8 Септември“ ќе никне нов деловен центар „Хипериум“, инвестиција на „Хипо Алпе Адрија лизинг“ вредна 17 милиони евра.

Почна да се гради „Хипериум“ во Карпош

Н.Македонија

Деловниот центар „Хипериум“ почна да се гради

Дневник

Се гради нов деловен центар - Хипериум

Алсат-М

Хипо Алпе Адриа Лизинг ќе гради деловна зграда во Скопје

Макфакс

Време Форум Нетпрес А1 BBC Р.С.Европа Време Дневник

16 поврзани вести »

Керим и Бошкоски со најголема поддршка за шеф на државата

Дневник - 09.10.2008

Керим и Бошкоски со најголема поддршка за шеф на државата Поранешниот претседател на Генералното собрание на Обединетите нации Срѓан Керим и ексминистерот за внатрешни работи Љубе Бошкоски добиле најголема поддршка за иден претседател на државата, на анкетата што ја спровел Меѓународниот ...

ВМРО-ДПМНЕ и натаму со висок рејтинг

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ со најголема поддршка од граѓаните

Н.Македонија

Власта уште го држи високиот рејтинг

Форум

Анкета на ИРИ за рејтингот на партиите

Алсат-М

Дневник Канал5 Сител Вечер Нетпрес

10 поврзани вести »