TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-11-10 до 2008-11-16

Полицајци, а ако затреба, и криминалци

Утрински - 13.11.2008

Партизацијата во полицијата е јавна, МВР зборува за добра кадровска политика. Горан Адамовски. Башким Бајрами е полицаец од станицата во скопски Чаир. Кога не е на работа, е дел од група која се занимава со ликвидација на полицајци. Бајрами го возел автомобилот „опел астра“, од кој беше пукано во полицискиот „ленд ровер“ во јануари годинава, при што беше убиен „тигарот“ Зоран Марковски.

Полицајци нишанеле во полицајци

Дневник

Бајрами по убиството на Марковски си одел на работа во МВР

А1

Полицаец учествувал во убиството на „тигарот“ Марковски

Н.Македонија

Се трага по Башким Бајрами осомничен за учество во убиството на полицаецот Зоран Марковски

Кирилица

Канал5 А1 Утрински Алфа Дневник Канал5 Сител Вечер

15 поврзани вести »

Проверките на сведокот за атентатот патуваат пет дена

Утрински - 15.11.2008

Шврговски тврди дека ги чека резултатите од МВР испратени уште во понеделникот. Државниот јавен обвинител Љупчо Шврговски се' уште ги чека резултатите од проверката на наводите на новиот сведок за атентатот врз тогашниот претседател Киро Глигоров.

Ќе се обнови истрагата за атентатот врз Глигоров?

Време

Обвинителите бараат посебно одделение за организиран криминал

Утрински

Правосудна полиција ќе ги води предистражните постапки за криминал

Н.Македонија

Зајакната улога на Јавниот обвинител

Алфа

Дневник Сител Канал5 Канал5 Сител А1 Н.Македонија Н.Македонија

15 поврзани вести »

Македонија си е Македонија

Време - 12.11.2008

Грција треба да сфати дека разликите во врска со името не треба да го доведуваат во прашањето членството на Македонија во НАТО и оти тоа треба да се случи што поскоро, посочи претседателот на Атлантската асоцијација во заминување и поранешен амбасадор на САД во НАТО, Роберт Хантер, во интервју за радиото „Дојче веле“.

Македонија треба да добие место во НАТО

Вест

Македонија колку што може побргу во НАТО

Утрински

Хантер: Македонија што побргу во НАТО

Н.Македонија

Повеќе вреди Македонија во НАТО отколку малите лингвистички проблеми

А1

Р.С.Европа Алфа Алсат-М Дневник Канал5 Кирилица Вечер Нетпрес

14 поврзани вести »

Јанкуловска: Безбедносната клима во државата е мирна

А1 - 16.11.2008

Во Македонија владее една исклучително позитивна политичка и безбедносна атмосфера и покрај последните случувања, изјави министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска во интервјуто за Радио Слободна Европа. Јанкуловска ја анализираше состојбата во земјава по воскреснувањето на идејата за Република Илирида, протестите на албански студенти во Тетово и други настани кои се случија во ...

Јанкуловска: Јавниот обвинител ќе разговара со промоторите на Илирида

Алсат-М

Халили ќе одговара за идејата за Илирида

Сител

Јанкуловска за борбата против подземјето

Вечер

Јанкуловска: Во земјава владее позитивна политичка и безбедносна атмосфера

Нетпрес

Макфакс Алсат-М Алсат-М Утрински Утрински Н.Македонија Н.Македонија Дневник

14 поврзани вести »

Пензионерите ќе може да извадат трансакциски сметки до 15 декември?

Утрински - 15.11.2008

ПИОМ доставил барање до Владата за пролонгирање на рокот за трансакциски сметки за пензионерите. Јасмина Јовановска. Пензионерите најверојатно ќе може да извадат трансакциски сметки најдоцна до 15 декември. Фондот за пензиско и инвалидско осигурување (ПИОМ) до Владата веќе доставил барање за продолжување на првичниот рок 15 ноември.

Ќе се продолжи рокот за трансакциски на пензионерите

Дневник

Бесплатен преглед за пензионери

Дневник

Пензионери ќе ги пренесуваат учениците преку улица

Вест

ПИОМ повторно ќе го собира Солидарниот фонд

Вечер

Време Дневник Дневник Дневник Канал5 Сител Нетпрес Време

14 поврзани вести »

Вашингтон: Медведев се надева на подобрување на односите со САД по доаѓањето на Обама за претседател

Р.С.Европа - 16.11.2008

Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави дека се надева оти ќе се подобрат односите со Соединетите Држави, по преземањето на претседателското место на Барак Обама во јануари следната година. Зборувајќи пред Советот за надворешни односи во Вашингтон, тој изјави дека е поготвен да разговара за контроверзниот план на Соединетите Држави за поставување на антиракетен штит во Чешка и во Полска.

Со Обама Медведев очекува подобри односи со САД

Телма

Медведев: Русија е подготвена за разговори со САД за антиракетната одбрана

Алсат-М

Медведев: Русија е подготвена со САД да разговара за програмите за антиракетна одбрана

Канал5

Медведев го повика Обама на надминување на заладените односи

Канал5

Вечер Нетпрес Макфакс BBC BBC Телма Форум Алсат-М

20 поврзани вести »

САД ги критикуваат руските ракетни закани

Вест - 14.11.2008

ТАЛИН, 14 ноември (Ројтерс) - САД вели дека заканите од Русија дека ќе постави тактички ракети во балтичката енклава Калининград се провокативни и погрешни, изјави вчера министерот за одбрана на САД Роберт Гејтс. Русија реагираше на американските планови за поставување на антиракетен штит во Европа, којшто Москва го смета за закана на својата безбедност.

Медведев го чека повикот на Обама

Утрински

Гејтс: "руските ракети во калинград тешка провокација за сад"

Телма

Саркози: Ракетниот штит не допринесува за безбедноста во Европа

Нетпрес

САД ги отфрлија ракетните закани на Русија

А1

Вест Алсат-М Кирилица Кирилица Макфакс А1 BBC Р.С.Европа

20 поврзани вести »

Американската војска во Ирак до 2011-та

А1 - 16.11.2008

Ирачката влада денеска го прифати безбедносниот пакт со САД според кој американските сили ќе останат во земјата уште три години по истекот на мандатот на Обединетите нации, на крајот од оваа година. Пактот, познат како Договор за статус на силите, ќе им овозможи легитимитет на американските трупи во Ирак да останат во земјата до крајот на 2011 година.

Багдад: Ирачката влада одобри американските трупи да останат во Ирак уште три години

Р.С.Европа

Американската војска во Ирак до 2011 година

Канал5

Американската војска во Ирак до крајот на 2011 година

Нетпрес

Ирачката влада го прифати безбедносниот пакт со САД

Макфакс

Алсат-М Алсат-М Канал5 Кирилица Кирилица Макфакс Р.С.Европа SETimes

20 поврзани вести »

Премиерот Груевски утре ќе предложи нов преговарач

Алфа - 16.11.2008

Претседателот и премиерот за утре напладне закажаа средба на која премиерот Груевски треба да даде предлог кој да биде новиот македонски преговарач за името, откако Црвенковски го разреши Никола Димитров. Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска изјави дека Владата се уште размислува кој ќе биде номиниран за преговарач.

Црвенковски и Груевски ќе договараат преговарач?!

Форум

Утре средба Црвенковски - Груевски

Сител

Изборот на преговарач во спорот со името се стесни на три имиња

Вест

Новиот преговарач ќе биде од триото Ханџиски, Јолевски и Иванов

Утрински

Форум Алфа Канал5 Кирилица Сител А1 Утрински Време

13 поврзани вести »

Кривични за Еленовски и за Манасиевски?

Време - 15.11.2008

Стотици милиони денари се ненаменски потрошени во Министерството за одбрана во 2006 година, обелодени Антикорупциската комисија, која најави дека ќе покрене иницијатива до Јавното обвинителство за кривично гонење на двајцата поранешни министри, Јован Манасиевски и Лазар Еленовски.

Манасиевски и Еленовски на тапет на Антикорупциска

Утрински

Манасиевски и Еленовски обвинети за незаконско трошење

Дневник

Антикорупциска бара кривично да се гонат Манасијевски и Еленовски

Н.Македонија

Министерството за одбрана и Фондот за здравство се двете институции најподложни на корупција

Сител

А1 Алсат-М Алфа Кирилица Канал5 Сител Вечер Нетпрес

13 поврзани вести »