TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-11-10 до 2008-11-16

Обама поднесува оставка од сенаторската функција

Алсат-М - 16.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама денеска се очекува да поднесе оставка на местото сенатор за да може да се подготви за новата функција. Заклетвата како 44 американски претседател, Обама треба да ја положи на 20. јануари. Со поднесувањето на оставката Обама нема да може да присуствува на постизборната седница во Сенатот, закажана за идната недела, на која демократското мнозинство ...

Обама поднесува оставка во Сенатот

Макфакс

Обама ќе разговара за соработка со Мекејн

Вест

Предизвиците, храброста и надежта на Обама

Дневник

Обама повикан да говори пред Генералното собрание на ОН

Кирилица

Време Кирилица Канал5 Време Утрински Дневник Дневник Форум

63 поврзани вести »

Приштина: Невладини здруженија ќе протестираат против договорот на ОН со Белград

Алсат-М - 16.11.2008

Петнаесет НВО и разни други движења најавија одржување на протести во Приштина, против договорениот план од шест точки, меѓу ООН и Белград. „Протестирај за суверено и независно Косово, против шесте точки!“ е мотото на овој протест, кој ќе се одржи во среда напладне во главниот град на Косово.

Романија не учествува во Еулекс

А1

На МНР не му се даваат пари за Косово

Време

Приштина ризикува поделба на Косово

Време

Дипломатите и' порачаа на Приштина дека ризикува поделба на Косово

Утрински

Дневник Алсат-М Алфа Алсат-М Канал5 Сител Нетпрес Макфакс

58 поврзани вести »

Грција со многу забелешки

Време - 13.11.2008

Многу забелешки, прецизирања и поправки има во одговорот што официјална Атина го достави до специјалниот посредник на Обединетите нации Метју Нимиц, пишуваше вчера грчкиот весник „Вима“. Грчкиот преговарач Адамантиос Василакис на средбата со Нимиц во понеделникот во Лондон му го врачил одговорот на посредникот.

Грција ги даде забелешките, сега на Македонија е ред

Вест

За Грција предлогот на Нимиц е неупотреблив без измени

Утрински

Грција му испорача многу забелешки на Нимиц

Дневник

Грција му ги достави забелешките на Нимиц

Време

Утрински Телма Алсат-М Алфа Кирилица Канал5 Сител Нетпрес

35 поврзани вести »

Судиите засукаа ракави

Време - 15.11.2008

Миле А. Ристевски Во Основните судови во земјава од 1990 година до 2006 година има повеќе од 10.574 нерешени стари предмети. Од нив најголем број, дури 4.111, се во Основниот суд Скопје 2, 2.026 се во Основниот суд во Куманово, 856 во Битола и 964 во Основниот суд Скопје 1.

Новите судии добија предмети постари од нив

Вест

Казни за судиите со нерешени предмети

Утрински

Казни за судиите со нерешени предмети

Дневник

Судење во разумен рок-порачува Министерот Маневски

Форум

Канал5 А1 А1 Алсат-М Н.Македонија Форум Алсат-М Алфа

34 поврзани вести »

Работничката летаргија – страв или неспособност на синдикатите?

Алфа - 15.11.2008

Зборовите на синдикалниот водач ги слушнаа околу 2000 работници, кои излегоа на протест за заштита на нивните права. Иако беше најавуван како голем излив на работничко незадоволство, протестот кој го организира Сојузот на синдикати не успеа да извлече масовно присуство на незадоволните работници.

Синдикатот на генерален штрајк

А1

Протести против кршењето на работничките правa

А1

Работниците во Македонија на протест

BBC

Скопје: Денеска протести на Сојузот на синдикати на Македонија

Р.С.Европа

Време Утрински Телма Алсат-М Алфа Форум Алфа Алсат-М

47 поврзани вести »

Светската криза влезе во Собранието

Време - 15.11.2008

Александар Момировски Владата и Народната банка смируваат, додека бизнис-заедницата алармира дека финансиската криза се повеќе се инфилтрира во македонската економија. Вака беше вчера во Собранието каде првпат се расправаше за глобалната криза што го тресе светот.

Голем буџет за скудни времиња

Дневник

Свадбарски буџет среде криза

Време

Платите и социјалата ќе го изедат Буџетот

Вест

Голема софра за големиот буџет

Утрински

Н.Македонија Кирилица Канал5 Сител А1 BBC Алсат-М Алфа

46 поврзани вести »

Македонија пред американските бизнисмени

Форум - 16.11.2008

Дали во инестиционите фондови останаа пари за инвестирање во Македонија? Од тоа каков ќе биде одговорот на ова прашање ќе зависи колку македонското претставување во САД беше успешно. Како што извести А1 телевизија, бизнис-турнејата на македонската влада во САД била успешна: задоволни ликови, аплауз за македонските вредности и ветувања за иднината.

Македонија - европско економско чудо

Вечер

Македонија претставена пред американските бизнисмени

А1

Во Чикаго претставени бизнис потенцијалите на Македонија

Алсат-М

Македонија во Чикаго претставена како „Новото чудо на Европа“

Алфа

Форум Канал5 Сител Канал5 Нетпрес Макфакс Макфакс Утрински

46 поврзани вести »

Нема субвенции за 8.000 земјоделци

А1 - 16.11.2008

Од 45 милиони евра субвенции, за годинава , досега се исплатени само 24 милиони евра. Додека земјоделците ги чекаат парите, едно е сигурно 10% од 80.000 земјоделци кои годинава аплицирале за субвенции, нема да добијат ни денар. „Десет отсто од апликантите ги имаат погрешено бројките во пополнувањето“, изјави Ацо Спасеновски, министер за земјоделство.

И покрај субвенционирањето, земјоделците не го осигуруваат производството

Канал5

Пролонгиран рокот за пријавување за субвенции на лозарите

Сител

Да се намали основицата за оданочување бидејќи е нереална

Вечер

Земјоделието ја тресе Владата

А1

Време Вест Утрински Дневник Алфа Макфакс А1 Време

41 поврзани вести »

И Антикорупциска ќе се позанимава со Кејот

Вечер - 16.11.2008

И Антикорупциска ќе се позанимава со Кејот. Револтот на граѓаните, угостителите, па и архитектите за заградување на дел од кејот за потребите на објектот што ќе се гради на плоштадот пред некогашниот Метропол, не здивнува. Деновиве и Антикорупциската комисија најави дека во соработка со Народниот правобранител интензивно работи на покренување времена мерка за враќање на работите во претходната ...

Да се ослободи кејот

Време

Антикорупциска и државниот правобранител против објектот на кеј

Утрински

Антикорупциска бара Кејот да се врати како што беше

Дневник

Кејот да се врати во првобитна состојба

А1

Време А1 Време Утрински А1 Време Телма Н.Македонија

26 поврзани вести »

30-дневен притвор за Сафет Азизи

А1 - 13.11.2008

Триесетдневен притвор, одреди истражниот судија за Сафет Азизи од тетовското село Порој осомничен за убиство врз Зулќани Реџа. Реџа почина вчера изутрина на скопската клиника, како последица на здобиените шест прострелни рани. Претходната вечер Азизи, од автомобил во движење врз Реџа испукал над 30 куршуми од автоматска пушка. Полицијата го уапси само неколку часа по убиството.

30 дена притвор на Сафет Азизи, осомничен за убиството на Зулќени Реџа

Канал5

Почина Зулќани Реџа, уапсен убиецот

А1

Почина застреланиот Зулчани Реџа, шура на лидерот на ДПА

Телма

Почина застреланиот роднина на Мендух Тачи

Алфа

Алфа Алсат-М Форум Алсат-М Алфа Сител Сител Канал5

25 поврзани вести »