TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-11-10 до 2008-11-16

Допрва ќе се испитува спорот за клучката

А1 - 15.11.2008

Правните служби на град Скопје допрва ќе испитуваат дали во проектот клучка кај „Континентал“ е повредена приватната сопственост на скопјанецот кој најави тужба против скопскиот градоначалник. Клучката е пуштена во употреба, но адвокатот Зоран Георгиевски тврди дека трасата минува на негов имот што му е незаконски одземен.

Дел од клучката лежи на приватно земјиште

Време

Преку клучката побрзо до Бит-пазар

Време

Графити и балони за клучката кај "Континентал"

Вест

На Денот на ослободувањето на Скопје пуштена клучката „Континентал“

Утрински

Н.Македонија А1 Алсат-М Алфа Дневник Сител Утрински Н.Македонија

13 поврзани вести »

Во експлозија во Ирак 15 загинати

Алсат-М - 16.11.2008

Петнасет лица загинаа, меѓу кои и седум полицајци, а 20 се ранети во експлозија на автомобил-бомба денеска во северноирачката покраина Дијала. Цел на нападот бил полициски контролен пункт во градот Џалавла, северно од Багдад, едно од повеќето места во Дијала, каде дејствуваат екстремистите на Ал Каеда.

Во експлозија во Ирак 15 загинати

Канал5

Жени ја бомбардираат надежта за мир во Ирак

Форум

Багдад: Повторно бомбашки напад во утринскиот шпиц

Алсат-М

Бомбашки напади три дена го тресат Багдад

Макфакс

Време Р.С.Европа Вест Утрински Алсат-М Канал5 Р.С.Европа Телма

19 поврзани вести »

Економската и финансиската состојба на трговските фирми подобра од лани

Канал5 - 16.11.2008

Скопје, 16 ноември (МИА) - Слабата побарувачка на купувачите (24,6 отсто), зголемената конкуренција (19,7 проценти) и зголемената понуда на пазарот (10,9 отсто) имаат најголемо влијание врз ограничувањето на економската состојба на деловните субјекти од трговијата на мало во третиот квартал од годинава, соопшти Државниот завод за статистика.

Италија официјално во рецесија

А1

Светот соочен со страв од нова рецесија пред Г-20

Утрински

Италија официјално влезе во рецесија

А1

Евро-зоната навлезе во рецесија

BBC

Р.С.Европа Н.Македонија Алсат-М Форум Алсат-М Форум Нетпрес Макфакс

19 поврзани вести »

Фуере: Донесете го законот за полиција и заради вас и заради ЕУ

А1 - 16.11.2008

Закон за полиција, тоа се реформи кои треба да ги спроведувате. Донесете го и заради вас и заради европските аспирации. Оваа порака постојано ја праќаат европските претставници. И денеска, Фуере изрази жалење што законот за полиција не е во Собранието, но очекува новата Влада навистина да го стави на приоритетното место.

ДУИ бара за хашките случаи да важи амнестијата

Форум

Ахмети и Фуере разговарале за Извештајот на ЕК

Н.Македонија

Средба Ахмети - Фуере во Тетово

Алсат-М

Фуере: Идната година Македонците во Европа без визи

А1

Утрински Алфа Нетпрес Н.Македонија Вечер Макфакс Макфакс

12 поврзани вести »

Полицијата трага по Џевдат Камбери

А1 - 16.11.2008

Полицијата продолжува со потрагата по Џевдет Камбери, од Батинци . Вчера среде бел ден на Бит Пазар, најфреквентниот дел на Скопје, Џевдет Камбери го уби својот внук, Исљам Ајрединовски, кој се наоѓал на пазарот. Телото на убиенот беше меѓу тезгите додека полицијата вршеше увид на местото. Зад камерите луѓето коментираа дека е вистинско чудо што од истрелите не настрадал и некој од околните тезги.

Убиецот од Бит Пазар во сеуште во бегство

Алсат-М

МВР се уште го бара Камбери

Канал5

Чичко уби внук во Скопје

А1

На битпазар чичко уби внук

Телма

Форум Алсат-М Канал5 Кирилица Сител Канал5 Нетпрес

12 поврзани вести »

Осум уапсени поврзани со дивата клиника во Приштина

А1 - 15.11.2008

Македонската полиција нема информации кој е лекарот кој работел во турската клиника „ИВФ“ на Косово, каде на диво се вршело вештачко оплодување и абортуси. И косовската полиција во интерес на истрагата не го соопштува идентитетот на македонскиот лекар кој најверојатно таму носел и пациенти од Македонија. Косовската полиција го уапси Сокол Сулја кој работел како чувар во болницата.

Израелец уапсен во аферата „Медикус“ на Косово

Н.Македонија

Македонски лекар работел во дивата клиника во Приштина

А1

Затворена уште една клиника на Косово

Н.Македонија

Израелец уапсен во Косово за илегална трансплантација на човечки органи

Нетпрес

Макфакс Макфакс А1 Нетпрес Макфакс А1 Телма Алсат-М

18 поврзани вести »

Партиите ги кријат фаворитите за изборите

А1 - 15.11.2008

Чесен, вреден, домаќин, ова е профилот на идниот градски татко, барем според ветувањата на партиите. А кои се тие личности, е тука наидувате на официјален молк. ВМРО-ДПМНЕ, овојпат комотно велат,рано е ,се уште се анкетира членството, но знаат, грешката со Трифун Костовски нема да ја повторат. „Не, сепак ќе одиме со понуда на квалитетни кандидати“, изјави Зоран Петрески, ВМРО-ДПМНЕ.

Гордана Јанкуловска води во Скопје

Време

Чии градоначалнички фотељи се нишаат?

Сител

Градоначалник на Скопје од ВМРО?

Време

Не верувам дека Црвенковски нема да се кандидира

Вечер

Нетпрес Време Н.Македонија Дневник Вест Н.Македонија Н.Македонија

12 поврзани вести »

Свет: Пад на азиските берзи, нафтата 55 долари за барел

Р.С.Европа - 13.11.2008

Азиските берзи денеска бележат пад за 5 до 6 насто откако американскиот секретар за финансии Хенри Полсон изјави дека финансискиот пакет на американската влада од 700 милијарди долари, нема да биде наменет за купување на лошите хипотекарни долгови.

Цената на нафтата паѓа на азиските берзи

Алсат-М

Цената на нафтата под 55 долари за барел

Форум

Раст на цените на нафтата

Алсат-М

Цената на нафтата 56 долари

Дневник

Кирилица Канал5 Макфакс Утрински Форум Кирилица Утрински Канал5

17 поврзани вести »

Убиецот на Пуканиќ планирал убиство и во Белград

Форум - 15.11.2008

Роберт Матаниќ, еден од приведените за убиството на новинарите на хрватскиoт магазин Национал , Иво Пуканиќ и Нико Фрањиќ, во полицијата дал исказ дека по овој атентат, Жељко Миловановиќ планирал да го убие Дејан Миленковиќ Багзи. Багзи е заштитен сведок во процесот за атентатот на српски премиер Зоран Ѓинѓиќ и член на Земунскиот клан Според српскиот портал Press Online , информацијата за ...

Убиецот на Пуканиќ планирал атентат врз Јован Павле Втори

Дневник

Експлозивната направа во убиството на Пуканиќ е идентична со онаа на атентатот на Глигоров

Алфа

Босанската полиција го поврзува Миловановиќ со атентатот на Глигоров

Алфа

МВР: Нема поврзаност меѓу атентатот на Глигоров и на хрватскиот новинар Пуканиќ

Канал5

Нетпрес А1 Сител Вечер Време Алфа Алфа Алфа

17 поврзани вести »

Грција оди на предвремени избори

Утрински - 14.11.2008

Грција оди на предвремени избори. Атина - Претставници од владата во Атина вознемирено ја разгледуваат варијантата за предвремени избори или ремонт на кабинетот, објавуваат весниците во Грција. Вознемиреноста е поради кревкото мнозинство (151 од вкупно 300 пратеници) на владејачката партија Нова демократија откако нејзин пратеник беше отповикан од нејзината парламентарна група поради критики до ...

Предвремените избори повторно топ-тема во Грција

Н.Македонија

Грција ги намалува расходите за оружје

Макфакс

Караманлис бара пониски камати

Време

Грчките весници објавуваат за можни предвремени избори

Алфа

SETimes SETimes Сител А1 Нетпрес Макфакс Утрински Н.Македонија

17 поврзани вести »